20 травня 2020, 13:10

Дайджест: інтерв'ю, які варті уваги

1. «Діяльність практики приватних клієнтів ґрунтується на довірі», — Олександр Онуфрієнко


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ми поговорили з одним із сотні найкращих юристів України за результатами дослідження «Вибір клієнта 2019», партнером «Астерс» Олександром Онуфрієнком про тенденції розвитку та складові успіху практики приватних клієнтів, а також про його особисті джерела натхнення.

Пане Олександре, які зміни/тенденції у практиці приватних клієнтів Ви можете відзначити за останній рік?

- Якщо говорити про тенденції, то варто зупинитися на двох моментах. По-перше, наше бізнес-законодавство все більше відходить від чіткого висловлення заборон або дозволів, змінюючись у бік колізійних та відсилочних норм (у тому числі до міжнародно-правових). Це певне полегшення та водночас великі виклики для практикуючих юристів.

По-друге, ускладнення та уніфікація комплаєнс-процедур у фінансових установах різних країн. Вже минули ті часи, коли для відкриття рахунків у кожній фінансовій установі були свої процедури та вимагався різний набір документів залежно від країни. Запровадження низки міжнародно-правових конвенцій щодо боротьби з «брудними» грошима призвело до того, що тепер до відкриття рахунку та його обслуговування банки різних країн підходять з однаковими вимогами, перша серед яких «знай свого клієнта». З одного боку, це полегшує нашу роботу, з іншого — клієнти бувають не готові до того, що потрібна велика підготовча робота до проведення транзакції або структурування бізнес-активів.

2. «Хочеться, щоб державні органи виконували не лише каральну, але й сервісну функцію»

Від чого страждає бізнес в Україні? Чи змінилися підходи правоохоронців, судів і фіскальних органів у сфері захисту бізнесу? Які останні тренди посягань на приватну власність? Як протистояти цим схемам? Про все це розповів керуючий партнер Pavlenko Legal Group Віталій Бурдак.

- В яких питаннях збільшилася кількість судових спорів?

- Як вже було зазначено, наразі дещо збільшилася кількість справ, пов’язаних із захистом бізнесу, оскарженням тих чи інших реєстраційних дій та документів (зокрема, договорів купівлі-продажу корпоративних прав, об’єктів нерухомості, іпотечних договорів та договорів поруки).

Кількість адміністративних спорів суттєво не змінилася. Тобто немає тенденції щодо збільшення випадків оскарження актів податкової служби, митних органів, оскарження рішень державних органів про зупинення дії чи анулювання ліцензій. Сьогодні діяльність державних органів перебуває у спокійному паритеті з бізнесом, тому з їхнього боку немає жодних непередбачуваних сплесків активності.

3. «Наші послуги - це задоволення всіх потреб бізнесу»

Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», у своєму інтерв’ю розповів про основні проблеми судової системи, адвокатури, про тенденції в запитах клієнтів та про найрезонансніші справи у своїй кар’єрі.

- Як Ви вважаєте, чого не вистачає сучасній адвокатурі?

- На мою думку, основною проблемою вітчизняної адвокатури є втручання держави у задекларований «незалежний та самостійний» інститут шляхом здійснення дій або бездіяльності. Держава відсторонилася від забезпечення гарантій адвокатської діяльності та по суті дає карт-бланш для здійснення тиску на захисників шляхом проведенням слідчих (у тому числі негласних) розшукових дій, ототожнення адвоката з клієнтом тощо.

Також до актуальних проблем сучасної адвокатури можна віднести відсутність єдності в адвокатському самоврядуванні, проблему реалізації так званої «адвокатської монополії», відшкодування витрат на надання професійної допомоги під час розгляду судових справ, невідповідність законодавства нормам міжнародного права тощо.

Окремою проблемою є тиск на адвокатів за допомогою зловживання правом на звернення з дисциплінарними скаргами на дії адвокатів. Найчастіше опоненти клієнтів адвоката звертаються з такими скаргами, коли вже не вдається знайти інших шляхів вирішення конфліктів.

4. «Тебе чують лише тоді, коли твої аргументи безапеляційні»

«Систему змінюють люди, які мають бажання та можливість це зробити. Якщо не вистачає хоча б одного з цих елементів, то система тебе зламає», – так вважає колишній держслужбовець, а зараз партнер ID Legal Group Олег Добровольський.

- Чи не замислювалися Ви про те, щоб піти в держсектор?

- Я віддав держслужбі багато років і добре знаю, що це таке. Насправді, робота там і тут дуже відрізняється. Ти не належиш собі, адже робота займає весь твій час. Я навіть кілька років майже не бачив дітей. Приходиш додому, а вони вже сплять, йдеш на роботу - вони ще сплять. Зараз для мене сім'я - це найголовніше. Що буде далі? Подивимося…

- Чи можна щось прогнозувати на наступний рік? Що Ви порадите своїм клієнтам: робити якісь підготовчі кроки до потенційних змін або лише реагувати на ті зміни, які вже відбулися?

- Як то кажуть, хочеш миру - готуйся до війни! Потрібно бути готовими до будь-яких ситуацій, тримати в порядку бухгалтерію. Зрозуміло, що неможливо все відстежити, але ж не важко хоча б періодично дивитися план-графік перевірок. Це вже дозволить зрозуміти, чи прийдуть до вас податківці. Потрібно відстежувати зміни. Якщо на це не вистачає часу, то наша команда ID Legal Group завжди готова прийти на допомогу.

5. «Захист професійних прав завжди об’єднував та об’єднує адвокатуру»

Керуючий партнер AVER LEX Ольга Просянюк розповіла про тенденції практик кримінального права, WCC та захисту бізнесу, де межа між захистом прав та «поділянням» поглядів клієнтів, а також як змінилася «архітектура» клієнтських запитів за останній період.

- Як змінювалася Ваша компанія з розвитком практики кримінального права?

- З моменту заснування компанії одразу кілька партнерів очолювали кримінальну практику. Це надає можливість одразу відпрацьовувати всі необхідні напрямки у справі клієнта, а отже, діяти швидше, що часто допомагає спрацьовувати на випередження.

У період формування підпрактик кримінальної практики ми зрозуміли необхідність розділення відповідного департаменту. Сьогодні, коли вже сформовані окремі напрямки, в нашій команді є два окремих департаменти - група захисту бізнесу та група захисту в політично мотивованих справах. При цьому партнери продовжують разом очолювати департаменти та формувати команди для проектів відповідно до особливостей кожного окремого клієнтського запиту...

- Де межа між захистом прав та «поділянням» поглядів клієнтів?

- У межах нашої діяльності ми розпочали таку собі неофіційну кампанію - «оскарження» стереотипів про роботу адвоката у кримінальних справах. Отже, не існує «поділяння» поглядів клієнтів, незалежно від суті справи. Існує алгоритм захисту прав клієнта відповідно до чинного законодавства, погоджений з клієнтом та реалізований в межах закону.

6. «У кримінальній практиці особливо важливою є довіра між клієнтом та адвокатом»

Чому практика кримінального права (зокрема, WCC) вже кілька років поспіль набирає обертів? Як вона розвиватиметься надалі? Деталі розповіла партнер Arzinger Катерина Гупало.

- Наразі чимало юридичних фірм відкривають або посилюють кримінальну практику. Чи відчуваєте Ви конкуренцію?

- Коли ми починали розвивати кримінальну практику в Arzinger, то це було поле діяльності переважно індивідуально практикуючих адвокатів та кримінальних бутиків. Поки ми впевнено набирали оберти, так звані великі юридичні фірми скептично дивилися на цей напрямок, вважаючи його неформатним. Якщо говорити про конкурентів, то для нас було цілком очікувано, що успішний бізнес-кейс захочуть повторити інші великі юридичні компанії. Відкриття кримінальних практик в інших юридичних компаніях повного циклу було лише питанням часу.

Ми з цікавістю спостерігаємо за розвитком конкурентів. Адже становлення кримінальної практики - це значний виклик. На ринку вистачає кримінальних адвокатів. Однак багато з них є вовками-одинаками, яким достатньо складно адаптуватися під корпоративну культуру великої юридичної фірми з її правилами, політиками та вимогами щодо комплаєнсу. Тому на ринку періодично спостерігаються гучні піар-анонси, а потім через деякий час нова команда зникає із сайту юридичної фірми. Згодом історія повторюється.

Ми були одними з піонерів серед так званих full-service юридичних компаній щодо розбудови кримінальної практики. Я вдячна Тімуру Бондарєву, який свого часу він погодився на цю «авантюру». Сьогодні ми можемо з впевненістю та гордістю сказати, що нам вдалося зробити успішний бізнес-кейс повноцінної інтеграції кримінальної практики в юридичну компанію повного циклу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати