Вже вдруге в Україні пройшла щорічна конференція аграрних юристів, що була організована ProAgro Information Company 20 жовтня 2017 року. У заході взяли участь юристи, керівники, а також власники сільськогосподарських компаній.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Під час конференції висвітлювалися питання про ринок землі, попит та пропозицію на ньому, ціни на землю і тенденції розвитку сільськогосподарської галузі в Україні. Учасники обговорювали проблемні моменти взаємодії сільгоспвиробника з володільцями паїв та іншими розпорядниками земель. Доповідачі обмінювалися думками і своїми прогнозами стосовно оренди землі в умовах відкриття ринку землі.
Реформа децентралізації
Досить невтішними висновками про українське село поділився з слухачами Роман Лещенко, власник, керуючий партнер консалтингової компанії «Український аграрний центр». За його словами, держава проводить досить неефективну політику у галузі децентралізації. «Останнім часом ситуація на місцях перейшла з розряду поганої у катастрофічну. Уявіть собі: ми на сьогодні проводимо процедуру децентралізації взагалі без будь-якої загальної державної політики в контексті компактності громади, економічної доцільності, ефективності, наявної соціальної інфраструктури у такій громаді. Ми створюємо нові суб’єкти владних повноважень, такі як об’єднані територіальні громади (ОТГ), а загального плану фінансування таких територіальних громад держава не має. Район існуватиме паралельно з ОТГ», - зазначив пан Лещенко.
Податкові перевірки
Костянтин Чарторийський, старший юрист Jurimex, експерт TaxLink, розповів про правила поведінки і надав рекомендації у разі проведення податкових перевірок на аграрних підприємствах.
За словами експерта, платник податку може не відповідати на запит податкової, якщо запит:
- не оформлений у письмовому вигляді;
- не містить чітких підстав для його надсилання; не містить визначеного переліку запитуваної інформації;
- не містить перелік чітко визначених документів, що їх необхідно подати для підтвердження інформації;
- не підписаний керівником (заступником керівника) контролюючого органу;
- не має печатки контролюючого органу;
- не вручений належним чином.
Юрист також проаналізував декілька судових рішень, що були ухвалені в результаті розгляду спорів про ненадання документів на запит контролюючого органу.
ЗЕД
Українські агрокомпанії стрімко розвиваються, шукаючи нові ринки збуту також і закордоном. Вікторія Васильченко, керівник юридичного відділу компанії АРНІКА, поділилася з учасниками конференції своїм досвідом укладення і виконання зовнішньоекономічних контрактів. «Не потрібно боятися здійснювати зайві заходи на користь клієнта, потрібно показувати йому, що ви здатні вирішувати швидко проблемні ситуації - для того, щоб не просто себе убезпечити, а й допомогти контрагенту захистити себе», - підкреслила пані Васильченко. Також юрист розповіла про успішний досвід переконання іноземних партнерів застосовувати право України при спірних ситуаціях по виконанню контрактів.
Рейдерство
За словами Дмитра Александрова, засновника і керуючого партнера ALEXANDROV&PARTNERS, у 2015 році в Україні було здійснено 3 тис. рейдерських захоплень в агробізнесі, а в 2016 році - вже 7 тис. таких випадків. «У практиці ми стикаємося із ситуаціями, коли до нас звертаються власники уже після захоплення підприємства рейдерами. Але антирейдерські заходи - це як плановий технічний огляд автомобіля, який необхідно проводити до того, як автомобіль зламався. Своїм клієнтам, ще до рейдерських атак на їх бізнес, ми пропонуємо (в процесі аудиту) відповісти на декілька питань, наприклад: чи були у вас переговори про продаж об’єкта протягом останнього року; чи були у вас конфлікти з акціонером; чи були у вас за останній рік скандальні звільнення фінансових директорів, юристів тощо? Керівники підприємств часто не розуміють, що ця інформація може напряму впливати на можливість рейдерських захоплень», - повідомив пан Александров.
Із зміною влади в державі активізується перерозподіл власності, зокрема, і в аграрному секторі. Робота юристів є дуже важливою на етапі превентивних заходів від рейдерських атак, але вона складає лише 20% від усього об’єму дій, що мають здійснюватися для захисту підприємств. Власники агрокомпаній мають комплексно забезпечувати захист своїх підприємств із залученням фізичної охорони об’єктів, роботою із засобами масової інформації та різними громадськими і політичними структурами.