14 листопада 2017, 12:19

Любиш онлайн купувати – знай, як себе захищати

Опубліковано в №46 (596)

Олена Кожокар
Олена Кожокар «Asters, ЮФ» юрист

Що пропонують нам українські LegalTech стартапи?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Швидкий розвиток інформаційних технологій та потреба у вирішенні питань з мінімальними витратами зусиль та часу створили такий напрямок як LegalTech. Метою цього напряму є перегляд традиційних поглядів вирішення юридичних питань шляхом впровадження сучасних автоматизованих сервісів у сфері правових послуг. Наприклад, почали з’являтися стартапи, що дозволяють отримати консультацію юриста за допомогою мережі Інтернет або сконструювати «розумні» форми документів, які здатні змінюватися залежно від конкретних умов. Перспективним також є створення онлайн-сервісів із врегулювання спорів на основі процедур примирення.

Нещодавно у м. Києві в рамках міжнародного конкурсу стартапів у сфері LegalTech, організованого Гаазьким інститутом інновацій у праві (HIIL), переможцем українського етапу стала веб-платформа з онлайн-врегулювання спорів (ОВС) у сфері інтернет-торгівлі – Pinky Solutions. Також журі конкурсу відзначили три інші проекти: ресурс для роботи з Єдиним державним реєстром судових рішень – Суд на долоні / Court on the palm; сервіс автоматизації підготовки документів – AxDraft; бот для реєстрації торговельних марок – Patentbot.

Споживач vs онлайн-продавця

Чи знайома вам наступна ситуація? Ви замовляєте товар онлайн та отримуєте його неналежної якості. Ви звертаєтеся до служби підтримки інтернет-магазину з проханням повернути/замінити товар, проте зіштовхуєтеся з відмовками продавця або відсутністю будь-якої реакції. Тоді перед вами постає вибір: ціною нервів, часу, коштів «вибити» з продавця належну послугу або просто замовити аналогічний товар з іншого інтернет-магазину, змирившись із втраченими грошима. Переможець конкурсу стартапів у сфері LegalTech пропонує нам третю опцію – передати спір на врегулювання за допомогою спеціальної веб-платформи ОВС.

Переваги онлайн-врегулювання спорів

ОВС – це процедура максимально швидкого досудового вирішення конфліктів шляхом переговорів між покупцем та продавцем із застосуванням інтернет-технологій. Така процедура може бути застосована для широкого спектра проблем: від електронної комерції до трудових спорів і побутових суперечок.

Основні переваги використання веб-платформи ОВС у сфері інтернет-торгівлі:

  • застосування спеціальних алгоритмів комп’ютерних програм для більшості спорів (спір врегульовується на найбільш об’єктивних та справедливих умовах без залучення людського фактора);
  • можливість уникнення судової тяганини, додаткових витрат часу і коштів (варто зазначити, що споживачі, використовуючи веб-платформу ОВС, не позбавляються можливості звернутися за захистом своїх прав до суду або органів із захисту прав споживачів);
  • строки врегулювання спорів залежать від платформи та займають від кількох годин до 30-ти днів;
  • ОВС дозволяє не виносити питання якості товарів і послуг на публічне обговорення, що надає змогу продавцю зберегти власну репутацію (рішення, прийняті онлайн, не публікуються, як рішення судів, у відкритому доступі; водночас ОВС не позбавляє права покупця залишати негативні відгуки в соціальних мережах або заносити продавця у чорні списки);
  • позитивний досвід врегулювання спору формує довіру між продавцем та покупцем інтернет-магазину;
  • продавець отримує лояльність покупців, оскільки присутність продавця на веб-платформі демонструє бажання останнього надати якісні товари та сервіс, догодити покупцеві, а у разі виникнення претензій вирішити проблему таким чином, щоб покупець залишився задоволеним;
  • продавець отримує можливість зекономити на персоналі зі служби підтримки, що опрацьовує скарги.

Як працює ОВС?

  • конфліктна ситуація;
  • подача скарги споживачем (вибір продавця / вибір скарги / вибір компенсації);
  • відповідь продавця (згоден / не згоден / пропозиція)
  • застосування алгоритмів – пошук варіантів врегулювання;
  • фіксація домовленості.

Обов’язковість та вартість ОВС

Наразі веб-платформа ОВС вже розроблена та проходить тестування. Після виходу втілення у життя цей вид врегулювання діятиме на добровільних засадах за умови згоди обох сторін, що дозволяється чинним законодавством. Однак у майбутньому така процедура може стати обов’язковою, оскільки вона передбачена нормативними актами ЄС (Директива 2013/11/EU від 21.05.2013 р. та Регламент №524/2013 від 21.05.2013 р.), які незабаром, враховуючи євроінтеграцію, будуть адаптовані в українському законодавстві. Продавці будуть зобов’язані мати реєстрацію на веб-платформі з обов’язковим розміщенням на сторінці власного інтернет-магазину посилання на таку веб-платформу ОВС. За відсутності посилання інтернет-магазин сплачуватиме штраф. Очікується, що для споживачів користування ОВС буде безкоштовним, а продавці сплачуватимуть щорічні внески.

На шляху до електронного судочинства

Враховуючи низький рівень довіри населення до нинішньої судової системи, затратність звернення до суду у разі залучення юристів, а також тривалість розгляду спорів у судах, запровадження ОВС стане ефективним і доступним способом вирішення конфліктів та відкриє нові можливості електронного судочинства.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати