12 липня 2024, 18:38

Зміни до Постанови № 1178 від 9 липня 2024 року

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокатка у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


9 липня 2024 року набули чинності нові зміни до Постанови № 1178. 

Ми коротко розберемо, що змінилось.

Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), оновлено постановою КМУ від 05.07.2024 № 782 (далі — Постанова № 782).

Відразу зазначимо, що п. 2 Постанови № 782 встановлено, що закупівлі, розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою. 

Отже, всі закупівлі, що оголошені в системі до 8 липня 2024 року (включно) завершуємо у порядку, що діяв на момент їх оголошення, і зміни в тендерні документації таких торгів НЕ вносимо!

У всіх закупівлях, які були розпочаті 9 липня та після — має бути оновлена тендерна документація. 

Що саме змінилось в закупівлях та які зміни повинні бути для ваших тендерних документацій?

Зміни при проведенні закупівель — вимоги до тендерної документації

Пункт 28 Постанови № 1178 доповнено наступним:

Тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які  подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації. 

Ця норма означає, що замовникам з 9 липня необхідно внести зміни в свою тендерну документацію і доповнити її додатками, в яких має міститися окремий перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі та окремий перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Переліки документів можна викладати додатками до тендерної документації.

Крім того, зверніть увагу, що п. 44 Особливостей теж зазнав оновлень і тепер передбачається, що відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.

Тобто, якщо замовник з невідомих причин не пропише якийсь документ та/або  інформацію, які  учасник чи  переможець процедури закупівлі  повинен надати в складі своєї тендерної документації, його відсутність не зможе бути підставою для відхилення учасника чи переможця закупівлі. Простими слова це означає, що це буде тільки відповідальність замовника, яка може мати наслідком відміну процедури закупівлі.

Рекомендую замовникам ретельно готувати переліки документів та/або інформації, які будуть подаватися учасниками та переможцями процедур закупівель.

Зміни в оприлюдненні інформації в електронній системі закупівель

З 01 вересня 2024 року набуде чинності ще одна зміна, що вноситься до пункту 19 — в абзац одинадцятий.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених пунктом 19 Особливостей, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей. 

Отже, тепер Особливості чітко визначають, що замовники обов’язково  оприлюднюють окрім повідомлення про внесення змін до договору — зміни до договору про закупівлю.

Разом з тим звертаю вашу увагу, що з 01 вересня  виключено абз. 4 п. 10 Особливостей, який передбачає, що повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, укладеного відповідно до цього пункту, та зміни до договору про закупівлю у випадках, передбачених п. 19  Особливостей, оприлюднюються відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Зміни щодо локалізації товарів

Останні зміни стосуються і сфери локалізації, а саме внесено зміни в формулювання закупівлі товару (звертаю увагу, що у попередній редакції Особливостей зазначалося «товарів»), що підпадає під локалізацію при закупівлі робіт чи  наданні  послуг.

Зазначена норма тепер виглядає так:

У разі здійснення замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного п. 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абз. 1 п. 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, закупівля таких робіт чи послуг здійснюється з урахуванням особливостей, установлених п. 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Водночас змінами передбачається, що положення п. 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону не застосовуються замовниками при здійсненні закупівель товарів, робіт чи послуг, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт чи надання послуг) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі».

Отже, до товарів походженням із країн-учасниць Угоди про державні закупівлі (Agreement on Government Procurement або GPA) не застосовуються вимоги щодо підтвердження локалізації, а також зміни встановлюють виключення в частині незастосування вимог по локалізації та визначення вартісної межі для кожного конкретного товару, що закуповується замовником при здійсненні закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність локалізованого товару.

Зміни щодо оприлюднення чутливої інформації, яка може нашкодити

Якщо у замовника виникне потреба приховати свою власну адресу чи адресу поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, або ж адресу постачальника чи підрядника, він може зазначити лише назву адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село). 

До змін в Постанові № 1178 було зазначено «населений пункт».

Зміни в частині винятків для укладання прямого договору

Внесено зміни до п. 13 Особливостей, чим розширено можливості замовників здійснювати  закупівлі шляхом укладення прямого договору. 

Пункт 13 Особливостей доповнено наступними підпунктами:

20) здійснюється закупівля товарів, необхідних для проведення ремонту та відновлення техніки, на виконання договору про спільну діяльність, стороною якого виступає АТ «Укрзалізниця» та укладеного з метою підвищення обороноздатності держави на період дії правового режиму воєнного стану в Україні;

21) здійснюється закупівля товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, виконання мобілізаційних завдань (замовлень), заходів, пов’язаних з підготовкою і виконанням завдань територіальної оборони, виконання договорів, що містять інформацію з обмеженим доступом, якщо така закупівля здійснюється для нагальних потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів на їх запит з подальшою передачею таких товарів, робіт та послуг на облік запитувача. Запит Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів погоджується (затверджується) їх уповноваженою службовою (посадовою) особою та повинен містити обґрунтування нагальності потреби у здійсненні закупівлі відповідно до цього підпункту;

22) здійснюється закупівля газопоршневих, газотурбінних когенераційних установок, газотурбінних установок та блочно-модульних котелень (їх складових), їх оренда, а також закупівля товарів, робіт та послуг, пов’язаних з їх будівництвом та введенням в експлуатацію, для підготовки до опалювального сезону 2024/25 року.

У разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту.

Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.

У разі укладення договору про закупівлю відповідно до підп. 15, 17, 18, 20, 21 п. 13 Особливостей замовник може не публікувати договір про закупівлю та/або додатки до нього. 

Звертаю увагу, що з 1 вересня набувають чинності наступні положення Постанови №782, а саме у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підп. 13, 15, 17, 18, 20, 21 п. 13 Особливостей замовник не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору розміщує в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також отриманий від Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів запит — у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підп. 21 цього пункту, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

У разі внесення змін до договору про закупівлю, укладеного відповідно до підп. 17, 18, 20, 21 п. 13 Особливостей, у випадках, передбачених п. 19 цих особливостей, разом з повідомленням про внесення змін до договору про закупівлю замовник розміщує в електронній системі закупівель зміни до договору про закупівлю, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного відповідно до підп. 13, 15 п. 13 Особливостей, протягом трьох робочих днів з дня їх внесення до договору про закупівлю замовник розміщує в електронній системі закупівель такі зміни до договору про закупівлю, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених п. 13, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Отже, підсумуємо вищезазначене. 

Постановою № 782 розширено перелік для укладення  прямих договорів без обмежень по вартості договору для закупівель АТ «Укрзалізниця», товарів, робіт та послуг для нагальних потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів, а також для підготовки до опалювального сезону 2024/25 року, а також встановлено обов’язок для замовників при внесенні змін до договору оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю.

Отже, зміни досить зрозумілі, частина з них виконувалась замовниками й раніше ( в частині оприлюднення змін до договорів), їх впровадження дозволить замовникам дотримуватись принципу відкритості та прозорості закупівель, забезпечувати потреби в умовах воєнного стану не тільки оперативно, а й максимально ефективно!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати