22 травня 2023, 18:16

Волонтерський рух «Адвокати ЗСУ»

Опубліковано в №3–6 (761–764)

Військова агресія російської федерації проти України докорінно змінила життя нашої країни, поставивши під загрозу існування не тільки України як вільної та незалежної держави, але й українців як нації. Завдяки нашій згуртованості та незламності ця загроза не справдилась, українці об’єдналися навколо спільної справи — захисту і збереження Батьківщини. Сотні тисяч добровольців поповнили лави Збройних Сил України та взяли на себе весь тягар стримування військової агресії варварів. Надійним тилом для нашої армії став волонтерський рух, який охопив не тільки сферу матеріально-технічного забезпечення, але і сферу послуг.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


336651366_589710529776865_8845076761426764660_n

За ініціативи Євгенії Рябеки та активної частини адвокатської спільноти, яку підтримав Головнокомандувач Збройних Сил України, у квітні 2022 року було створено волонтерський рух «Адвокати ЗСУ», який вже другий рік розвивається і працює самостійно. Адвокати об’єдналися задля захисту військовослужбовців, членів їх родин і членів добровольчих формувань територіальних громад. Охочі допомагати приєднуються до руху і сьогодні. Під час приєднання до руху кожен кандидат проходить перевірку, з’ясування ідентифікаційних даних особи та права на здійснення адвокатської діяльності. Спільними зусиллями адвокатів-волонтерів було створено чат-боти в Telegram і Viber для оперативного отримання звернень військових, офіційний сайт для розміщення найактуальніших новин, консультацій і зразків документів щодо порядку несення військової служби.

На сьогодні вже більше ніж 10 000 звернень були опрацьовані. Команда руху налічує майже 500 адвокатів. До адвокатів волонтерського руху найбільше звернень надходить щодо допомоги в пошуку зниклих безвісти, супроводу отримання одноразової грошової допомоги, роз’яснення порядку звільнення, отримання відпустки, нарахування бойових, невиплати грошового забезпечення в належному розмірі, порядку проходження військово-лікарської комісії, допомоги в написанні та подачі рапортів, заяв, скарг і звернень, захисту в кримінальних провадженнях та багато інших.

Працюють адвокати руху також і зі зверненнями щодо надання допомоги родичам полонених. Так, у липні 2022 року до волонтерського руху надійшов запит про правову допомогу від дружини полоненого військового медика. У процесі опрацювання запиту адвокатами були проведені численні консультації з дружиною полоненого, зібрано та систематизовано всю необхідну інформацію щодо нього, спрямовано низку адвокатських запитів і звернень (до військової частини, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ, Офісу Президента України, МКЧХ, НІБ). Також дружину було проінформовано щодо порядку повідомлення нової інформації про полоненого та порядку отримання виплат грошового забезпечення. У співпраці з Координаційним штабом проведена робота з регулярної актуалізації інформації про військовополоненого. У кінці листопада 2022 року Координаційним штабом військового було повернуто з полону.

Серед адвокатів-волонтерів існує поділ за спеціалізацією. Є адвокати, діяльність яких вузькопрофільна, а є адвокати, які є спеціалістами в багатьох сферах права. Тому «Адвокати ЗСУ» в змозі охопити весь спектр запитів на вирішення тих чи інших правових питань. Рух надає допомогу не тільки у розв’язанні питань, пов’язаних із несенням військової служби. Консультації надаються і у зв’язку зі спадкуванням, одруженням, розлученням, стягненням аліментів, оформленням опіки, встановленням в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, стягненням невиплаченої заробітної плати.

Узагальнюючи свою практику, актив волонтерського руху напрацював низку пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства з питань правового врегулювання статусу членів ДФТГ, правил перетину кордону, процедури проходження військово-лікарської комісії тощо. Задля популяризації напрацьованої практики та поширення отриманого досвіду пані Євгенія Рябека організувала проведення онлайнта офлайн-заходів із найбільш проблемних та актуальних тем соціального забезпечення військових, гарантій захисту трудових прав мобілізованих, державної реєстрації геномної інформації людини, проблем проходження військово-лікарської комісії, проблемних питань, пов’язаних із посиленням кримінальної відповідальності. Військові мають змогу звернутися до волонтерського руху для розв’язання правової проблеми через чат-боти Telegram, Viber, електронну пошту, сторінку на Facebook та офіційний сайт.

При першому спілкуванні з адвокатом вирішується суть звернення та порядок оформлення правовідносин і надання повноважень адвокату на представництво інтересів. Для надання повноважень адвокату на представлення інтересів військовослужбовця необхідно укласти договір у письмовій формі. У разі знаходження військовослужбовця в зоні бойових дій або місцевості, де немає можливості обмінятися поштовою кореспонденцією оперативно, договір може бути укладений в усній формі або в письмовій з будь-якою особою на користь та в інтересах військовослужбовця (необхідно тільки вказати контактні дані друга, родича, дружини). У сучасних умовах велику кількість питань адвокати допомагають вирішувати онлайн. Питання, які не потребують присутності адвоката — це, як правило, питання щодо складання проєктів документів, роз’яснення порядку звернення за отриманням статусу учасника бойових дій, підготовка до звільнення, проходження військово-лікарської комісії, оскарження постанови військово-лікарської комісії, отримання одноразової грошової допомоги, подання рапортів. Не є винятком і звернення з питань захисту військових у судових органах та органах військової служби правопорядку.

З огляду на широку географію волонтерського руху адміністратор знаходить адвоката в потрібній місцевості, який особисто буде присутнім у судовому засіданні або в органах ВСП. На офіційному сайті руху зібрано комплекс готових консультацій щодо найпопулярніших категорій: грошове забезпечення, одноразові грошові допомоги, проходження ВЛК, звільнення, подання рапортів, оскарження дій командира, самовільне залишення частини, отримання статусу УБД, соціальне забезпечення, військові правопорушення. Також є розділ судової практики, де адвокати руху діляться напрацьованим досвідом. Періодично сайт поповнюється новинами, пов’язаними зі змінами у чинному законодавстві, які зачіпають права та обов’язки військовослужбовців. Надання безоплатної правової допомоги військовослужбовцям і членам їх родин — це основна мета руху. І задля виконання цієї мети рух відкритий до співпраці.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати