06 вересня 2024, 12:10

5 років роботи ВАКС: у Києві відбулася урочиста конференція

5 вересня 2024 року в Києві відбулася конференція з нагоди 5-річчя процесуальної діяльності Вищого антикорупційного суду «5 років ВАКС: від ідеї до спроможності». У заході взяли участь судді, експерти, міжнародні партнери, представники громадянського суспільства, влади, медіа.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


458590106_819411036973670_3733994434093408597_n

Під час заходу учасники не лише обговорили роль ВАКС у європейській інтеграції України, а й обмінялися досвідом, думками та напрацюваннями.

На початку заходу із вітальним словом виступила голова ВАКС Віра Михайленко, яка зазначила, що вищою метою роботи суду є не лише покарання за злочини, а й запобігання їм через виховання суспільства, де корупція не матиме місця, а правосуддя буде реальним і справедливим.

«Вищий антикорупційний суд – це більше, ніж інституція. Це гарантія того, що в Україні можна і потрібно жити за принципами чесності та правди… Наші вироки стосувалися не лише окремих осіб, але й цілих систем та структур, які тривалий час вважалися недоторканними, вони створили прецеденти та стали важливими кроками до побудови держави, де корупція більше не буде нормою», – сказала пані Михайленко.

Голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников наголосив, що за 5 років своєї роботи ВАКС затвердив себе як незалежний та справедливий орган правосуддя. Серед подальших викликів, на його думку, – збільшення кількості суддів ВАКС, а також забезпечення приміщення для нормальної роботи суду.

З вітальним словом від імені Президента України виступила заступниця керівника ОП Ірина Мудра. Вона вказала, що як президент, так і Офіс Президента, Парламент та Уряд демонструють рішучість у проведенні структурних реформ, які спрямовані на подолання корупції в державі, утвердження верховенства права, а також забезпечення підзвітності та транспарентності влади.

«Але без високопрофесійної діяльності ВАКС ці намагання не матимуть належного результату… ВАКС за 5 років діяльності став центром антикорупційних органів, від якого залежить результат кропіткої роботи всіх органів у сфері боротьби з корупцією, довіра суспільства до держави та судової влади, місце України на міжнародній арені», – сказала пані Мудра.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко вказав, що той час, коли питання щодо необхідності створення повної вертикалі антикорупційної інфраструктури було дискусійним, давно минув. Відповідне рішення було ухвалене на політичному рівні та знайшло підтримку в суспільстві.

2(1)

За його словами, створення ВАКС, Апеляційної палати ВАКС, а також спеціалізованої судової палати у Касаційному кримінальному суді у складі ВС завершило формування комплексної системи правоохоронних і судових антикорупційних органів.

«Ми маємо чим пишатися: тим, що справляємось із поточними викликами і показуємо гарні результати. Без сумніву, Вищий антикорупційний суд відбувся як судова установа. Він має авторитет і повагу, демонструє гідний приклад для інших судів і продовжує ефективно розвиватися», – сказав голова ВС.

Стратегічна візія

На першій панелі заходу учасники обговорили, серед іншого, міжнародну допомогу ВАКС. Так, на панелі слово взяли заступниця директора місії USAID в Україні Теодора Делл, посол Данії в Україні Олє Егберг Міккельсен, керівник Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні Штефан Шльойнінг, голова Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) Алан Паг Крістенсен, а також заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Мудра.

Так, Теодора Делл вказала, що робота ВАКС залишається на високому рівні, навіть в умовах повномасштабного вторгнення рф, а також наголосила, що США й надалі будуть надійними партнерами України.

Олє Егберг Міккельсен нагадав аудиторії, що Данія взяла на себе питання відбудови Миколаївської області. За його словами, Данія підтримує Україну, однак в різних проєктах можливі корупційні ризики, що може спричинити своєю чергою ризики в оголошенні цієї підтримки. На думку посла, замість «островів» доброчесності має бути цілий «континент».

Штефан Шльойнінг вказав, що в ЄС бачать виняткові результати роботи ВАКС. Він заявив, що в Європейському Союзі й надалі підтримуватимуть Україну, наголосивши, зокрема, на прогресі нашої держави щодо антикорупційних індексів.

Також про роботу ВАКС розповів Аллан Паг Крістенсен, вказавши, що результати є значними: 207 вироків, 106 осіб засуджено до позбавлення волі, 40 осіб відбували/відбувають покарання у місцях несвободи. Крім цього, він заявив, що ВАКС став найкращим прикладом «проведення судових слухань в Україні», а одним з аспектів його успішної роботи став механізм набору суддів, який відбувся за допомогою міжнародних експертів.

Ірина Мудра зазначила, що одним з актуальних напрямів реформ в антикорупційній сфері є розвиток інституційної спроможності антикорупційної інфраструктури, зокрема збільшення кадрів у ВАКС. Водночас має бути забезпечена безперервність роботи Громадської ради міжнародних експертів під час цього процесу. Також важливими є питання (які планують закласти в стратегію розвитку правосуддя) посилення продуктивності роботи Громадської ради доброчесності, посилення інституційної спроможності органів суддівського самоврядування та доукомплектування Вищої ради правосуддя.

Читайте також: «Верховна Рада прийняла законопроєкт щодо продовження повноважень ГРМЕ».

Також окремо з презентацією порталу «ВАКС вирішив» від Transparency International Ukraine виступив виконавчий директор TIU Андрій Боровик. Як зазначається, це єдиний комплексний ресурс про топкорупційні справи ВАКС – з усіма рішеннями суду, деталями, інфографіками з перебігом ключових подій у справах та аналітикою від експертів.

Про сам портал можна прочитати за посиланням. З презентацією самого порталу можна ознайомитися тут.

Водночас з основними показниками діяльності ВАКС (з 5 вересня 2019 року по 2 вересня 2024 року) можна ознайомитися тут. З основними показниками діяльності АП ВАКС за період процесуальної діяльності – за посиланням.

Практика

Друга сесія заходу, яку модерувала суддя ВАКС Інна Білоус, була практичною. На початку панелі суддя ВАКС Сергій Мойсак виступив з анонсом публікації монографії «Становлення антикорупційної юстиції в Україні», яка була присвячена 5-річчю роботи ВАКС. За його словами, монографія розкриває, зокрема, сутність і роль роботи ВАКС, а також має три глави (історія становлення ВАКС, кримінальна юстиція тощо).

Він розповів, що поки що монографія є лише в електронному вигляді, однак незабаром буде офіційно опублікована.

Далі виступив голова ККС ВС Олександр Марчук, який не лише привітав ВАКС із річницею роботи, а й розповів про судову практику розгляду Верховним Судом проваджень про корупційні кримінальні правопорушення, навівши деякі приклади справ. Серед іншого, він розповів про ознаку «з використанням наданої їй влади чи службового становища» у ст. 368 КК (постанова ВС від 21 березня 2024 року у справі №570/3355/15к), вказавши, що це поняття з погляду кваліфікації ст. 238 КК не обмежується лише діями (бездіяльністю) в межах службової компетенції особи й також містить використання нею можливостей, обумовлених займаною посадою.

Також спікерами панелі були суддя ВАКС Тетяна Криклива, суддя-спікер АП ВАКС Микола Глотов, директор НАБУ Семен Кривонос, керівник САП Олександр Клименко та адвокат Андрій Слюсар.

Зокрема, директор НАБУ вказав, що створена в Україні антикорупційна інфраструктура покликана задовольняти суспільний запит на справедливість, який ігнорувався впродовж багатьох років. Також він підкреслив необхідність спільно відстоювати інтереси антикорупційних інституцій та підтримувати одне одного, щоб досягати ще кращого результату в боротьбі із внутрішнім ворогом.

З повним відео конференції можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати