ПЕРЕКЛАД
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пекін залучив американських дослідників для передачі інтелектуальної власності з американських лабораторій, в результаті чого американські платники податків мимоволі фінансують зростання економіки і збройних сил Китаю, заявили 18 листопада 2020 р. слідчі сенату США. Про це йдеться у повідомленні Washington (Reuters).
Читайте також: "Рішення CJEU щодо торгової марки Testarossa компанії Ferrari: справжнє використання"
Постійний підкомітет сенату з розслідувань опублікував 105-сторінкову доповідь, у якій говориться, що в кінці 1990-х Китай почав обмінюватись зарплатами, фінансуванням досліджень, лабораторним простором та іншими стимулами для отримання інформації з американських університетських лабораторій та інших науково-дослідних установ, значна частина яких фінансуються державою. Оскільки на набір дослідників, що мають доступ до передової науки і техніки, Китай витратив 20 років, американські агентства не змогли адекватно відреагувати. Федеральне бюро розслідувань, наприклад, не реагувало до середини 2018 р., сказано у звіті.
В умовах зростаючої напруженості у відносинах між Сполученими Штатами і Китаєм з таких питань, як торгівля і китайська експансія в Південно-Китайському морі, Вашингтон сперечається з Пекіном з приводу того, що іноді вважає методи використання технологічних досягнень незаконними. В одному з прикладів, за словами слідчих сенату, постдокторський дослідник, який брав участь у китайському плані «Тисяча талантів», видалив з лабораторії більше 30 тис. електронних файлів, включаючи презентації, технічні документи, дослідження і графіки, перш ніж повернутися в Китай.
На питання про коментарі прес-секретар ФБР зазначив, що одна з їхніх вищих посадових осіб буде давати свідчення на відкритому засіданні сенату. Посадові особи з Національного наукового фонду, Національного інституту охорони здоров'я, Міністерства енергетики та Державного департаменту також дають свідчення у рамках розслідування. Водночас китайський уряд неодноразово наполягав, що Вашингтон перебільшує проблему з політичних причин, відкидаючи звинувачення в шпигунстві як безпідставні.
Сенатори Роб Портман, голова республіканського підкомітету, і демократ Том Карпер опублікували свій звіт на тлі дискусій між США і Китаєм, спрямованих на досягнення початкової угоди з вирішення торгової війни. Вони заявили, що будуть використовувати цю доповідь для написання законодавства, щоб покласти край зловживанням дослідженнями США, розвідувальною власністю і грошима платників податків. «Ці плани талантів безпрограшні для Китаю. Китай перемагає двічі. По-перше, американський платник податків фінансує дослідження і розробки в Китаї. По-друге, Китай використовує ці дослідження для поліпшення свого економічного і військового статусу», — йдеться в заяві Портмана.
У доповіді говориться, що для свого плану «Тисяча талантів» та інших подібних програм Китай спочатку сподівався знайти 2000 людей, але до 2017 р. набрав понад 7000. Автори звіту вважають, що ФБР має бути більш ефективним і послідовним у попередженні коледжів і університетів про загрозу китайського економічного і промислового шпигунства. Також повідомляється, що агентства, які присуджують дослідні гранти або надають візи вченим, не роблять достатньо для моніторингу й відстеження їх одержувачів, а самі університети повинні краще визначати іноземні джерела фінансування і конфлікти інтересів серед вчених у своїх кампусах.
Ця проблема дуже актуальна, йдеться у доповіді постійного підкомітету сенату з розслідувань, оскільки мільярди доларів у дослідженнях, що фінансуються платниками податків, «сприяли глобальному зростанню Китаю за останні 20 років» і його меті стати світовим лідером у науці і технологіях до 2050 р. «Оскільки американські політики відзначають все більш складні стосунки з Китаєм, фінансування економічного і військового розвитку Китаю за рахунок доларів платників податків не відповідає інтересам нашої національної безпеки», — йдеться у доповіді.
Цей звіт є останнім урядовим дослідженням, присвяченим аналізу крадіжок інтелектуальної власності в студентських містечках та недоліків урядових установ у вирішенні цієї проблеми. Основна увага приділяється китайським програмам, які залучають науковців, що мають доступ до передових технологій у США, і стимулюють їх проводити дослідження в інтересах Пекіна і навіть красти роботи американських вчених. В останні роки, як зазначається у повідомленні, такі програми використовувалися вченими, які завантажували секретні файли досліджень до повернення в Китай, подавали патенти на основі досліджень США, брехали про заявки на гранти і приховували, що отримували гроші від китайських установ.
«Американське академічне співтовариство стикається не тільки з іноземними конкурентами, які борються за кращих і найяскравіших, але і з державами-націями, які прагнуть отримати цінний інтелектуальний капітал і вкрасти інтелектуальну власність, — йдеться в звіті. — Тому академічна спільнота звертається до федерального уряду за рекомендаціями та вказівками щодо пом'якшення загроз, і уряд США має надати ефективну, корисну, своєчасну і конкретну інформацію про такі загрози і інструменти для протидії їм».
У доповіді наводиться безліч приводів для критики. Зокрема, йдеться про те, що Національний науковий фонд, який фінансує близько чверті всіх фінансованих з федеральних фондів фундаментальних досліджень у коледжах і університетах, недостатньо робить для перевірки грантоотримувачів і запобігання незаконному привласненню коштів. У якості одного з прикладів наводяться дані дослідника з Вірджинії, обвинуваченого у використанні грантів NSF для досліджень, які, як він знав, уже проводилися в Китаї. Автори звіту впевнені, що ФБР «ще належить розробити ефективну загальнонаціональну стратегію, щоб попередити університети, урядові лабораторії і широку громадськість про ризики, пов'язані з планами найму іноземних фахівців».
Джерела
2. Patricia Zengerle U.S. agencies lax as China stole intellectual property: Senate report.
3. FBI wishes it had acted quicker as China stole intellectual property.