Виходячи на нові ринки та борячись з конкурентами, досить часто фірми об’єднують свої зусилля та досвід і вдаються до такої операції, як злиття компаній. На що звернути увагу у цьому процесі, щоб потім не шкодувати? Повідомляє веб-сайт lawfuel.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Як правильно обрати маркетингову фірму для юрбізнесу"
Для початківців процесу злиття необхідна хороша професійна допомога: юридична, фінансова чи стратегічна. Наступні поради не зможуть гарантувати 100% успіх, проте допоможуть уникнути помилок.
Перевірте та дослідіть вашого майбутнього союзника. Багато фірм, які прагнуть об’єднатися або придбати інші фірми, як правило, мають практику в подібних операціях. Якщо це так, то прогляньте попередній досвід фірми щодо інтеграції, успіхи та провали після злиття. Звернутися до колишніх партнерів поглинутих компаній за відгуками про фірму, що вас цікавить – це просто хороша ретельність. Ви можете бути здивовані тим, скільки всього ви дізнаєтеся.
Зрозумійте політику фірми. Не варто думати про злиття, не заглибившись в установчі документи майбутньої фірми-союзника. Багато того, що робиться у компанії, міститься в її політиці. Чимало юридичних фірм широко застосовують політику як інструмент управління. Саме її показники можуть продемонструвати повсякденне життя компанії, що може бути дуже відмінним від чудових історій, розказаних під час переговорів. Зрозумійте політику фірми, вона дасть змогу зазирнути у майбутнє.
Ознайомтеся з стратегічним планом фірми. Прочитайте план компанії, щоб переконатися, що її стратегія та тактика чіткі та відповідають вашим уявленням. Розуміння загальної стратегії допомагає визначити, чи входить ваша фірма в план іншої фірми. Гірше того, якщо у вашого потенційного партнера по злиттю взагалі немає стратегічного плану або він застарів, тоді якість управління повинна бути поставлена під сумнів.
Порівняйте цінність фірм. Без сумніву, майбутній партнер вивчає ваші дані, намагаючись визначити, чи буде злиття фінансовою вигодою чи тягарем. Ви повинні зробити те саме: оцінити вартість власного капіталу до та після злиття. Тоді зможете зрозуміти, чи чистий власний капітал, чи спільні фінанси вигідні для вашої фірми у майбутньому.
Правильно розтлумачте та зрозумійте термінологію. У більшості злиттів значно досвідченіша фірма веде переговори унікальною для неї мовою, яка описує основні поняття. Термінологія може здатися незрозумілою, трохи знайомою або може ідеально збігатися з розумінням фірми-початківця. Проте не слід припускати, що навіть відомі вам терміни мають звичне значення у такій угоді. Якщо не зрозуміти всю номенклатуру та нюанси фірми, із якою плануєте об’єднуватися, то ключові компоненти подальших операцій будуть пропущені, що може негативно відобразитися на вашій фірмі.
Погоджуючись на злиття вперше, дуже важливо зробити це правильно. Тому спочатку треба все проаналізувати та дослідити.