13 вересня 2024, 20:46

ААУ провела форум «Адвокатура. Формула розвитку»

13 вересня 2024 року в Києві відбувся форум «Адвокатура. Формула розвитку», який організувала Асоціація адвокатів України. Захід було присвячено питанням просування юридичного бізнесу, формуванню правильної стратегії розвитку, засобам залучення нових клієнтів, маркетингу та PR юридичних послуг, а також новим ресурсам та можливостям для адвокатів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На початку заходу з вітальними словами виступили Ольга Дмитрієва, президентка ААУ, кураторка Law & Business Studio, керуюча партнерка АО «Dmitrieva & Partners», адвокатка, а також Зоя Ярош, голова Наглядової ради ААУ, керуюча партнерка, АО «Marshaller Group», адвокатка.

Пані Ярош нагадала, що це вже 14-й форум, який проводить ААУ: «Наразі особливо приємно, коли наша країна бореться за незалежність, саме формулювання адвокатської діяльності згідно із законом про адвокатуру звучить так: адвокатська діяльність – це професійна, незалежна діяльність адвоката, пов’язана із захистом. Багато наших колег перебувають у Силах оборони. Тому ми захищаємо права в судах, а також на інших майданчиках».

Юридичний ринок

Перша сесія заходу, яку модерувала Ольга Дмитрієва, президентка ААУ, кураторка Law & Business Studio, керуюча партнерка АО «Dmitrieva & Partners», адвокатка, мав назву «Стан юридичного ринку, результати та тенденції 2024 року».

Почала панель пані Дмитрієва, яка розповіла про підсумки юридичної діяльності 2023-2024 років в умовах війни (релокація, найбільш затребувані практики та послуги, зміна напрямку діяльності), навівши результати маркетингового дослідження ААУ на ринку.

459300309_903246158504136_7994350670152516143_n-1

Згідно з дослідженням найбільш затребуваними юридичними практиками у 2023-2024 рр. є військове право (30%), сімейне (23%), кримінальне (20%), господарське (17%), а також судова практика (10%). 42% респондентів вказали, що кількість клієнтів або замовлень лише збільшилася (зменшилася – 23%).

Серед найбільших перешкод для розвитку юридичної діяльності респонденти вказали війну (44%), економічну кризу (24%), відсутність прозорості, зокрема держорганів (20%), відсутність працівників (12%). Цікаво, що в умовах воєнного стану компанії як PR інструменти використовують соціальні мережі (31%) та «сарафанне радіо» (15%), а участь у рейтингах бере активна частка ринку (національні – 30%, міжнародні – 35%, у жодних – 35%).

Водночас серед викликів (пов’язаних із клієнтами) респонденти назвали такі:

  • зниження платоспроможності (36%);
  • війна/форс-мажори – 14%;
  • проблеми в комунікації – 18%;
  • клієнти закордоном – 14%;
  • нічого не змінилося – 11%.

Також Ольга Дмитрієва звернула увагу на ті аспекти, на які звертають увагу на ринку. Серед них – репутація юридичних компаній (порядність, які давно працюють на ринку та на результат, із досвідом тощо), команда/кадри (хто зберіг команду та є гнучкими до викликів, які мають спеціалістів практик різних галузей права), конкурентоспроможність (залучають маркетинг, зможуть адаптуватися до викликів ринку та матимуть стратегію розвитку в умовах війни тощо) та фінанси. Водночас не мають великого значення такі аспекти: чи є компанія великою або маленькою, а також її спеціалізація.

Крім цього, респонденти розповіли про те, які напрями, на їхню думку, подальшого реформування адвокатури в Україні є актуальними:

  • розширення прав та гарантій адвокатської діяльності, зокрема зменшення можливостей для здійснення тиску на адвокатів із боку правоохоронних і державних органів;
  • зміна підходів до захисту інтересів і репутації адвокатів, підсилення гарантій, підвищення рівня захисту прав адвокатів, більша обізнаність щодо заходів, більша відкритість до участі в управлінні;
  • рівність прав адвокатів серед інших учасників;
  • посилення авторитету адвокатури;
  • посилення впливу у правоохоронній сфері;
  • відбудування жорсткіших правил адвокатської етики;
  • соціальні гарантії;
  • оподаткування адвокатської діяльності;
  • приведення законодавства у відповідність із законодавством ЄС;
  • страхування адвокатської діяльності;
  • заборони отримувати свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю правоохоронцям, оскільки, на думку респондентів, особа не може перебувати одразу під двома присягами;
  • докорінно змінити систему самоврядування адвокатури;
  • скасування обов’язкових курсів НААУ ВША тощо.

Виклики та можливості, а також куди направити погляд власнику кримінальної практики, розповів Денис Бугай, адвокат, партнер, керівник практики White Collar Crime в VB Partners. За його словами, поточними викликами є не лише тиск правоохоронців і запит на справедливість, а й конкуренція та дефіцит людей (а не кадрів). Серед іншого, він порадив звертати увагу на діяльність БЕБ, антикорупційний запит, питання міжнародної правової допомоги, санкцій та націоналізації, цивільної конфіскації та діяльності НАЗК, а також питання військових закупівель.

Про тенденції практики кримінального права та процесу розповіла Ольга Просянюк, керуюча партнерка АО AVER LEX, адвокатка, к.ю.н., яка зазначила, що кримінальна практика є найбільш динамічною та входить у ТОП-3 затребуваних практик юрринку.

Загалом кримінальну практику та процес вона умовно розділила на три категорії (економічні злочини (Corporates) – захист бізнесу, Business Crime; економічні злочини (Individuals) – WCC та антикорупція, а напрями, активізовані війною, – санкції та War and Military Crimes), а також торкнулася питання викликів. Серед останніх – вміння тримати удар, етика, стресостійкість (загалом емоційна складова), системність та чітка організація, а також особиста залученість партнерів або керівників практик у процеси.

Своєю чергою Олег Ткачук, суддя Великої Палати Верховного Суду, вчений секретар НКР при ВС, д.ю.н., доцент, полковник юстиції, навів різні рішення ВС у справах адвокатів. Одне з таких рішень (постанова КАС ВС від 9 квітня 2019 року у справі №826/2689/15) стосувалося ринкової вартості послуг адвоката.

Так, податковий орган оскаржив у касаційному порядку додаткове рішення суду першої інстанції про стягнення на користь позивача судових витрат на правничу допомогу з тієї підстави, що останній не обґрунтував ринкову вартість послуг.

Як зазначається, залишаючи без змін оскаржувані судові рішення, КАС ВС зазначив, що вказаний досвід є безпідставним, враховуючи той факт, що чинним процесуальним законодавством не передбачено обов’язку сторони, яка заявляє клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу, доводити обґрунтованість їх ринкової вартості. Натомість саме на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, покладено обов’язок доведення неспівмірності витрат із наданням відповідних доказів, що відповідачем не було здійснено.

Про рейтинги юридичного бізнесу (співвідношення етики та ефективності) розповіла Ганна Бондаренко-Легких, суддя Господарського суду міста Києва. Зокрема, суддя розповіла, які є національні («Юридична Газета», «Юридична практика», Ukrainian Law Firms) та міжнародні (Chambers, Legal 500, Who is Who Legal тощо) рейтинги.

Вона вказала, що в контексті опитувань потрібна також думка суддів та прокурорів: «Тоді картина була би об’єктивнішою. Юристи бачать роботу одне одного в процесі. Однак вони зазвичай опонують одне одному або є на одній стороні – і тоді не є об’єктивними… Якщо ми говоримо про рейтинги не як про ярмарку «втішення свого его» та «подивитися, наскільки я успішний», то для дослідження ринку було б бажаним подивитися на себе очима людини, яка з вами не конкурує, а просто дивиться збоку».

Крім цього, на думку пані Бондаренко-Легких, цікаво було б провести рейтинги як суддів окремо, так і прокурорів, що дало б можливість поглянути на оцінку людей зокрема або на саму ситуацію загалом.

«Прогноз для юридичного бізнесу: чого чекати в 2025 році?». На таку тему виступив Юрій Петренко, керуючий партнер юридичної компанії ADER HABER, заслужений юрист України, адвокат. За його словами, наступного року можлива ситуація, коли юридичним компаніям доведеться робити переоцінку власних команд, зважаючи на проблеми з кадрами. Крім цього, потрібно звертати увагу на спільні цінності компанії, здібності, а вже потім – досвід і навички.

Питання юрбізу

Другу сесію на тему: «Кадри, партнери, корпоративні права в юридичному бізнесі» модерував Євген Ріяко, адвокат, керуючий партнер ЮК «RIYAKO & PARTNERS».

459498537_903297555165663_8258954853972191609_n-2

Анна Монахова, бізнес-партнерка VB Partners, розповіла, що насправді краще – виховувати студента чи шукати готового фахівця, а також розкрила перспективи випускників юридичних факультетів. За її словами, на ринку праці наразі видно дефіцит кадрів, бажання працювати віддалено, офіційне працевлаштування військовозобов’язаних, брак фахівців зі знаннями англійської мови, а також відтік кадрів із ринку (міграція та перекваліфікація).

Пані Монахова, серед іншого, вказала, що перевагами студентів є те, що вони часто демонструють більшу гнучкість і бажання навчатися, що дозволяє їм швидше адаптуватися до інновацій, змін у законодавстві та юридичній практиці. Зокрема, вона наголосила на тому, що юридичний бізнес має краще прислуховуватися до Z-поколінь та змінити своє традиційне ставлення до молодих юристів.

Як ефективніше побудувати роботу – в партнерстві чи індивідуально? Про свій досвід розповіла Дарина Кравчук, старша партнерка АО «Естер Гардіанс», докторка філософії в галузі права, адвокатка. За її словами, важливим є не лише розуміння спільних цінностей у команді, а й заздалегідь визначені ролі та домовленість про всі ключові умови.

«Не можна домовитися про все одразу, оскільки все стрімко змінюється, зокрема й кількість клієнтів, справ, практик (у когось більше, в когось – менше. Але ми повинні постійно переглядати ці умови, щоб усім було комфортно. Це важливо – щоб в офісі була здорова атмосфера. І я помітила, що клієнти це дуже помічають», – розповіла вона.

Також про організаційно-правові форми здійснення адвокатської діяльності (що змінилося за час війни) розповів Ігор Головань, адвокат, к.ю.н., тему трендів юридичного ринку праці (чого чекати роботодавцям) розкрила Євгенія Кузенкова, редакторка аналітичних матеріалів Work.ua, а основні рекомендації новачкам юридичного бізнесу надав Андрій Вознюк, керуючий партнер АО «Вознюк і Туровський», адвокат.

Як зазначила пані Кузенкова, серед трендів, на жаль, є дефіцит кадрів – 4,5-5 млн робочих рук доведеться додатково залучити впродовж наступних 10-и років, щоб Україна досягла довоєнних темпів зростання економіки.

Діяльність адвокатів

Третя сесія заходу стосувалася адвокатської діяльності в умовах сьогодення. Її модерувала Катерина Власюк, голова Комітету ААУ з сімейного права, адвокатка, керівниця АБ «Сімейний адвокат Катерина Власюк». Зокрема, учасники панелі обговорили питання дотримання адвокатами стандартів етичної поведінки, захисту прав адвокатів України в умовах сьогодення, етикету дипломатії (важливість та вплив у сфері адвокатської діяльності), наставництва та розпізнавання брехні на ранніх етапах роботи адвоката зі своїм клієнтом.

459268938_903382795157139_4030929619290405312_n-3

Так, на форумі в цій панелі виступили Володимир Поліщук, голова КДКА Київської області, керуючий АБ «Поліщук та партнери», адвокат; Андрій Грубський, голова Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області, ветеран війни (учасник бойових дій), волонтер, громадський діяч, керівник АБ «Андрія Губського», адвокат; Анна Авраменко, керівниця проєктного офісу «Ukraine Unites», власниця міжнародного дипломатичного журналу «Fashion of Diplomacy»; Катерина Власюк, голова Комітету ААУ з сімейного права, адвокатка, керівниця АБ «Сімейний адвокат Катерина Власюк»; Олег Демчик, президент Клубу професійних перемовників, сертифікований медіатор (Chapman University, USA).

Робота адвокатів

Четверта сесія мала назву «LIFE HACKS & SKILLS у роботі адвокатів/юристів». Її модерувала Олена Адамантіс, PR, GR-менеджерка, голова Комітету ААУ з медіаправа та захисту честі, гідності та ділової репутації, адвокатка.

459203790_903439451818140_4502674621887908870_n-4

Учасники панелі обговорили теми побудови особистого бренду, коучингу в юридичному бізнесі, meta-skills як навички нової реальності, застосування цифрової криміналістики у стратегії адвокатського захисту. На панелі виступили Олена Жукова, керуюча партнерка Saivena Group, голова Комітету ААУ з міжнародного оподаткування, адвокатка, сертифікована аудиторка; Діана Корнєєва, членкиня Міжнародної федерації коучингу (ICF), коуч рівня РСС ICF, сертифікована тренерка; Ірина Хоменко, докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри логіки КНУ імені Т. Шевченка, членкиня Institut International de Philosophie; Олена Адамантіс, PR, GR-менеджерка, голова Комітету ААУ з медіаправа та захисту честі, гідності та ділової репутації, адвокатка; Олександр Урденко, PhD, експерт з цифрової криміналістики (комп'ютерно-технічна експертиза) ISO 27001 Lead Auditor.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати