«Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У чинному законодавстві про правову охорону промислових зразків фактично відсутні механізми, які б забезпечували належне дотримання однієї з ключових умов патентоздатності промислових зразків – новизни. Тому на сьогодні в Україні, на жаль, уже склалася практика, коли деякі особи отримують патенти на промислові зразки, суттєві ознаки яких давно є загальнодоступними у світі.
Так, щойно одержавши патент на промисловий зразок, який, на думку його «винахідника», є новим, погляд всевидючого ока новоспеченого «генія» зосереджується на обігу в країні товарів, що містять такий промисловий зразок. Адже своєчасність використання правових ресурсів у поєднанні з недосконалістю чинного законодавства у сфері патентування промислових зразків дозволяє такому недобросовісному суб’єкту вимагати припинення імпорту, виробництва, продажу та іншого обігу в країні оригінальних товарів, що, у свою чергу, ставить чесного підприємця в економічно невигідне становище та призводить до значних матеріальних втрат.
У випадку ж, якщо митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності поповниться згаданим промисловим зразком, у руках «винахідника» перебуватимуть усі важелі, які дозволять паралізувати імпорт відповідних товарів. Складність ситуації підсилюється тим, що призупинення митного оформлення товару на підставі даних митного реєстру є дуже дорогим задоволенням для імпортера. Так, імпортер має сплачувати близько 100–150 євро за кожен день простою на митниці одного контейнера з товаром. І тут, маючи в кишені норму закону, «винахідник» нетерпляче очікує від підприємця запитання: «А скільки ж коштує право ввозити, виробляти, продавати в Україні товар, що містить такий промисловий зразок?».
Таким чином, описана вище ситуація становить загрозу для чесного бізнесу в Україні.
Так, відверту посмішку викликають патенти, наприклад, на наступні промислові зразки (див. Таблиця 1, дані взяті з сайту ДП «УІПВ», uipv.org)
Про що мовчить закон?
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» від 15.12.1993 р. № 3688-XII (далі – Закон про промислові зразки) встановлено, що промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим.
До того ж Правила розгляду заявки на промисловий зразок, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 18.03.2002 р. № 198, називають експертизу, яку обов’язково проходить подана заявка про видачу патенту на промисловий зразок, формальною.