24 лютого 2015, 11:20

Відновлення досудового розслідування вбивства Гонгадзе викликає значну долю скептицизму та недовіри

Опубліковано в №8(454)

Ігор Грищенко
Ігор Грищенко «Грищенко, Пронін та партнери» керуючий партнер

Відверто кажучи, новина про створення слідчої групи та відновлення досудового розслідування кримінального провадження за фактом організації умисного вбивства Георгія Гонгадзе для мене не стала несподіванкою або сюрпризом. Досвід показує, що кожен генеральний прокурор України одразу після призначення на посаду вважав за необхідне зробити зайвий акцент на справі Гонгадзе, створити нову слідчу групу, пообіцяти нарешті довести справу до її логічного завершення та притягнути до відповідальності не лише виконавців, а й замовників цього злочину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Необхідно розуміти, що новий генеральний прокурор В. Шокін перебуває у нечуваному цейтноті. Після незадовільної роботи його попередників Махницького та Яреми, які за рік не змогли продемонструвати громадськості жодних результатів резонансних злочинів, градус суспільної напруги досяг найвищої позначки. Тому новий генеральний прокурор повинен діяти швидко та результативно, інакше народні депутати вже почнуть збирати підписи проти нього.

Звичайно, беручи до уваги лише ці фактори та попередній досвід, факт відновлення досудового розслідування кримінального провадження за фактом організації умисного вбивства Георгія Гонгадзе викликає значну долю скептицизму та недовіри.

Проте є обставини, які дають змогу зберігати прихований оптимізм та вселяють надію на те, що справа Гонгадзе справді може бути доведена до кінця. Хочу нагадати, що В. Шокін вже займався справою Гонгадзе. Саме він у 2002 р. створив слідчу групу, яка у той час і почала реальне розслідування справи, настільки, наскільки це було можливо в тих реаліях. Саме ця слідча група під керівництвом Шокіна встановила факт міліцейського стеження за Гонгадзе, витребувала документи «наружки» МВС, провела численні допити співробітників МВС, зокрема Протасова, Поповича і Костенка, які згодом були засуджені за участь у вбивстві Гонгадзе, затримали виконавця злочина – екс-генерала МВС Олексія Пукача.

Отже, ці люди справді провели великий масив роботи, тому той факт, що зазначену слідчу групу очолили працівники Генеральної прокуратури України, які входили до складу слідчо-оперативної групи, що розслідувала кримінальну справу за фактом умисного вбивства Георгія Гонгадзе ще з 2002 р., а справою керуватиме особисто В. Шокін, вселяє певний оптимізм. Є чутки, що зазначених вище слідчих свого часу усунули від розслідування через те, що вони надзвичайно близько підступили до замовників злочину.

Водночас ми повинні розуміти, що ймовірний успіх у завершенні розслідування цієї резонансної справи лежить у площині політичної волі вищого керівництва держави та особисто Президента України. Якщо така політична воля наявна, то я вірю, що до кінця буде розслідувана та доведена до суду не лише справа Гонгадзе, а й інші резонансні справи – щодо масових розстрілів на Майдані у лютому 2014 р. та щодо колишніх керівників держави, які розпалювали міжнаціональну ворожнечу, пропагували сепаратизм та фінансують бойовиків на сході України.

Нагадаємо, що Генеральний прокурор України Віктор Шокін створив слідчу групу для розслідування кримінального провадження за фактом організації умисного вбивства Георгія Гонгадзе за попередньою змовою групою осіб, а також за фактом перевищення влади і службових повноважень особами, які займали особливо відповідальне становище, що спричинило особливо тяжкі наслідки.

Слідчу групу та групу прокурорів очолили працівники Генеральної прокуратури України, які входили до складу слідчо-оперативної групи, що розслідувала кримінальну справу за фактом умисного вбивства Георгія Гонгадзе ще з 2002 р.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати