22 березня 2023, 16:21

Антикорупційна рада при Міноборони: чому це необхідно і чому я вірю в її успіх

Євген Грушовець
Євген Грушовець «Ario Law Firm» партнер


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


24 березня українці обиратимуть членів Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України. Після низки корупційних скандалів із закупівлями МОУ, створення контролюючого органу стало логічною та виправданою ініціативою. Особисто я, як людина, яка бувала і в гарячих точках на фронті, і продовжує працювати на підвищення обороноздатності держави в тилу, покладаю на новий орган певні надії. Власне це і спонукало мене балотуватись до його складу. 

Розпочну з речі банальної, але незаперечної. Повномасштабне вторгнення рф в Україну 24 лютого 2022 року розділило життя абсолютної більшості українців на «до» та «після». Освіта, професія, спеціальність, соціальний статус втратили значення. Значна кількість українців та українок взяли до рук зброю і пліч-о-пліч пішли обороняти свою землю. 

Серед цих людей – багато моїх друзів та колег як по юридичному ринку, так і по фірмі, де я є партнером. У перші дні великого вторгнення я також долучився до наших захисників – як доброволець неодноразово брав участь у бойових задачах на території Київської, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської областей, а також Одеської області при захисті острова Зміїний. Тому мені, адвокату з кримінально права, на сьогодні не зі слів відомо, що таке «вихід» і «прихід», що таке «4.5.0.» тощо. Так само як адвокату і за сумісництвом людини, яка побувала з нашими бійцями  на передовій, мені не зі слів відомо, що корупція вбиває. Завищення цін, зволікання з ухваленням рішень, надання переваг чи привілеїв або взагалі саботування процесів призводить до плачевних наслідків обороноздатності країни. Це неприпустимо за будь-яких обставин, а під час війни, коли весь цивілізований світ згуртувався навколо України, виділяючи безпрецедентне фінансування на нашу оборону  – це чи не найважчий злочин. І низка нещодавніх, активно поширюваних у ЗМІ, скандалів щодо закупівель МОУ, оголила найслабші місця в обороноздатності України. Зрозуміло, що йдеться про наявність корупційних ризиків. 

Тут треба віддати належне міністру оборони, що не став зволікати та ухвалив ініціативу створити відповідний орган, який:

А) має всі шанси стати ефективним механізмом комунікації Міністерства оборони України з громадськістю;

Б) може стати ефективним «контролером» та запобіжником необґрунтованих витрат та дій МО. 

Скептикам, які наголошують на тому, що така антикорупційна рада стане скоріш формальним органом для прикриття різного роду «схем» в оборонці, аніж реальним важелем впливу на ухвалення рішень, мені є що відповісти та з чим порівнювати. 

Свого часу дві каденції поспіль я обирався до Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України. Пам’ятаю, як тоді так само лунали подібні наративи, але РГК при НАБУ довела свою ефективність за усіма напрямками, за якими працювала і працює наразі: прозорість, публічність, атестація співробітників тощо. Запитайте у суспільства та, зокрема, правничої  спільноти про те, який правоохоронний орган, на їхню думку, сьогодні є найефективнішим. Я впевнений, що левова частка назве саме НАБУ. 

Отже, трохи розповім про те, якою я бачу Громадську антикорупційну раду при МОУ.

  • Про рішення взяти участь у конкурсі

Завжди керуюсь принципом, що зміни потрібно починати із себе. Тому, як тільки Міноборони оголосило про створення Громадської антикорупційної ради, то одразу ухвалив рішення спробувати свої сили. Асоціація правників України підтримала мою кандидатуру, адже як адвокат, який близько 15 років займається кримінальним правом та, зокрема, економічними злочинами, знаю про методи та схеми, які можуть використовуватись та несуть корупційні ризики під час закупівлі товарів, робіт чи послуг. І мова не тільки про харчування, а й обладнання та боєприпаси. Відповідно досвід дозволяє не тільки виявляти, а й попереджувати та ефективно боротися з  можливими неправомірними діями з боку недобросовісних постачальників та й представників МО.

  • Про склад учасників антикорупційної ради 

Одна з основних причин повірити, що ця рада не стане формальною організацією – це репутація кандидатів, які претендують увійти до її складу. Мені дуже імпонує, що мої опоненти (виключно за конкурсом до ради, а не за ідеологією) більшою мірою представляють активне крило українського громадянського суспільства і неодноразово зарекомендували себе з позитивної сторони. Зокрема, це представники відомих громадських організацій, відомі правники, журналісти-розслідувачі, з якими б було дуже цікаво та ефективно співпрацювати. У списку кандидатів дійсно багато людей, за яких я б особисто віддав свій голос.

  • Про майбутню діяльність антикорупційної ради

У разі, якщо мене оберуть до складу ради, то однією з основних цілей поставлю собі розробку  та впровадження таких механізмів громадського контролю, які б виконували радше превентивну функцію та запобігали певним неправомірним речам. Наразі ж ми бачимо, що Міноборони вимушено боротися з наслідками замість того, щоб попереджати проблему.

Положення про Громадську антикорупційну раду при МО передбачає, що вона може створювати робочі групи, спеціальні комісії. І це, як на мене, дуже важливе повноваження, що надасть членам ради можливість якісно перевіряти інформацію, з якою звертається громадськість чи яка публікується у ЗМІ.

Тут, до речі, дуже важливо розуміти таку фундаментальну річ, що сумніву слід піддавати не тільки діяльність МОУ, а й безпосередньо інформацію, яка може спливати у медіа. Я ні в якому разі не хочу і не збираюся дискредитувати роботу чесних та незалежних журналістів, а кажу про те, що в умовах цієї війни ми щодня отримуємо «тони» матеріалів, що скоріше є частиною  інформаційно-психологічної спецоперації – ІПСО, аніж реальними фактами. Отже, на моє переконання, рада має стати тим «ситом», що не пропускатиме зерна ворожої пропаганди і дуже ретельно фільтруватиме усю отриману інформацію.  А для цього  рада повинна отримати належний доступ до інформації (можливо, аж до такої, що має гриф «секретно») та налагодити тісну комунікацію з МО й Генеральним штабом, і відповідно оперативно отримувати відповіді на свої запити.

У декого можуть виникати питання щодо засекреченої інформації і чи не буде вона у такий спосіб – через Громадську антикорупційну раду – виходити назовні. Моя відповідь: українці  самостійно обирають осіб до ради, а отже, вони мають усвідомлювати об`єм відповідальності, що делегують і репутацію осіб, яким вони це делегують. І це нормальна традиційна практика для багатьох відомств, що добре зарекомендувала себе.

 Окрім вищезазначеного, рада має виконувати роль незалежного арбітра між суспільством та Міністерством оборони. Арбітра, що не влаштовуватиме «полювання на відьом», але водночас, у разі наявності доведених фактів зловживання владою чи привласнення державних коштів, матиме залізну волю звертатися до відповідних правоохоронних органів та ініціювати відповідні розслідування.

P.S.

Взяти участь у голосуванні за склад Громадської антикорупційної ради при МОУ зможе кожен небайдужий  до питань обороноздатності нашої держави. Відбір складу ради відбудеться шляхом рейтингового голосування на платформі НАЗК з 08.00 до 20.00 24 березня 2023 року.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати