19 серпня 2022, 17:41

Культура повернення боргів та чи впливає це на інвестиційний клімат у державі

Андрій Гайченко
Андрій Гайченко заступник Міністра юстиції Украї­ни з питань виконавчої служби

Міністерство юстиції переважно опікується абстрактними речами: законністю, верховенством права, правами людини, справедливістю, захистом власності тощо. Їх неможливо відчути на дотик, виміряти об’єктивно чи порівняти. У піраміді Маслоу ці всі цінності знаходяться дуже високо, тому багатьох громадян вони не надто цікавлять. Проте, якщо ми хочемо, щоб наша держава навіть у кризовий період війни не тільки трималась на плаву, а й розвивалась, потрібно думати про такі речі, як забезпечення виконання зобов’язань, або ж, простіше кажучи, сплату боргів. А це одразу кілька з десяти компонентів рейтингу інвестиційної привабливості Doing Business.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Обов’язок сплати боргів існував далеко не завжди, і було чимало випадків його припинення. Інститути прощення або реструктуризації боргів важливі та допустимі й зараз – у часи кризи та широкого розвитку концепції welfare state (держава загального добробуту). Однак відхилення від обов’язку сплачувати борги повинно бути цивілізованим і у більшості випадків вирішується у судовому порядку. Хоча, як правило, у розвинених економіках прощення боргів (або інше втручання у договірні зобов’язання) відбувається виключно через процедуру доведення неплатоспроможності.

У цьому плані держава повинна забезпечити, аби справедливий розгляд справи закінчувався не менш справедливим та якомога швидшим втіленням рішення. Таке завдання покладено на органи державної виконавчої служби та приватних виконавців. І коли популісти говорять про те, що під час війни потрібно послабити тиск на боржників та дозволити їм забути про свої зобов’язання хоч на цей період, я думаю про тих людей чи підприємства, для яких повернення їхніх законних коштів є чи не найбільш життєво необхідним. Це і матері та батьки, які очікують на законні кошти для життя та розвитку дитини, це і працівники, які, попри все, мають отримувати зароблені виплати, це й багато інших громадян, які чекають на повернення коштів від боржників.

Після успішного захисту своїх інтересів у суді саме стягувач має право ініціювати примусове виконання рішення. Зауважу, що навіть після набрання законної сили рішення автоматично не надходять до виконавців. Лише стягувач може вирішити, чи виконувати це рішення примусово, чи ні. У заяві про відкриття виконавчого провадження стягувач має можливість зазначити відомі йому відомості, що можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).

Так само тільки стягувач може обирати, до державного чи приватного виконавця звернутися для виконання рішення. Проте майте на увазі, що певні категорії рішень приватні виконавці виконувати не можуть. Наприклад, рішення про стягнення коштів з держави, рішення про виселення, вселення тощо.

До того ж у праві стягувача вибір місця пред’явлення виконавчого документа до виконання. Виконавчі документи пред’являються як за місцем проживання боржника, за місцем його роботи, так і за місцезнаходженням майна.

Перехід до цифрового формату комунікації дозволяє стягувачу в режимі онлайн слідкувати за процесом здійснення примусового виконання та своєчасно реагувати на відповідні дії або бездіяльність виконавця. У цьому допомагає доступ до Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП). Отримати доступ до АСВП можна з будь-якої країни за наступною адресою: https://asvpweb.minjust.gov.ua. Для отримання інформації потрібно знати лише номер виконавчого провадження та ідентифікатор доступу. Це своєрідний пароль, що зазначається в постанові про відкриття виконавчого провадження.

Стягувач зобов’язаний невідкладно письмово повідомити виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов’язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі, зміну їх реєстрації) або місцезнаходження.

Тож, здавалося б, звичайна справа – щомісяця оплатити кошти власній дитині чи попри фінансові труднощі виплатити заробітну плату працівнику, вчасно сплатити штраф за порушення ПДР – допоможе не тільки уникнути штрафних санкцій, а й вплине на глобальну культуру нації у матеріальній сфері.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати