Нещодавно група народних депутатів запропонувала встановити граничні строки для розслідування кримінальних правопорушень, за якими немає підозрюваного. Відповідним законопроектом №4270, зокрема, передбачено, що слідчій суддя зобов’язаний закрити справу, якщо впродовж 6-ти місяців щодо неї не було вручене повідомлення про підозру. У виняткових випадках можливе продовження розслідування без підозрюваного на строк до 12-ти місяців.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Варто зазначити, що для багатьох підприємців це буде дуже позитивною зміною, оскільки наразі в Україні багато випадків існування так званих «фактових справ», коли підозрюваних у скоєнні злочинів немає, але слідчі вчиняють дії щодо підприємств у цілому – проводять обшуки, накладають арешти, здійснюють виїмки тощо. При цьому підприємство, по суті, є безправним, оскільки не має ніякого процесуального статусу й жодних прав та гарантій від свавілля правоохоронців. І така ситуація може продовжуватися дуже довго, але з прийняттям пропонованих змін невизначене становище зможе тривати не більше ніж півроку – що, звісно, теж залишає багато можливостей для зловживань, але більше відповідає принципу розумності.
Для самих правоохоронців така ініціатива теж є актуальною, оскільки після введення в дію нового Кримінального процесуального кодексу України та нової процедури реєстрації кримінальних правопорушень, до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань вноситься інформація про будь-які випадки й події. Частина з них має доволі опосередковане відношення до поняття «злочин». Таким чином у системі накопичуються кримінальні справи, які лише обліковуються, але, насправді, жодні дії за ними не лише не вчиняються, але й не можуть вчинятися.
Щоправда, вважаємо, що бажано уточнити пропозиції депутатів у частині захисту прав потерпілих і встановити санкції за зловживання 6-місячним терміном, щоб уникнути ситуації, коли слідчі просто «спустили справу на гальмах», дотягнули її до 6-ти місяців, а тоді звернулися до слідчого судді з проханням про закриття справи. Очевидно, що визначення критеріїв зловживання правом і меж відповідальності за таке зловживання є принциповим у забезпеченні дієвості відповідних змін.