З відкриттям ринку с/г землі у суб’єктів земельних відносин значно зросте потреба звертатися до нотаріусів за посвідченням правочинів щодо переходу права власності на с/г землі. З 01.07.2021 р. власники підмораторних земель нарешті зможуть вільно ними розпоряджатися і відчужувати їх шляхом продажу, дарування, міни та за іншими цивільно-правовими угодами. Варто зазначити, що угоди, за якими переходять права власності на земельні ділянки, підлягають нотаріальному посвідченню, на відміну від договорів оренди землі та емфітевзису.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наразі чинним законодавством передбачено, що посвідчення правочинів щодо відчуження земельної ділянки проводиться за її місцезнаходженням або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін відповідного правочину. Зважаючи на це, на практиці траплятимуться випадки, коли сторони правочину та земельна ділянка знаходяться у трьох різних районах чи навіть областях, тому сторонам договору потрібно буде обирати найбільш зручне з можливих варіантів місце для нотаріального посвідчення правочину. В будь-якому випадку, їм доведеться витрачати час і кошти для поїздки до нотаріуса. Існує велика ймовірність, що такі витрати ляжуть на покупця.
Мінімізує зазначені витрати запровадження на законодавчому рівні принципу екстериторіальності вчинення нотаріальних дій з посвідчення правочинів щодо відчуження земельної ділянки с/г призначення. Тобто вчиняти нотаріальні дії без прив’язки до місцезнаходження земельної ділянки, а в межах Автономної Республіки Крим, області за місцезнаходженням земельної ділянки. Такі положення можна закріпити в законопроєкті (реєстр. №2194 від 01.10.2019 р.) в редакції до другого читання. За таких умов сторони договору зможуть обрати будь-якого нотаріуса, який посвідчуватиме правочин, у межах області, що надасть їм більшої мобільності та зменшить витрати. Окрім того, запропонований принцип кореспондується з вже чинними положеннями щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно в межах Автономної Республіки Крим, області за місцезнаходженням нерухомого майна.
Землекористувачі, які уклали договори оренди землі чи емфітевзису, можуть подавати документи для проведення державної реєстрації права оренди землі чи емфітевзису без прив’язки до місцезнаходження земельної ділянки. Проте державна реєстрація права власності на земельну ділянку повинна здійснюватися одночасно з вчиненням нотаріальної дії щодо посвідчення договору, за яким переходитиме та виникатиме право власності. Таким чином, надання можливості посвідчувати правочини щодо відчуження земельної ділянки с/г призначення в межах Автономної Республіки Крим, області за місцезнаходженням земельної ділянки дозволяє вчиняти нотаріальну та реєстраційну дію одночасно та в одного нотаріуса. Такі положення сприятимуть вдосконаленню правового регулювання земельних відносин, а також легкості ведення аграрного бізнесу в Україні.