28 вересня 2020 року Кабінет Міністрів прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електроенергії за двосторонніми договорами» («Постанова»), яке дозволило ДП «Гарантований покупець» (Гарантований покупець) продавати електроенергію, отриману від виробників відновлюваної енергії (ВДЕ) на спеціальних аукціонах за двосторонніми договорами.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Постанова визначає порядок проведення електронних аукціонів з продажу електроенергії, виробленої з ВДЕ, Гарантований покупець, в тому числі умови та обсяги постачання електроенергії.
Основні зміни, внесені Постановою, полягають в наступному:
• надання Гарантованому покупець можливості продавати електроенергію з відновлюваних джерел за двосторонніми договорами на умовах, які не призведуть до збільшення тарифу на передачу оператора системи передачі (ОСП);
• зменшення обсягів торгівлі електроенергією на ринку «на добу вперед» і стабілізація ціноутворення в цьому сегменті ринку;
• зменшення кількості електроенергії, яку Гарантований покупець змушений продавати на балансуючому ринку зі значною знижкою і декількома місяцями відстрочки платежу;
• підвищення рівня розрахунків з виробниками по «зеленому» тарифу.
Згідно з Постановою, Гарантований покупець буде продаватися електроенергію ВДЕ в рамках спеціальної сесії. Спеціальні сесії проводяться тричі на місяць: до 1, 8 і 18 числа розрахункового місяця.
Обсяги електроенергії ВДЕ, що продається на спеціальних сесіях, залежать від обсягу виробництва електроенергії з ВДЕ в розрахунковий місяць, затвердженого Прогнозним балансом електроенергії Єдиної енергетичної системи України, і повинні складати не більше 90 відсотків від електроенергії ВДЕ, виробленої за розрахунковий місяць. За результатами позачергових сесій організатор аукціону видає сертифікати аукціону, на підставі яких Гарантований покупець і покупці укладають двосторонні договори купівлі-продажу електроенергії.
Для реалізації Постанови Міністерство енергетики створить аукціонну комісію для внесення відповідних змін до постанов.
За словами тимчасово виконуючої обов'язки міністра енергетики України Ольги Буславець, це один з нетарифних методів виходу з кризи, що виникла на ринку відновлюваної енергетики. У міністерстві очікують, що ця Постанова підвищить рівень оплати електроенергії з ВДЕ.
Крім того, 30 вересня 2020 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг пані Буславець також зазначила, що 11,5 млрд гривень з державного бюджету призначені на покриття 20% компенсації, яка надається гарантованим купець на ринку електроенергії за електроенергію з ВДЕ.
Постанову прийнято на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» № 810-IX від 21 липня 2020 року.