30 вересня 2020, 18:12

"Вбивство адвоката завершилось ухваленням обвинувального вироку", - адвокат Вишневий

Олександр Вишневий
Олександр Вишневий адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Вишневий і Партнери"

120338235_807032743393548_7422483025010389327_n


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Навесні 2015 р. зник бориспільський адвокат Юрій Ігнатенко, а через 4 дні його тіло знайшли в лісопосадці за 50 км від Борисполя, біля села Рожни. Розгляд цієї справи тривав 5 років, і ось 24.09.2020 р. Дніпровський районний суд Києва ухвалив вирок у справі за фактом убивства адвоката Ю. В. Ігнатенка.

Читайте також: "Олександр Вишневий: справа про вбивство адвоката Юрія Ігнатенка: що відбувається?"

Довгоочікуваний обвинувальний вирок

У ході судового розгляду троє обвинувачених, у т.ч. організатор, своєї провини у вчиненні злочинів не визнали і категорично заперечували проти наведених обвинуваченням фактів. Більше того, вони неодноразово заявляли, що стали жертвами незаконного переслідування органами досудового розслідування. Вину визнав лише один обвинувачений, який на момент вчинення злочинів був неповнолітнім. Його ставлення до вчинених злочинів було незмінним з 2015 р. Показання, які він надавав як на досудовому слідстві, так і в ході судового розгляду, були послідовними, щирими та узгоджувались з іншими дослідженими в ході судового розгляду доказами. Його показання не були спростовані іншими обвинуваченими, більше того, навіть не були поставлені під сумнів.

Дніпровський районний суд Києва визнав, що було скоєно вбивство адвоката — особи, яка надавала професійну правничу допомогу. Це перший випадок в Україні, коли вбивство адвоката отримало правильну кваліфікацію в суді й завершилось ухваленням реального вироку. Також було доведено, що мотивом убивства була помста.

Чотирьом обвинуваченим суд призначив покарання у вигляді 15, 13, 13 та 10 років позбавлення волі. Організатору за сукупністю злочинів (умисне вбивство за ст. 115 ККУ і вбивство представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, за ст. 400 ККУ) суд призначив остаточне покарання у вигляді 15 років позбавлення волі. Іншим двом обвинуваченим, учасникам групи — по 13 років позбавлення волі. Ще одному обвинуваченому, який у ході всього судового розгляду визнавав свою вину, — 10 років позбавлення волі. Всіх обвинувачених було взято під варту в залі судового засідання.

Від більш жорсткого покарання злочинців урятував, як не дивно, вік: одним на момент вчинення злочину ще не було 18 років, а організатору на момент оголошення вироку вже виповнилось 65.

З повним текстом вироку можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень, справа №361/6846/15-к. Цікаво, що потерпілі (дружина та двоє синів) у цій кримінальній справі подали цивільний позов. За заподіяння моральної шкоди суд стягнув солідарно з обвинувачених на користь кожного потерпілого по 500 тис. грн. Проте всі ми розуміємо, що грошима оцінити втрату рідної людини неможливо. Жодна сума компенсації не перекриє глибину душевних страждань, яких зазнали рідні у зв’язку з безповоротною втратою чоловіка та батька.

photo_2020-09-29_19-42-43

Що сталося

Нагадаю, упродовж 2014–2015 рр. адвокат Юрій Ігнатенко надавав правову допомогу в цивільній справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири. 18 березня 2015 р. він виграв справу в Апеляційному суді Київської області. Цим рішенням було визнано право власності на квартиру за клієнтом адвоката, і цим же рішенням дружину відомого в Києві психіатра було автоматично позбавлено права власності. Ототожнюючи адвоката з клієнтом, психіатр зробив висновок, що виключно захисник є причиною втрати майна, внаслідок чого він вирішив помстись йому особисто. Саме тоді у нього і виник умисел, спрямований на вбивство адвоката. Усвідомлюючи, що самотужки не зможе вчинити злочин, він звернувся за допомогою до свого зятя, а той, у свою чергу, за грошову винагороду залучив двох неповнолітніх.

Вже наступного дня після виграної справи адвоката обманом заманили до авто та вивезли за межі міста Бориспіль, де адвокат проживав. Там його били кастетом по голові, а потім витягли на узбіччя дороги та продовжили бити руками і ногами по всьому тілу. Після цього Ігнатенка затягли до машини, щоб відвезти подалі від дороги та уникнути небажаних свідків. Щоб він не чинив супротиву, йому ввели хімічну речовину. По приїзду на поле в Броварському районі Юрія Ігнатенка витягли з машини, затягли у водойму та завдали 4 удари битою по голові, від яких він помер.

Чому затягнувся розгляд справи

5 років поспіль справа безуспішно розглядалась Броварським міськрайонним судом Київської області. Неодноразово змінювався склад суду, судді один за одним заявляли собі відводи.

Бойко П.А.І лише після того, як справу взяв під контроль голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, а представництво потерпілих почали здійснювати ціла група адвокатів з комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області, головою якого є Віталій Наум, ця справа зрушилась з місця, і фактично за 7 місяців вдалося довести її до обвинувального вироку.

Обвинувачені за 5 років судового розгляду не спромоглись поставити під сумнів версію прокурора. Настільки беззаперечними виявилися факти, що захистом так і не було представлено суду жодної версії на противагу. Всі троє обвинувачених вирішили посилатися на порушення процедури збирання та оформлення доказів з метою визнання їх судом недопустимими.

«У цій справі було вбито адвоката. Вбито тільки за те, що він якісно виконав свій професійний обов’язок. Адвокат представляв інтереси свого клієнта в суді у цивільній справі. Він виграв справу і саме за це поплатився життям. Такою для нього виявилась ціна перемоги в суді. Це була жорстока помста адвокатові, який усього лише виконував свою буденну роботу, професійно захищаючи в суді інтереси свого клієнта. Саме тому ця справа набула величезного резонансу та без перебільшення стала викликом для усієї юридичної спільноти», — коментує вирок представник потерпілих, адвокат Олександр Вишневий.

Наразі це прецедентний вирок, адже призначено реальну, адекватну міру покарання за протидію адвокатській діяльності, чого до цього часу ще не було.

photo_2020-09-29_13-58-40

Вбивство адвоката завершилось

ухваленням обвинувального вироку

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати