25 січня 2021, 11:53

Перехід сфери обслуговування на українську мову. Кого стосується, які вимоги та відповідальність

Опубліковано в №2 (732)

Оксана Духовна
Оксана Духовна «INPRAXI LAW» партнер, к.ю.н., адвокат

Одним з найбільш обговорюваних питань протягом останнього тижня стало набрання чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», прийнятого ще 25.04.2019 р. Прикінцевими та перехідними положеннями цього Закону було встановлено набрання чинності вказаною статтею, що регулює мовне питання у сфері обслуговування споживачів, через 18 місяців з дня набрання чинності самим Законом (16.07.2019 р). Отже, з 16 січня 2021 р. мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кого стосується

Вказані законодавчі зміни стосуються наступних суб’єктів:

  • підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
  • фізичних осіб-підприємців;
  • інтернет-магазинів;
  • інших суб’єктів господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги).

Таким чином, всі виробники (виконавці, продавці) в Україні всіх форм власності зобов’язані надавати споживачам інформацію про вироби (товари), роботи чи послуги українською мовою в порядку, у спосіб та в обсязі, що визначені Законами України «Про захист прав споживачів» та «Про електронну комерцію».

Виключення

Єдиним можливим виключенням персонального обслуговування клієнта іншою мовою, прийнятною для сторін, є його особисте прохання про це.

Вимоги

Інформація про вироби (товари), роботи чи послуги надається державною мовою, але може дублюватися будь-якою іншою мовою. Крім того, допускається використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів. У разі, якщо, крім української, інформація про товари та послуги надається також іншими мовами, обсяг інформації про товари та послуги державною мовою не може бути менший за обов’язковий обсяг інформації згідно з вимогами ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Відповідальність

Особою, відповідальною за здійснення державного контролю за застосуванням державної мови, є уповноважений з захисту державної мови ( далі — Уповноважений), посада якого з’явилася у вересні 2019 р.

Наразі кожна особа може звернутися до уповноваженого з захисту державної мови зі скаргою, вимагаючи усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою. Скарги подаються протягом 6 місяців з дня виявлення заявником порушення. Загальний строк розгляду скарги становить 30 робочих днів від дня ухвалення рішення про здійснення мовної експертизи чи вжиття попередніх заходів контролю за застосуванням державної мови.

У разі порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України, вимог ст. 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Уповноважений складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складання вказаного акта.

У разі повторно протягом року порушення суб’єктом господарювання вимог ст. 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Уповноважений складає протокол про правопорушення та накладає штраф у розмірі від 5100 до 6800 грн.

Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник залишається в Уповноваженого, а другий у 3-денний строк після її прийняття надсилається суб’єкту господарювання або видається його представнику під розписку. Суб’єкт господарювання зобов’язаний сплатити суму штрафу до державного бюджету у 15-денний строк після отримання постанови.

Отже, Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» впроваджується поступово. Використання української мови вже є обов’язковим у роботі лікарів, освітян, держслужбовців та правоохоронців. Протягом наступних декількох років перехід на державну мову чекає туристичну, культурну та розважальну сфери.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати