До Асоціації правників України звернувся заступник голови Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, адвокат Станіслав Борис щодо факту порушення гарантій адвокатської діяльності. Про це повідомили в АПУ.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "ICAC підбив підсумки 2024 року: понад 450 справ, акцент на диджиталізацію та інвестиційний арбітраж".
Зокрема, порушення полягають у повідомленні про підозру адвокату за ст. 206 КК України (протидія господарській діяльності) за вчинення ним дій, як адвокатом, у межах надання правничої допомоги клієнту.
Що сталося
До адвоката за наданням правничої допомоги звернувся Клієнт, якому надавалися юридичні послуги, зокрема щодо його звільнення із займаної в Товаристві посади генерального директора, супроводу допиту як свідка та інших процесуальних питань у кримінальному провадженні. Надалі БЕБ України в межах кримінального провадження звернулося до Мін'юсту із повідомленням про виявлення реєстраційних дій щодо Товариства, звільнення Клієнта з посади та вчинення інших дій, вчинених всупереч накладеним санкціям та закону "Про санкції".
Звернення БЕБ було розглянуто та задоволено наказом міністра юстиції, реєстраційні дії скасовано, Клієнта поновлено на посаді генерального директора Товариства.
Клієнт знову звернувся до Станіслава Бориса за правничою допомогою під час відвідування приміщення Товариства, на посаді директора якого його було поновлено. В АПУ вказали, що адвокат на території Товариства надавав виключно правничу допомогу, яка полягала в консультуванні клієнта, та не вчиняв жодних дій, які були б направлені на перешкоджання роботі підприємства. Водночас упродовж усього часу, як зазначається, на території Товариства були присутні правоохоронні органи, які забезпечували дотримання закону.
Далі, через шість місяців після вказаних вище обставин, саме за вчинення дій у межах надання правничої допомоги, в житлі та офісі адвоката були проведені обшуки, в результаті яких вилучені носії інформації, які містять адвокатську таємницю. Також адвокату було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ст. 206 КК України (протидія законній господарській діяльності).
Позиція Комітету АПУ
Рада Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права заявила про недопустимість втручання у здійснення адвокатської діяльності та порушення гарантій діяльності адвоката.
"Будь-який тиск на адвоката, більше того, кримінальне переслідування адвоката за реалізацію ним своїх професійних обов’язків, є неприпустимим у правовій державі, тим більше у період воєнного стану, коли всі державні інституції повинні керуватись єдиною метою – забезпечувати стабільність і стійкість нашої держави під час збройної агресії з боку російської федерації. Наведені вище обставини є грубим втручанням в адвокатську діяльність", – ідеться в повідомленні.
У Комітеті вказали, що серед дій, які за твердженням сторони обвинувачення нібито визначають собою об’єктивну сторону злочину, а саме складання процесуальних документів, визначених законодавством, супровід клієнта під час допиту, надання правової допомоги на території Товариства, немає жодних дій, які не відносяться до того чи іншого виду адвокатської діяльності.
Тому, на думку Комітету АПУ, дії органу досудового розслідування та Офісу Генпрокурора порушують гарантії адвокатської діяльності, охоронювані ст. 23 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", зокрема:
- втручання в адвокатську діяльність (п. 1 ст. 23 Закону);
- вимагання від адвоката відомостей, що є адвокатською таємницею (п. 2 ст. 23 Закону);
- вилучення документів (речей), пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності (п. 4 ст. 23 Закону);
- здійснення втручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом (п. 9 ст. 23 Закону);
- порушення заборони притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом (п. 14 ст. 23 Закону).
"Вказані у повідомленні про підозру дії адвокат самостійно та з власної ініціативи вчинити ніяк не міг, адже необхідність вчинення дій на захист прав була зумовлена зверненням Клієнта, а їх законність, обґрунтованість та доцільність контролювалися і перевірялися відповідними незалежними суб’єктами при прийнятті ними рішень (працівниками Бюро економічної безпеки при зверненні до Мін'юсту України, слідчими, прокурорами при внесенні відомостей до ЄРДР, Мінʼюстом України при прийнятті рішень про скасування реєстраційних дій)", – заявили в Комітеті.
Окремо Рада Комітету АПУ наголосила на важливості та непорушності принципу незалежності адвокатури та неприпустимість втручання в адвокатську діяльність як основи демократичного суспільства та правової держави: "Ми закликаємо Офіс Генерального прокурора, Національну поліцію України та інші правоохоронні органи негайно відреагувати на викладені у даному зверненні факти стосовно втручання в адвокатську діяльність адвоката Бориса Станіслава Андрійовича. А також вжити дій щодо недопущення надалі порушення гарантій адвокатської діяльності в цілому".
Коментар
Євген Ріяко, керуючий партнер RIYAKO & PARTNERS
Ми закликаємо адвокатську спільноту бути проактивними, запобігти спаплюженню основних гарантій адвокатської діяльності та підтримати колегу у боротьбі за свої права. Хочу наголосити, що всі професійні асоціації приєднуються до безапеляційної лінії підтримки як у ситуації з порушенням прав та гарантій адвокатської діяльності адвоката Бориса, так і з метою недопущення подібних інцидентів у майбутньому.
Саме сьогодні, у надскладний для України час, коли країна бореться за верховенство права та законність, особливо важливо не допустити жодних порушень щодо адвокатів. Оскільки саме адвокатура є гарантом прав і свобод кожного громадянина. Закликаємо правоохоронні органи негайно припинити тиск та забезпечити неухильне дотримання стандартів правової держави.