28 січня 2020, 10:50

Як подарувати свій агробізнес рейдерам: лікбез

Опубліковано в №2 (708)

Євген Грушовець
Євген Грушовець «Ario Law Firm» партнер
Ярослав Сербін
Ярослав Сербін «Ario Law Firm» адвокат кримінальної практики

У вас успішний агробізнес, що генерує неабиякі прибутки, але ви втомилися і шукаєте себе в іншій сфері? Не переймайтеся та залиште цю сезонну, «погодозалежну» та важку справу тим, хто потребує її більше. З огляду на тенденції розвитку рейдерства в Україні, охочих заволодіти вашим «добром» буде чимало. У цій статті ми розповімо, що потрібно робити власникам агропідприємств, щоб шахраї якнайшвидше та з найменшою шкодою для себе змогли вкрасти привабливий бізнес.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Рейдери у шоколаді»

У 2013 р. Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств» Кримінальний кодекс України було доповнено ст. 206‑2 «Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації».

Таким чином, за протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації, в тому числі частками, акціями, паями їхніх засновників, учасників, акціонерів, членів, шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених або викрадених документів, печаток, штампів підприємства, установи, організації передбачено кримінальну відповідальність у вигляді виправних робіт на строк до 2‑х років або обмеження волі на строк до 3‑х років, або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2‑х років.

Якщо злочин був вчинений повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна, то передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3‑х до 5‑ти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2‑х років.

Якщо злочин був вчинений службовою особою з використанням службового становища або якщо він заподіяв велику шкоду чи спричинив інші тяжкі наслідки, то передбачається покарання, пов'язане з позбавленням волі на строк від 5‑ти до 10‑ти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3‑х років та з конфіскацією майна.

Однак не поспішайте хвилюватися за шахраїв, які вирішили привласнити чужий бізнес. В наших реаліях, найімовірніше, їм нічого страшного не загрожує. Незважаючи на те, що більшість злочинів, пов'язаних з рейдерством, є тяжкими, адже завдається велика шкода підприємствам, щодо яких вчиняються незаконні дії, значна частина таких злочинів вчиняється із застосуванням погроз, насильства та знищенням майна, кількість обвинувальних вироків щодо них залишається мізерною.

Загалом, сьогодні держава не заважає розвитку рейдерства, а подекуди навіть сприяє, стаючи на бік злочинців або позицію «суб'єктивного спостерігача». Наприклад, як було з одним нашим клієнтом, якому в розпал збиральної кампанії восени 2019 р. правоохоронці в інтересах третіх осіб повністю заблокували жнива, наклавши арешт на орендовані земельні ділянки, врожай та вилучивши агротехніку. Звісно, ми довели в суді безпідставність та протизаконність дій правоохоронних органів, повернули документи й техніку законному власнику. Проте за час судових розглядів у клієнта викрали частину врожаю, а через несвоєчасно проведену збиральну кампанію інша частина була майже зіпсована.

Як НЕ нашкодити рейдерам

Однак, не відволікаючись від основної мети нашої статті — допомогти аграріям, яким набрид прибутковий бізнес, передати його прямо до рук рейдерів (з мінімальними ризиками для останніх) — ми перелічимо кілька безпрограшних порад. Гарантуємо, дотримуючись усіх чи хоча б більшості нижченаведених пунктів, ви втратите свій бізнес дуже швидко і навряд чи колись матимете можливість його повернути. Нові «власники», найімовірніше, безкарно розвиватимуть вдало привласнену нову справу.

Отже, основне, що варто пам'ятати, підготовлене рейдерське захоплення — це цілий комплекс заходів: і підробка документів, і внесення змін до державних реєстрів, і силова підтримка, в тому числі з боку правоохоронних органів, і попередньо проведена робота з пайовиками для дискредитації законного орендаря. Отже, якщо ви вже чітко вирішили розпрощатися з власним агропідприємством, то ось що потрібно робити.

Порада перша. В жодному випадку не витрачайте кошти на юридичний супровід вашого бізнесу, поки у вас все добре, а коли ваше підприємство вже хтось привласнить, не шукайте досвідчених адвокатів. Пам'ятайте, ніхто вас не захистить, краще ніж ви самі.

Порада друга. У непростий період, коли долар «скаче» з 30 до 23 грн, знайдіть «універсального солдата» — юриста, який і в суд за дебіторською заборгованістю звернеться, і під час обшуку допоможе, а якщо потрібно — сяде за комбайн, коли комбайнер буде на допиті.

Порада третя. Якщо на ваш бізнес здійснена рейдерська атака, повідомте про це правоохоронні органи та спокійно чекайте, коли вони прийдуть на допомогу. Не варто витрачати час на пошуки альтернативних шляхів захисту. Розслабтеся та отримуйте насолоду.

Порада четверта. Пам'ятайте, що один з найцінніших людських ресурсів — це час. Коли у вашому бізнесі все гладко, не слід витрачати свій час на усілякі дурниці на кшталт перевірки державних реєстрів, з яких можна дізнатися, що у вашого підприємства тепер нові власники.

Порада п'ята. Як ми вже зазначили, не варто розтринькувати власний бюджет на пустощі, наприклад, власний силовий захист, який може допомогти зупинити силовий наступ рейдерів (принаймні до з'ясування обставин).

Порада шоста. Пам'ятайте, ви — бізнесмен (вумен), ви — хижак-одинак. Вам не потрібні надійні партнери, вам так само не потрібно підтримувати нормальні ділові відносини з пайовиками, в яких ви орендуєте землю, адже ви платите їм щомісяця. Не думайте про те, що злочинці можуть домовитися про більш вигідні умови з орендодавцями, щоб отримати їхню підтримку в подальшій «війні» з вами.

Порада сьома. Не перевіряйте контрагентів. Навіщо? Яка вам різниця, з ким працювати, чи хто залізе до вас «у постіль»?

Порада восьма. Прийшла біда — мовчіть як партизан. Вам все одно ніхто не допоможе, тож навіть не потрібно намагатися донести вашу позицію до засобів масової інформації, органів влади тощо.

Порада дев'ята. Не шукайте винуватця. Ви ж не збираєтеся протистояти злочинцям. Побережіть свій час, нерви та здоров'я.

Порада десята. Не заморочуйтеся щодо коректного обліку документів. Не робіть копії, не скануйте договори та інші правовстановлюючі документи. Хоча наявність копій могла б допомогти встановити право користування або право володіння, а також надати можливість підтвердити ці факти в судах або інших органах державної влади, це ніщо інше як витрачання дорогоцінного часу. До речі, одному нашому клієнту відсутність копій документів на землю дуже «допомогла» втратити врожай, який він не міг збирати, поки земля та оригінали документів перебували під арештом. Коли арешт зняли, то врожай вже був викрадений.

P.S.

Як Ви могли здогадатися, викладені поради є іронією та найпоширенішими помилками багатьох наших агробізнесменів. Не допускаючи таких помилок, можна уникнути безлічі проблем. Перевірено та підтверджено!

P. P. S.

Пам'ятайте, головне в рейдерському захопленні — відбити першу атаку, а далі розбиратися зі злочинцями буде значно простіше. Проте ефективність відбиття такої атаки залежить саме від професійності та досвідченості ваших юристів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати