14 січня 2021, 17:17

Топ-5 підсумків 2020 р. для міжнародного арбітражу в Україні

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Ольга Костишина
Ольга Костишина радник Голови ICAC

Незважаючи на те, що більшість стомилися від 2020 р. з його викликами, МКАС при ТПП України, підбиваючи підсумку цього року, все ж виокремив чимало позитивних моментів. Міжнародний арбітраж у силу своєї гнучкості та клієнтоорієнтованості показав високу адаптивність навіть у таких, на перший погляд, несприятливих умовах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


5 головних підсумків 2020 р. для МКАС при ТПП України, на яких ми хочемо зупинитися детальніше: 1) зростання кількості справ, 2) стабільно швидкі та прогнозовані строки арбітражного розгляду, 3) підвищення доступності арбітражу для користувачів, 4) нові діджитал-формати комунікацій, 5) набуття чинності змінами та доповненнями до регламенту МКАС при ТПП України-2018.

1. Прогнози фахівців МКАС при ТПП України щодо зростання кількості справ у 2020 р. справдились. Станом на 1 грудня 2020 р. кількість справ, прийнятих до провадження, зросла на 25% порівняно з кількістю справ, прийнятих за весь 2019 р. Таким чином, МКАС при ТПП України вийшов на планові показники роботи: адміністрування 300 –500 справ на рік.

Info_ICAC_23_ukr_2020_1606983966_page-0001 

2. Незважаючи на карантинні та обмежувальні заходи, які приймалися в Україні та світі у зв’язку з пандемією Covid-19, строки розгляду справ у МКАС при ТПП України не змінилися: як і раніше, близько 90% справ розглядаються у строк, що не перевищує півроку. Саме цей показник є одним з головних, які об’єктивно відображають роботу арбітражної інституції. МКАС при ТПП України не припиняв роботу навіть у період локдауну.

Цікавим є той факт, що саме у 2020 р. у користувачів наших послуг вперше виник попит на розгляд справ за прискореною процедурою. Станом на 1 грудня вже розглянуто 2 справи і ще одна знаходиться у провадженні. Розгляд справи за прискореною процедурою відповідно до ст. 45 регламенту МКАС при ТПП України не перевищує 2 місяців з моменту подання позову.

Info_ICAC_4_ukr_new-_2020_1606983966_page-0001

3. Як не парадоксально, але внаслідок пандемії Covid-19 міжнародний комерційний арбітраж став доступніший для бізнесу. Зокрема, ми спостерігаємо значне зростання попиту на участь у арбітражному розгляді як сторін, так арбітрів онлайн з використання програм відеоконференцзв’язку. Це не тільки сприяє швидкому арбітражному розгляду, але й дає змогу залучити до розгляду справ більше іноземних арбітрів, яким легше знайти у своєму щільному графіку час для розгляду справи онлайн. У підсумку це також зменшує витрати сторін, оскільки призначаючи іноземного арбітра, який розглядатиме справу онлайн, сторона не несе жодних додаткових витрат, пов’язаних з його участю у справі. Крім того, сторони справи теж можуть заощадити фінансові та часові ресурси, беручи участь в усному слуханні справ зі своїх офісів.

4. Пандемія Covid-19 актуалізувала для МКАС при ТПП України нові формати взаємодії з теперішніми та майбутніми користувачами послуг. Починаючи з весни 2020 р., усі заходи МКАС при ТПП України проходять у онлайн-форматі. Був запущений міжнародний проєкт — Inside Arbitration — серія експертних розмов про арбітраж. Великою популярністю користувалися безкоштовні вебінари ICAC Webinars, головною метою яких було надання практичних порад користувачам арбітражних послуг, їх представникам, а також юристам, що практикують у сфері арбітражу, тому ми прийняли рішення їх продовжувати. І звичайно, ми пишаємося, що в той час, як більшість міжнародних, національних та регіональних професійних заходів 2020 р. були скасовані через карантинні обмеження, МКАС при ТПП України провів VII Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І. Г. Побірченка. Вони відбулися у новому гібридному форматі, що складався з камерних офлайн діалогів з високоякісною відкритою онлайн трансляцією наживо. Ми одержали велику кількість чудових відгуків та подяк від учасників в онлайні та офлайні.

5. 1 листопада 2020 р. набули чинності зміни та доповнення до регламенту МКАС при ТПП України-2018. І хоча вони готувалися фахівцями МКАС при ТПП України до пандемії Covid-19, була врахована і судова практика щодо оспорювання, а також визнання та виконання рішень МКАС при ТПП України, і досвід застосування минулої редакції регламенту, а найбільш обговорюваними стали зміни, які стосувались проведення усних слухань справ з використанням відеоконференцзв’язку та обов’язкової подачі всіх документів в електронному вигляді.

У планах МКАС при ТПП України на 2021р.:

1. Продовження роботи над вдосконаленням арбітражного розгляду, зокрема його подальшою діджиталізацією.

2. Аналіз практики застосування регламенту МКАС при ТПП України зі змінами, які набули чинності 1 листопада 2020 р.

3. Продовження розвитку онлайн-проєктів МКАС при ТПП України.

4. Розробка регламенту МКАС при ТПП України з розгляду інвестиційних спорів.

5. Впровадження нових послуг для користувачів, зокрема медіації у міжнародних комерційних спорах. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати