27 березня 2020, 15:38

COVID-19 на полях України

Владислава Магалецька, співголова Комітету з питань агропродовольчого бізнесу Спілки Українських Підприємців, Олег Шевцов, співголова Комітету з питань агропродовольчого бізнесу Спілки Українських Підприємців

В умовах сучасних світових тенденцій питання функціонування бізнесу постає у зовсім іншому світлі. Ми звикли до того, що аграрний бізнес є одним із найбільш прибуткових в нашій країни (хоча аграрії знають, що останні декілька років прибутковість даного сектору значно впала), проте варто дивитися ширше і розуміти, як впливає аграрний ринок України на розвиток нашої економіки в цілому.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Частка аграрного сектору у валовій доданій вартості складає майже 15%, вартість основних засобів – більше 100 000 000 000 грн. Разом з тим аграрно-промисловий комплекс є основним джерелом надходження валюти в Україну. Саме тому, в умовах наближення світової економічної кризи, влада має звернути увагу на вжиття заходів, спрямованих на допомогу аграрній галузі, і здійснювати всі можливі дії для підтримки вітчизняного аграрія.

Активний взаємозв’язок держави та аграрного бізнесу важливий в звичайних умовах, а в умовах, яких перебуває сьогодні не тільки України, а і весь світ, такий зв'язок є вкрай необхідним! Відкладати це питання неможливо!

В країні іде посівна, і ми отримуємо дуже негативні сигнали, що деякі аграрії приймають рішення зменшити посівні площі. Нехтувати такими сигналами неприпустимо. Ми не маємо права залишити аграріїв сам на сам перед світовою кризою та коронавірусом, оскільки це може стати початком кінця для нашої економіки, зважаючи на її залежність від аграрного сектору.

Тенденції останніх тижнів невтішні - ринки вже реагують не те, що відбувається в світі, і ми бачимо зниження вартості на ряд зернових. Так, за даними «Незалежної громадської експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку», станом на 12 березня 2020 р., на умовах поставки FOB (порти Чорного моря), на 5$/т знизилися ціни на продовольчу та фуражну пшеницю, ціни на кукурудзу просіли на 2 $/т, ціни на ринку соняшника змінилися лише на експортному ринку, де відбулося зниження на 8$/т. На ринку соняшникової олії відновилося зниження цін - за тиждень на умовах поставки FOB (порти Чорного моря) ціни втратили 15-20$/т. Можна передбачити, що в цьому році попит на аграрну продукцію в світі буде зростати, і ми в черговий раз зможемо показати рекордні об’єми експорту, але для цього необхідно невідкладно приймати заходи для підтримки аграрного сектору.

Існує чимало заходів, які запроваджують в різних країнах для підтримки бізнесу, в тому числі і аграрного. Зокрема, вважаємо за необхідне розглянути питання запровадження наступних антикризових заходів:

  • зниження ЄСВ для збереження робочих місць та зменшення податкового навантаження;
  • надання безвідсоткових кредитів для забезпечення безперервної діяльності, збереження робочих місць та конкурентоздатності;
  • запровадження практики «купуй українське» для надання товарам вітчизняного виробництва преференцій;
  • податкові, митні та інші інвестиційні преференції виробникам (через механізм індустріальних парків), а також «податкові канікули» для мікропідприємництва;
  • запуск експортно-кредитного агентства (ЕКА) для масштабної підтримки експортно-орієнтованих українських виробництв через страхування, гарантування та здешевлення кредитування експортних контрактів;
  • скасування плати за приєднання до інженерних мереж (електрика, газ, вода тощо) за досвідом США та Ізраїлю для зняття одного з найбільших інвестиційних бар’єрів в українській економіці.

На жаль, сьогодні ми не прийняли не тільки зазначених антикризових заходів, а і не забезпечили ефективну роботу вже існуючих програм. Звертаємо увагу, що програма «Доступні кредити 5-7-9%» не працює для агарного сектору, та разом з тим отримати кредит навіть на звичайних умовах можуть далеко не всі аграрії нашої країни.

Безумовно, це не все, що має бути зроблене Урядом найближчим часом, але навіть прийняття вищезазначених заходів принесе такий необхідний країні «ковток свіжого повітря», що в сьогоднішній умовах боротьби з COVID-19 та світовою економічною кризою фактично стане порятунком для країни. І навпаки, зволікання із прийняттям невідкладних заходів порятунку економіки може мати критичні наслідки для майбутнього нашої країни.

Дуже важливо, щоб Уряд детально обговорив як антикризовий пакет, так і механізми його реалізації не лише з міжнародними фінансовими організаціями, а передусім з об’єднаннями роботодавців, виробників, підприємців та профспілками. Тільки синхронізувавши зусилля влади, бізнесу і суспільства, можна досягти поставлених цілей!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати