07 грудня 2021, 19:11

Асоціація правників України виступила із заявою щодо конституційного судочинства

АПУ

Асоціація правників України виступила із заявою щодо конституційного судочинства. Нижче публікуємо повний текст звернення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Асоціація правників України (Асоціація, АПУ) є всеукраїнською громадською організацією, що об’єднує понад 6 тисяч правників, метою діяльності якої є сприяння втілення в життя принципу верховенства права в державному, суспільному та громадському житті, розбудови правової держави та розвитку юридичної професії.

Асоціація стурбована ситуацією, що склалась із Конституційним Судом України (КСУ). 26 листопада 2021 року Президент України призначив двох суддів КСУ. Цьому передувало винесення у березні 2021 року Указу Президента про скасування двох попередніх указів Президента від 2013 року про призначення двох суддів КСУ. У березні 2021 року Асоціація вже висловила свою думку і наголосила на тому, що Президент не має повноважень звільняти суддів КСУ, і єдиними можливими способами припинення повноважень останніх є ті, що вказані у Конституції України та Законі України «Про Конституційний Суд України».

У квітні 2021 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду визнав таке скасування попередніх указів Президента незаконним, оскільки відповідно до
ст. 149 Конституції України та ст. 21 Закону України «Про Конституційний Суд України» Президент не має конституційних повноважень звільняти суддів КСУ. Згідно із зазначеними статтями Конституції України та профільним законом «рішення про звільнення з посади судді Конституційного Суду України Суд ухвалює щонайменше двома третинами від його конституційного складу».

Наразі цю справу розглядає Велика Палата ВС. Крім того, у квітні 2021 року народні депутати України також звернулися до КСУ із конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) указів Президента України про фактичне звільнення суддів КСУ. Конституційне провадження було відкрито у жовтні 2021 року, і воно триває.

30 листопада 2021 року КСУ фактично відмовився прийняти до присяги двох суддів, призначених Президентом 26 листопада 2021 року, з огляду на відсутність вакантних посад і постановив привести до присяги новопризначених Президентом суддів КСУ після завершення строку повноважень чи звільнення з посад чинних суддів КСУ, призначених за квотою Президента.

Асоціація вважає, що призначення Президентом нових суддів КСУ до ухвалення Великою Палатою Верховного Суду остаточного судового рішення щодо незаконності звільнення попередніх суддів та до винесення КСУ рішення щодо конституційності відповідних указів Президента є передчасним і може призвести до серйозних негативних наслідків, зокрема, може поставити під сумнів правомочність КСУ загалом.

Крім того, процедура, за якою відбулося призначення, не відповідає намірам і пріоритетам, задекларованим у Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 — 2023 роки (Стратегія), затвердженої Указом Президента від 11 червня 2021 року, та рекомендаціям Венеційської комісії.

Так, Венеційська комісія у своєму «Терміновому висновку щодо реформування Конституційного Суду» № 1012/2020 від 11.12.2020 р. рекомендувала вдосконалити процедуру відбору кандидатів на посади суддів КСУ, і лише після цього проводити відбір на вакантні посади.

Ухвалена Президентом Стратегія, що є вектором розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства, серед іншого, передбачає такі пріоритетні заходи для реформування системи конституційного судочинства:

— удосконалення механізмів перевірки доброчесності суддів Конституційного Суду України та дотримання ними стандартів професійної етики;

— удосконалення процедур конкурсного відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України, ефективної перевірки їх на доброчесність та відповідність рівню професійної компетентності та високим моральним якостям (із можливим залученням міжнародних експертів). 

На жаль, станом на сьогодні проєктів законів, які б удосконалювали процедуру добору та призначення суддів КСУ, у Верховній Раді України не зареєстровано. Прийнятий Верховною Радою України у першому читанні проєкт Закону України «Про конституційну процедуру» № 4533 від 21.12.2020 р. вказане питання не регулює.

Враховуючи наведене вище, Асоціація вважає, що для вирішення ситуації, що склалась, необхідно розробити механізм імпічменту суддів КСУ за прикладом кращих світових практик та вдосконалити процедуру добору суддів КСУ відповідно до рекомендацій Венеційської комісії та практики Європейського суду з прав людини.

Асоціація правників України висловлює свою готовність надавати органам влади необхідну допомогу у розробці зазначених заходів та у їх широкому публічному обговоренні. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати