06 липня 2021, 10:42

АМКУ вбачає ознаки антиконкурентних узгоджених дій на ринку електроенергії

Пресслужба АМКУ

В останні кілька днів на ринку електроенергії, зокрема «на добу наперед» (РДН), відбуваються значні коливання обсягів купівлі-продажу електроенергії. Мова йде про різке зниження попиту протягом останніх кількох днів. Воно відбулося через зменшення закупівлі електроенергії на РДН деякими учасниками ринку. При цьому фіксувалося одночасне збільшення обсягів закупівлі на «ринку двосторонніх договорів» (РДД).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Західне ТВ АМКУ викрило змову на закупівлі для Укрзалізниці"

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

За даними веб-порталу ДП «Оператор ринку», обсяги торгів на РДН за 02.07.2021 склали 58 377,20 МВт год., що на 35,5% менше, аніж у попередній день. Водночас середньозважена ціна на РДН 2.07.2021 становила 1 151,82 грн/МВт год. Це - на 22,2% нижче, порівняно з 01.07.2021.

Також на РДН у торговій зоні «ОЕС України» середньозважена ціна 02.07.2021 зменшилася на 28,69% порівняно з 01.07.2021 та склала 1 034,52 грн/МВт.год (без ПДВ).

На офіційному сайті НКРЕКП також повідомляється про різке зменшення ціни на електроенергію на РДН у перші дні липня 2021-го через виведення попиту на ринок двосторонніх договорів (РДД). Відтак, обсяг РДН 2 липня зменшився на 32 293 МВт год., або на 40%. Внаслідок цього середньозважена ціна РДН зменшилася на 29% - до 1034,5 грн/МВт год. Також спостерігалося суттєве зростання обсягу РДД.

На думку фахівців Антимонопольного комітету, до цих наслідків могла призвести синхронна поведінка певних учасників ринку електроенергії. Вона ж могла вплинути й на зниження ціни на РДН через зменшення попиту. 

Схожі дії окремих учасників ринку відбуваються періодично, а отже - можуть бути умисними.

Синхронність і періодичність таких дій призводять до:

  • зниження ціни на ринку «на добу наперед» через зменшення попиту;
  • або до її підвищення – шляхом зменшення пропозиції та збільшення попиту; 
  • як наслідок – до зміни структури ринку, в тому числі - рівня конкуренції на ньому. 

Це може свідчити про наявність ознак порушення законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій на ринку електроенергії. 

Відтак АМКУ за власною ініціативою розпочав дослідження наявності чи відсутності у вищеописаних діях учасників ринку ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати