18 травня 2022, 13:05

Як інвестувати у військові облігації, щоб підтримати армію та зберегти власні заощадження

Марина Луценко
Марина Луценко старша менеджерка практики Private Wealth PwC в Україні

Військові облігації набувають все більшої популярності серед приватних інвесторів в Україні. У травні кількість вкладників серед приватних осіб та бізнесу суттєво збільшилася і перевищила 43 тис. (згідно з даними Національного банку).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Інвестиції у військові цінні папери зараз — не лише доступний спосіб допомогти державі та Збройним силам України, а й реальна можливість отримати інвестиційний дохід, адже це єдиний інструмент, який наразі торгується на українському фондовому ринку.

Військові облігації випускаються у гривнях та іноземних валютах — доларах США та євро. Дохідність залежить від строку і переважно перевищує депозитні ставки у банках, а також не оподатковується. Виплата доходу та погашення військових ОВДП гарантується державою. Строк обігу військових облігацій наразі збільшений до 1,5 року.

Як здійснити покупку

Будь-яка фізична чи юридична особа, резидент України чи нерезидент можуть купити військові ОВДП на первинному або вторинному ринках. Для купівлі необхідно пройти стандартну процедуру, яка залежить від того, на якому ринку (первинному чи вторинному) ви плануєте купувати облігації, чи є у вас відкритий рахунок у цінних паперах та за які кошти (готівкові чи безготівкові) буде здійснюватись операція.

Якщо вирішили купувати на первинному ринку, необхідно заздалегідь подати спеціальну заявку на купівлю облігацій у банк. Для купівлі на вторинному ринку можна використати мобільні застосунки банку або брокера.

Не хвилюйтеся, якщо у вас немає рахунку в цінних паперах — його можна відкрити навіть віддалено, надіславши відповідні документи в електронній формі, підписані за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Що варто враховувати під час придбання

Рекомендую спочатку предметно вивчити цей інвестиційний інструмент, його умови випуску, тарифи тощо. Уся ця інформація переважно доступна на сайтах банків та інвестиційних компаній — основних гравців на ринку. У них же можна отримати консультацію і за необхідності покрокову інструкцію.

Окрім технічних питань, як і де придбати військові облігації, слід замислитись над тим, за рахунок яких коштів (готівка чи безготівкові кошти) і на яку суму ви плануєте придбати такі цінні папери. Якщо сума операції до 400 тис. грн, запитань у банку щодо джерел походження коштів не має виникнути, а якщо бажаєте інвестувати більше, слід підготуватися. Особливо це стосується тих, хто планує купувати військові облігації за готівкові кошти, адже банк повинен буде перевірити джерела їх походження у разі погашення облігацій.

У зв’язку з військовим станом під час відкриття рахунків виключно для придбання військових облігацій банкам України дозволено використовувати спрощену модель ідентифікації та верифікації фізичних осіб, які постійно або тимчасово проживають за межами України, а також фізичних осіб-нерезидентів (крім резидентів російської федерації/республіки білорусь) та отримувати документи від клієнтів шляхом:

  • дистанційних систем обслуговування;
  • електронної пошти з застосуванням кваліфікованого електронного/удосконаленого електронного підпису;
  • інших дистанційних каналів зв’язку в межах технічних можливостей банку.

Водночас українські банки повинні провести відеодзвінок для встановлення належності отриманих копій документів від таких приватних осіб у режимі реального часу. Банк, зокрема, має здійснити фотофіксацію особи разом з її ідентифікаційним документом.

Фахівці PwC в Україні завжди готові надати рекомендації щодо взаємодії з НБУ та українськими банками, у т.ч. під час придбання облігацій, а також щодо особливостей фінансового моніторингу та валютного регулювання. Ми також нещодавно записали подкаст про військові облігації як доступний спосіб підтримати державу та зберегти свої кошти. Рекомендуємо обов’язково послухати, адже ми обговорили особливості цього інвестиційного інструменту з фінансової та юридичної точки зору.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати