Верховна Рада України на позачерговому засіданні 23 вересня 2021 р. не змогла ухвалити законопроєкти, що стосуються скасування обов’язкового використання РРО (реєстраторів розрахункових операцій) для підприємців.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цими проєктами пропонувалося внести зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. І жоден з них не отримав підтримки у Верховній Раді.
Основні переваги для суб’єктів господарювання у разі скасування РРО:
- відсутність необхідності встановлювати та обслуговувати РРО;
- відсутність необхідності готувати та подавати звітність за результатами здійснення операцій із застосуванням РРО;
- можливість уникнути оподаткування та суттєво зменшити обсяг зобов’язань;
- зменшення контролю за здійсненням операцій, у яких необхідне застосування РРО;
- суттєве зменшення витрат на здійснення господарської діяльності (немає необхідності купувати РРО, здійснювати інші платежі у зв’язку з цим та залучати особу, яка буде супроводжувати операції з реєстраторами);
- посилення переваг спрощеної системи оподаткування.
Чому ФОП проти РРО
Починаючи з необхідності встановлювати РРО, фізичні особи-підприємці зіштовхуються з необхідністю нести додаткові витрати. Власник бізнесу змушений витрачати час не на те, щоб заробити кошти, а на те, щоб контролювати операції та звітувати.
Тому відсутність необхідності встановлювати РРО обумовлює зменшення витрат та виключає необхідність здійснювати адміністрування операцій з їх застосуванням.
Звісно, що для платників єдиного податку (однієї з найбільш вразливих до змін категорій платників) це чудова можливість гармонізувати власні бізнес-процеси і витрачати час на важливі речі, такі як пошук клієнтів, побудова інфраструктури тощо.
Що може втратити держава
Якщо ситуація стосовно регуляторних обмежень і встановлення РРО буде продовжуватись, можна прогнозувати подальшу тонізацію цього сектору економіки у зв’язку із зростанням витрат суб’єктів господарювання на адміністрування процесів, застосування реєстраторів та оплату праці бухгалтерів.
Тобто фізична особа-підприємець або буде змушена приховувати та уникати зобов’язань, або їй загрожує неможливість їх виконання. Втілення положень стосовно розширення переліку операцій, у яких необхідне застосування РРО, також може призвести до того, що більшість платників єдиного податку будуть змушені шукати країну з більш сприятливим податковим кліматом, що не є позитивним для України.
Вважаємо, що у разі скасування РРО платники єдиного податку (фізичні особи-підприємці) відчують переваги спрощеної системи оподаткування, покликаної, у першу чергу, зменшити фінансове та адміністративне навантаження на найбільш вразливі групи платників. А от за умов розширення сфери застосування РРО переваги спрощеної системи оподаткування матимуть швидше декларативне значення.
До того ж, скасування необхідності встановлювати РРО здешевить процедуру адміністрування малого бізнесу та мікропідприємництва.