Ми в Асоціації ставимо перед собою кілька важливих завдань. Зокрема, не тільки беремо активну участь у напрацюванні законодавчих змін та ведемо постійний діалог з держорганами в інтересах бізнесу, а й тримаємо руку на пульсі настроїв бізнесу, його планів та прогнозів, аби ретранслювати їх усій бізнес-спільноті, владі, медіа та суспільству. Переконана, що відслідковувати такі зміни необхідно, щоб мати чіткі індикатори того, чи рухаємось ми у правильному напрямку, чи відбуваються реформи в країні, де є слабкі місця та на що варто звернути увагу влади.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Хоча підприємці звикли говорити мовою грошей та цифр, насправді на їх рішення впливають не тільки холодний розрахунок, але й емоції, почуття. Часом для інвестора інтуїція може бути сильнішою за логіку, тому ми так багато говоримо про те, що Україна має створити не тільки привабливі умови, але й відчуття захищеності, довіри, комфорту, аби інвестори приймали рішення на її користь. Вже кілька років бізнес має незмінні стратегічні завдання для влади: це судова реформа та встановлення верховенства права, боротьба з корупцією, забезпечення політичної стабільності та ефективного менеджменту в країні. Пріоритетність цих завдань підтвердили і результати цьогорічного опитування «Прогнози бізнесу на 2022 рік».
Ми щороку запитуємо СЕО членських компаній про їхні плани та очікування на прийдешній рік, аби поділитися зі спільнотою загальним зрізом настроїв для, так би мовити, «звірки годинників», а також щоб ми могли за рік порівняти плани та результати компаній та зробити висновки. Маю сказати, що прогнози бізнесу та плани на 2022 р. щодо власної бізнес-активності за результатами опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з компанією «Nestlе в Україні», демонструють впевнене зростання оптимістичних настроїв та прогнозів топ-менеджерів та фактично є співставними з допандемічними показниками.
Загальні настрої
Так, переважна більшість, а саме 83% респондентів прогнозують зростання свого бізнесу. Для порівняння, минулого року позитивні бізнес-результати прогнозували 60% респондентів. Інші 15% директорів розраховують втримати бізнес-показники на рівні 2021 р., і тільки 2% очікують погіршення стану справ у їхньому бізнесі (минулого року таких було аж 14%).
Варто зазначити, що такі оптимістичні плани СЕО будують, незважаючи на не надто сприятливі умови для роботи. Адже раніше цього року, коли ми просили оцінити, чи бізнес-клімат сприяв розвитку їхнього бізнесу, тільки 13% назвали поточний бізнес-клімат в Україні сприятливим. Більшість директорів, а саме 58% вважають його несприятливим, а ще 29% назвали інвестиційний клімат нейтральним.
Стримано оптимістичними є прогнози розвитку інвестклімату до кінця року. Кожен четвертий бізнесмен очікує на покращення інвестклімату у найближчі півроку. Під час попереднього опитування тільки 1 з 10 директорів вважав, що умови покращаться. Так само меншим став відсоток песимістів — тільки 17% очікують подальшого погіршення ситуації.
Очікувані доходи
Прогнози фінансового результату компаній на наступний рік суттєво зросли. Більшість підприємців, зокрема 67% прогнозують зростання доходу на рівні 10–20% у гривні. Цей показник повернувся до рівня 2020 р. після суттєвого падіння у минулому. На зростання доходів до 10% у натуральному виразі очікують 36% директорів, а майже половина (49%) розраховують на 10–20% зростання.
Курс долара
Прогнози щодо курсу долара на наступний рік збігаються з минулорічними. При плануванні бюджетів на 2022 р. керівники компаній закладають вартість валюти в середньому на рівні 29 грн/$.
Втім, дещо інший, наприклад, прогноз курсу від Dragon Capital. Як повідомив СЕО Dragon Capital Томаш Фіала під час загальної зустрічі Асоціації Global Outlook, курс гривні до долара у наступному році дещо послабиться — приблизно до 28 грн/$. Водночас у Dragon Capital не очікують шокових стрибків курсу, посилаючись на те, що НБУ продовжує проводити консервативну монетарну політику, дотримується режиму інфляційного таргетування та гнучкого валютного курсу.
Зарплати та персонал
Усі респонденти цьогорічного опитування зазначили, що планують підвищувати заробітну плату своїм співробітникам у 2022 р. Більшість керівників, а саме 55% планують підвищення зарплат на 5–10%. Ще 30% підвищать заробітну плату на 10–20%. І це чудові новини, адже минулого року 15% компаній не мали змоги підвищити заробітну плату персоналу.
Так само пожвавлюються плани бізнесу щодо створення нових робочих місць: минулого року 60% не планували жодних змін у штаті, а цьогоріч таких лише 36%. Більшість, зокрема 58% топ-менеджерів планують розширювати штат, і тільки 6% бізнесів будуть вимушені вдатися до скорочення персоналу.
Нові проєкти
Третина підприємців, а саме 32% планують наступного року впровадження нових інвестиційних проєктів на суми від $20 тис. до $400 млн. Тішить також, що бізнес в Україні розуміє свою відповідальність перед співробітниками та клієнтами — майже половина членських компаній Асоціації (49%) планують наступного року спрямовувати кошти на соціальні ініціативи, націлені на підтримку українського суспільства. У деяких випадках суми інвестицій досягатимуть 3% доходу компаній.
Безумовно, ми були дуже раді отримати такі обнадійливі результати щодо пожвавлення бізнес-активності. Вперше після початку пандемії ми бачимо суттєве покращення оцінок та настроїв топ-менеджерів. Це означає, що бізнес прилаштувався до нових реалій та може продовжувати роботу навіть в умовах обмежень та невизначеності. Звісно, надалі багато залежатиме і від динаміки захворюваності, і від темпів вакцинації населення.
Будемо сподіватися, що ситуація буде стабільною та не завадить компаніям у виконанні їх амбітних планів. Водночас влада також має необхідні інструменти для допомоги бізнесу. Реформи, на які очікує спільнота Асоціації, є майже незмінними з року в рік, тож хотілося б пришвидшення їх темпів та недопущення рішень, що ускладнюватимуть роботу компаніям. Ми в Асоціації щиро сподіваємось на наявність політичної волі для вирішення стратегічних завдань від бізнесу та виконання обіцянок.
Довідково: в дослідженні «Прогнози бізнесу на 2022 рік» взяли участь 95 топ-менеджерів компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації.
Анкета складалася з 10 питань, опитування проводилося у вересні 2021 р.
Дослідження «Прогнози бізнесу» проводиться Асоціацією вже 6-й рік поспіль. Партнер дослідження у 2021 р. — «Nestlе в Україні».