18 червня 2013, 14:49

Земельні невизначеності

Надання земельних ділянок для цілей надрокористування як предмет спільного регулювання Кодексу України про надра та Земельного кодексу України

Опубліковано в №25 (367)

Олена Жиденко «АО Спенсер і Кауфманн» Юрист

Значна частина проблем у правовому регулюванні суміжних з надрокористуванням відносин пов’язана на сьогодні з вирішенням земельних питань. Особливості законодавства України, серед яких можна виділити існування самостійних понять і категорій («ділянка надр», «гірничий відвід», «земельна ділянка»), виділення відносин надрокористування в окрему категорію відносин, які підлягають самостійному регулюванню, і одночасну відсилку до земельного законодавства в частині регулювання відносин з надання земельних ділянок для цілей надрокористування породжують на практиці численні проблеми.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Очевидно, що здійснення надрокористування, включаючи геологорозвідувальні роботи, означає необхідність обмеження прав власників та інших правоволодільців земельних ділянок, а у випадку видобування корисних копалин, як правило, потребується припинення цих прав. Між тим, позначений багатьма дослідниками цієї проблеми пріоритет у правовому положенні й статусі користувача надр перед правоволодільцем земельної ділянки в сучасній практиці надрокористування має, скоріше за все, теоретичний зміст.

 Зокрема, діюче законодавство не передбачає попереднього відводу і оформлення прав на земельні ділянки, необхідних для надрокористування. Для компаній, які отримали право надрокористування від держави, це обертається додатковими господарськими ризиками. Адже очевидним є факт, що проведення робіт на ділянці надр одночасно є і формою використання земельної ділянки, яке не може здійснюватися без оформлення відповідних прав. Таким чином, надрокористувачі є «заручниками» власника прав на земельні ділянки. Той факт, що земельні ділянки і ділянки надр пов’язані нерозривно, є безспірним, як і те, що надрокористування без землекористування неможливе. Таким чином, існує колізія інтересів з одного боку – власника земельної ділянки, з іншого – власника ділянки надр. При цьому передбачається, що кожний власник має право вільно користуватися, володіти і розпоряджатися майном, яке знаходиться у його власності.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати