17 травня 2022, 15:15

Де, як і навіщо працюють консультаційні пункти системи БПД під час війни

Пресслужба Мін'юсту

Бойові дії на території країни змінили усі сфери життя, зокрема це торкнулося й роботи консультаційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги. Адаптуючись до умов сьогодення, юристи системи БПД змінюють формати роботи наявних пунктів та відкривають нові, адже наша ключова мета — оперативне надання якісної правової допомоги.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Трудові права військовослужбовців та учасників тероборони"

Консультаційні пункти доступу до БПД — це організовані виїзні пункти прийому громадян юристами системи БПД поза бюро. За заздалегідь визначеним графіком юристи працюють у приміщеннях, наприклад, органів Пенсійного фонду, закладах соціального обслуговування населення, ЦНАПах, геріатричних пансіонатах, будинках-інтернатах для громадян похилого віку, установах виконання покарань тощо.

Рішення про створення та доцільність роботи консультаційних пунктів центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги ухвалюють, зважаючи на потреби територіальних громад, але в умовах війни зважати потрібно й на безпекову ситуацію в регіоні.

Так, наприклад, через активні бойові дії в Миколаївській області робота консультаційних пунктів була призупинена. Зараз вони відновлюють свою роботу там, де це можливо.

Подібна ситуація склалася й у Києві, де з 24 лютого консультаційні пункти не працювали через великі ризики для життя клієнтів та фахівців системи БПД. Лише на початку квітня консультаційні пункти знову запрацювали. Першим свої двері відкрив пункт, розташований в приміщенні «Вцентрі Хаб: Оболонь», згодом відкрилися й інші.

«Воєнні дії в Україні створили нові виклики для нашої роботи. Ми повинні  дбати не лише про якість правової допомоги, але й про безпечні умови як для відвідувачів, так і наших юристів та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД. Тому ми створили нові консультаційні пункти, які знаходяться в безпечних місцях, зокрема біля станцій метро», — зазначає заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання БВПД Олена Маньківська.

Значно зменшилась кількість консультаційних пунктів і в інших регіонах, де точаться бої. Однак юристи за будь-яких умов віднаходять можливості, щоб надавати юридичну підтримку тим, хто її потребує.

«Наразі Запоріжжя, біля якого точаться бої, є центром евакуації біженців з Донецького та Запорізького напрямків. Вже декілька тижнів працює точка доступу, де всі постраждалі від війни можуть отримати правову допомогу. Найближчим часом плануємо відкриття й інших пунктів», — розповідають в Регіональному центрі з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях.

Працюють на вокзалах, у гуртожитках та гуманітарних штабах

З перших днів воєнного стану юристи системи розпочали консультування в гуртожитках, гуманітарних штабах, дитячих садочках, тобто там, де наразі перебувають внутрішньо переміщені особи.

«Найбільше запитів на правову допомогу сьогодні отримуємо у новостворених консультаційних пунктах, розташованих в місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб. Це й не дивно, адже у зв’язку з терміновим від’їздом у людей виникає багато юридичних питань», — розповідають в Івано-Франківському місцевому центрі з надання БВПД.

На Закарпатті працює консультаційний пункт на залізничному вокзалі.

Воєнні теми і не тільки

Тенденція на збільшення потреб у юридичних консультаціях простежується по всій країні. Більшість питань, які мають громадяни, пов’язані із воєнними діями.

Серед найпоширеніших — питання щодо соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, перетину кордону, порядку отримання статусу біженця або тимчасового захисту в країнах ЄС, а також сплати комунальних платежів під час воєнного стану.

«У громадян виникають питання не лише щодо оформлення соціальної допомоги, але й щодо офіційного працевлаштування, оформлення пенсії, отримання домедичної та медичної допомоги за місцем перебування, стягнення аліментів, оформлення спадщини тощо», — зазначає в.о. директора Житомирського місцевого центру з надання БВПД Андрій Мілютін.

Загалом же питання найрізноманітніші та стосуються всіх сфер життя, починаючи з укладання шлюбу, виплати аліментів, завершуючи продажем нерухомого майна чи оформленням документів. Так, цікаву статистику виявили юристи Арцизького місцевого центру з надання БВПД під час прийому в консультаційному пункті, що розташований в ЦНАПі Татарбунарської міської ради.

«З початку війни до юристів системи БПД регіону зросла кількість звернень представників ромського населення з питанням щодо отримання документів громадянина України вперше особами, які давно досягли повноліття», — розповідають юристи центру.

Не лише про права: допомога ВПО

Безумовно, найчутливішою категорією клієнтів системи БПД сьогодні є внутрішньо переміщені особи. Консультування переселенців — це особливий комплексний вид допомоги.

«Особливості роботи консультаційних пунктів у місцях перебування ВПО у тому, що громадян здебільшого цікавлять питання, що стосуються воєнних дій. Людям необхідна не лише правова допомога, але й розуміння, підтримка, допомога у вирішенні цивільних, побутових питань», — коментує головний юрист відділу надання правової допомоги Самбірського місцевого центру з надання БВПД Олена Кімак.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати