В Україні залишається достатньо розповсюдженим таке явище як рейдерство, що являє собою недружнє (зазвичай, силове) поглинання підприємства проти волі його власників, що мають переважне становище на такому підприємстві, та/або його керівника.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Законодавець намагається вживати заходів для запобігання проявам рейдерства та мінімізації його наслідків, вносячи правки до законодавчих актів. Суди формують судову практику, спрямовану на захист бізнесу від недружніх дій рейдерів, надаючи роз’яснення щодо захисту підприємств. Водночас рейдери також не відпочивають, вдосконалюючи схеми своєї роботи та розробляючи нові варіанти захоплення підприємств і власності. Так, останнім часом досить активно використовується такий механізм рейдерського захоплення як зміна способу виконання рішення суду.
Як правило, рейдери досить сумлінно готують захоплення підприємства, яке їх цікавить, досконало вивчаючи його майновий та фінансовий стан, мотивуючи топ-менеджмент відповідного підприємства до співпраці, знаходячи однодумців серед контрагентів такого привабливого для них об’єкта рейду. При цьому захоплення будується на інструментах правового характеру, а саме: судових рішеннях, кримінальних провадженнях, рішеннях контролюючих органів, що здійснюють нагляд за діяльністю відповідного підприємства.
Враховуючи, що наразі економічна ситуація в Україні не найкраща, багато з інвестиційно привабливих підприємств мають заборгованість перед своїми контрагентами. Безумовно, наявність заборгованості підприємства перед контрагентами може бути ефективною підставою для його недружнього поглинання.
Якщо рейдери або їх замовники отримають контроль чи підтримку над кредитором підприємства, що їх цікавить, вони можуть ініціювати судовий процес щодо стягнення заборгованості. Звичайно, якщо заборгованість не буде погашена, суд прийме рішення щодо її стягнення на користь такого кредитора.
Далі – справа техніки. Кредитору необхідно відкрити виконавче провадження та почати процедуру примусового стягнення заборгованості з підприємства, що є об’єктом рейду. В межах такої процедури примусового стягнення, за наявності лояльного ставлення до кредитора державного або приватного виконавця, рейдер зможе отримати контроль над ключовими активами підприємствами або навіть підприємством.
Безумовно, чинне законодавство України, зокрема Закон України «Про виконавче провадження», передбачає певний порядок виконання рішення суду та черговість звернення стягнення на майно боржника. Наприклад, звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна боржника, яке зазвичай є досить привабливим для рейдерів, можливе лише за умови відсутності у боржника достатніх коштів чи рухомого майна для погашення заборгованості за відповідним рішенням суду. До того ж у боржника за час судової тяганини та здійснення процедури примусового виконання рішення суду може з’явитися інше майно, яке може бути оформлене на відмінну від боржника особу та формально не підпадати під можливе звернення стягнення.
З позиції чинного законодавства, для отримання легальної можливості набуття права власності над таким майном, рейдерам необхідно пройти через тривалі судові процедури з непрогнозованим результатом, значними фінансовими витратами та перспективою виведення підприємством відповідних активів з-під загрози рейду.
Однак рейдери почали застосовувати механізм зміни способу виконання рішення суду, за яким виконавець, що здійснює примусове виконання рішення суду, засвідчує неможливість виконання рішення суду, а потім ініціює через суд (як правило, підконтрольний рейдерам) зміну способу рішення суду, вимагаючи в суду дозволити звернути стягнення на те майно, яке цікавить рейдерів.
Незважаючи на те, що за своєю суттю таке клопотання виконавця про зміну способу виконання рішення суду має наслідком прийняття судом фактично нового рішення, суд його задовольняє, легалізуючи відповідне захоплення бізнесу. Підприємство позбавляється майна, щодо якого не приймалися судові рішення, а також не існувало законних підстав для його вилучення
Звичайно, наслідки такого рейдерського захоплення активів підприємства можуть бути усунуті шляхом подання апеляційної скарги на судове рішення щодо зміни способу виконання рішення суду, оскарження правомірності дій виконавця, ініціювання кримінального переслідування рейдерів та іншими засобами. Проте слід враховувати, що будь-які дії з подолання наслідків рейдерського захоплення потребують часу, а одними з головних принципів діяльності рейдерів є раптовість та швидкість дій із захоплення підприємства та його виведення з управління власників.
Отже, поки власники бізнесу будуть вживати дій щодо повернення контролю над захопленим підприємством, рейдери матимуть можливість ще більше ускладнити такі дії, здійснивши кілька продажів корпоративних прав та активів підприємства, вивівши грошові кошти з рахунків підприємства та вживши інших протизаконних дій.
Більш ефективно не долати наслідки рейдерського захоплення, а унеможливити саме рейдерське захоплення бізнесу. Звичайно, це потребує певних витрат часу й фінансів, але дозволяє власникам зберегти контроль над підприємством та його активами. По-перше, необхідно на постійній основі відстежувати наявність судових спорів і кримінальних проваджень щодо підприємства та його активів. На сьогодні це не потребує суттєвих капіталовкладень та є достатньо простим, але ефективним методом зрозуміти, що стосовно бізнесу вчиняються дії з недружнього поглинання. По-друге, доцільним є проведення аудиту кадрової документації підприємства та документації, що регламентує відносини з контрагентами бізнесу, з метою виявлення слабких місць, які можуть бути використані рейдерами для захоплення підприємства, та мінімізації таких ризиків. Щодо найбільш ліквідних активів підприємства ефективним може бути здійснення контрольованого арешту, за якого пов’язані з бізнесом особи накладають арешт на відповідні активи, фактично унеможливлюючи їх виведення рейдерами. По-третє, бізнес, особливо якщо це інвестиційно привабливий бізнес, повинен бути завжди готовим до активного захисту своїх інтересів.
Враховуючи, що в нашій країні рейдерство та корупція є занадто поширеними явищами, бізнесу необхідно завжди бути готовим захищатися і пам’ятати, що найкращою є та війна, якої вдалося уникнути.