01 квітня 2020, 18:53

Бізнес зустрівся з Правлінням НБУ

Європейська Бізнес Асоціація

Сьогодні, 1 квітня 2020 р., відбулася зустріч бізнесу Європейської Бізнес Асоціації з Правлінням НБУ. Йшла мова про те, якою наразі є макроекономічна ситуація в країні та подальші прогнози, ситуація з національною валютою та інфляцією, чи будуть запроваджуватися певні валютні обмеження тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "НБУ створив передумови для запровадження моделі використання BankID".

Яків Смолій, Голова Національного банку України, розпочав з приємних новин – Верховна Рада зробила крок до надання Україні допомоги від МВФ. Йдеться про прийняття за основу законопроєкту №2572-д щодо неможливості повернення банків (націоналізованих чи ліквідованих) екс-власникам, який наступного тижня має бути прийнято в цілому, та прийняття закону щодо ринку землі. Тому очікувана допомога від МВФ допоможе пройти даний період країні з меншим втратами, тим паче, за словами представників НБУ, в країні достатньо золотовалютних резервів. Тому очікується, що більша частина цієї допомоги буде спрямована до Міністерства фінансів на покриття дефіциту бюджету, фінансування стабілізаційного фонду для боротьби з коронавірусом тощо.

В цілому міжнародні резерви України сьогодні становлять близько $25 млрд і є достатніми, щоби підтримувати фінансову стабільність, здійснюючи за потреби валютні інтервенції.

Безумовно, макроекономічна ситуація наразі не є надто сприятливою для пожвавлення процесу валютної лібералізації, однак, як запевнили представники НБУ, підстав для запровадження валютних обмежень немає. За словами пана Смолія, банківський сектор працює в звичайному режимі, відділення відкриті приблизно на 75% та забезпечують відповідні сервіси по всій території країни. Банки поступово переходять в режим безготівкових розрахунків, а більше ніж 90% терміналів працюють.

На сьогодні, у зв’язку з великою кількістю обмежень через пандемію коронавірусу, бізнес дійсно потребує підтримки від держави. Тому під час зустрічі EBA поцікавилася в учасників, які види підтримки було б важливо наразі отримувати від банківського регулятора. Так, про кредитні канікули та відсутність валютних обмежень зазначили 23% опитаних, про скасування оподаткування депозитів (як фізичних, так і юридичних осіб) – 18%, про зниження ставок по кредитам – 16%, реструктуризацію кредитів – 12%, скасування (на час карантину) пені/штрафів по платі за кредитами – 9%.

У контексті кредитних канікул для позичальників, за словами Катерини Рожкової, першого заступника Голови НБУ, наразі передбачено тривалий пільговий режим обслуговування заборгованості. Йдеться про можливість відстрочити платежі за кредитами на період після карантину без штрафів та пені за невчасні платежі або ж реструктуризацію кредитів (безпосередньо за рішенням комерційних банків), щоб полегшити бізнесу обслуговування заборгованості. Водночас бізнес запропонував розглянути можливість відновлення сплат по позикам не одразу після завершення карантину, а принаймні через кілька місяців, щоби була можливість трохи відновити нормальну діяльність.

Пані Рожкова також зауважила, що банки мають достатньо високу ліквідність, і у разі потреби будуть забезпечені коштами, які зможуть використати для підтримки бізнесу та населення. Наприклад, НБУ працює над тим, щоб зробити більш доступними для банків кредити екстреної підтримки ліквідності тощо. Водночас було наголошено, що програми підтримки окремих галузей, наприклад, питання кредитування підприємств, що постраждали внаслідок коронавірусу, належить до компетенції Уряду.

За словами Дмитра Сологуба, заступника Голови НБУ, безумовно, криза, зумовлена поширенням коронавірусу, специфічна. Водночас економічна ситуація наразі краща, ніж була під час кризи, наприклад, 2008-2009 рр. Для її пом’якшення наразі використовуються такі інструменти, як зниження облікової ставки з 11% до 10% річних, підтримка ліквідності банків тощо.

Читайте також: "Марки акцизного податку: які терміни подання заявки-розрахунку та звіту?".

Щодо валютного ринку, то бізнесу було акцентовано увагу, що нестача доларів США в касах банків та обмінниках спричинена труднощами з авіапоставками іноземної валюти в Україну, адже в країні валюта не друкується, а лише імпортується. Однак регулятор активно працює над забезпеченням поставки валюти в країну.

Щодо курсу валют, то, за прогнозами НБУ, він буде рівноважним. Також немає фундаментальних причин для прискорення інфляції. Очікується, що вона буде в коридорі НБУ в 5% (+-1%). При цьому наразі точні прогнози робити важко, адже немає чіткого розуміння, скільки протримається карантин та як уповільниться економіка. Проте очевидно, що в нинішніх умовах головне – збереження макрофінансової стабільності, над чим і ведеться активна робота.

Також від бізнесу лунали питання щодо можливості використання електронного документообігу для операцій з клієнтами. Зі свого боку НБУ повідомив, що обмежень в цьому контексті наразі немає, тому переходити в paperless та cashless можна та навіть дуже варто.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати