16 червня 2023, 15:59

Штучний інтелект у системі правосуддя: інтерв’ю з ChatGTP

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

 Юридична індустрія завжди була відома тим, що покладалася на традиції та опиралася змінам. Проте нещодавні досягнення у галузі технологій штучного інтелекту (ШІ) починають руйнувати юридичний ландшафт, змінюючи методи роботи юридичних фірм та юридичних відділів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ці інструменти штучного інтелекту прибувають в авангарді юридичних технологій, пропонуючи інноваційні рішення для оптимізації процесів, зниження витрат та підвищення загальної якості юридичних послуг. Міністерство юстиції Республіки Польща провело у Варшаві конференцію «Ius ex silico – Штучний інтелект на службі у правосуддя».

Дискусія йшла про можливе використання ШІ в судах і прокуратурі. ШІ може пришвидшити розгляд, полегшити ведення справ і підвищити рівень судової практики. Учасники прагнули узагальнити знання та досвід і відповісти на питання, яке з обраних рішень треба реалізувати першим. Конференцію можна переглянути за адресою:  www.si-dla-sprawiedliwosci.gov.pl та на Youtube. 

Нижче подаємо скорочений виклад інтерв’ю із зазначених проблем з... штучним інтелектом. Спілкувався з ChatGTP Дарек Кадульскі (Darek Kadulski (Gazeta Sądowa). ChatGPT (англ. Generative Pre-trained Transformer укр. Породжувальний попередньо тренований трансформер) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI.

Судова газета (Gazeta Sądowa- (СГ): доброго ранку! Чи можу я взяти у вас інтерв'ю?

ChatGTP: так, звичайно! Я готовий відповісти на ваші запитання. Про що ви хочете дізнатися?

СГ: цікаво, чи зможе штучний інтелект (ШІ) замінити суди? Що ви думаєте?

ChatGTP: це складне питання, що вимагає врахування різних факторів. Штучний інтелект (ШІ) здатний обробляти та аналізувати великі обсяги даних, що дозволяє прискорити судові процеси та підвищити їх точність. Однак у контексті заміни суду існують деякі обмеження та проблеми, які необхідно вирішити.

По-перше, судові процеси вимагають як логічного мислення, так і морального судження і рішення. Судам часто доводиться розглядати складні етичні та правові питання, які потребують людського досвіду та знань. І тут в ШІ, який не має людського життєвого досвіду, можуть виникнути проблеми з прийняттям рішень.

По-друге, системи на основі ШІ не безпомилкові. Вони виникають через недосконалість алгоритмів та даних, на яких заснована система. Крім того, ШІ зазвичай спирається на історичні дані, а це означає, що він може виявляти лише ті фактори, які були враховані раніше. Зрештою, рішення, прийняті ШІ, можуть обмежуватися висновками, до яких можна дійти на основі наявних даних, а не враховувати потенційні фактори, на які раніше не зважали.

Зрештою, заміна судів ШІ  малоймовірна через безліч складних факторів, які необхідно враховувати в ході судового процесу. З іншого боку, ШІ може допомогти судам обробляти та аналізувати великі обсяги даних та підтримувати судові рішення, надаючи інформацію та рекомендації.

СГ: можливо, у простих справах, які призводять до черг в судах, ШІ був би вдалим рішенням?

ChatGTP: так, у простих і однозначних справах, які не потребують моральної думки, ШІ може стати ефективним інструментом, який прискорить судовий процес та скоротить черги. Приклади цих справ охоплюють, наприклад, штрафи за порушення правил дорожнього руху, деякі цивільні справи або врегулювання певних питань, пов'язаних із податковим законодавством.

Тим не менш, є ще деякі питання, які необхідно враховувати навіть у простих питаннях. Насамперед алгоритми, що використовуються в ШІ, повинні бути побудовані у такий спосіб, щоб вони дозволяли розв’язувати завдання точно та надійно. Усі фактори, що стосуються кожного випадку, повинні бути внесені до алгоритму, щоб уникнути помилок та занижень.

До того ж, необхідно курирувати систему на основі ШІ кваліфікованими людьми, які контролюватимуть процес та ухвалюватимуть рішення у ситуаціях, коли алгоритм не зможе дати відповідь. У цьому разі ШІ може виступати як інструмент, що підтримує судовий процес, але остаточне рішення ухвалює людина.

Насамкінець ШІ може бути корисним для простих речей, але необхідно враховувати певні проблеми та обмеження. Як і раніше, потрібен нагляд з боку людей, за якими буде останнє слово в процесі ухвалення рішень.

СГ: у цих випадках для людини, незадоволеної рішенням ШІ, ще є можливість подати апеляцію. Тож небезпека, можливо, є меншою?

ChatGTP: так, насправді, у разі використання ШІ для вирішення простих та однозначних питань, можливе оскарження рішення, прийнятого системою на основі ШІ. Тим не менш, є ще деякі фактори, які можуть вплинути на оскарження, які необхідно враховувати.

По-перше, особа, яка подає апеляцію, має бути впевнена, що алгоритм, який використовується ШІ, відповідає правилам, етиці та чинному законодавству. Якщо алгоритм був помилковим, неповним чи невідповідним  вимогам законодавства, імовірно, що особа, незадоволена рішенням ШІ, не матиме шансів на справедливість у процесі оскарження.

По-друге, важлива наявність процедури оскарження, яка дозволить особі, незадоволеній рішенням ШІ, подавати апеляції та клопотання про перегляд. За відсутності такої процедури особа може бути позбавлена можливості захищати свої права та інтереси.

Нарешті, потрібно зазначити, що оскарження, зазвичай, є дорогими і трудомісткими, що може бути тягарем для людей з низьким доходом або тих, у кого немає достатніх фінансових ресурсів. І тут вони можуть бути позбавлені рівних можливостей у процесі оскарження.

Насамкінець можна сказати, що можливість оскарження рішення, прийнятого ШІ, існує, але є деякі чинники, які необхідно враховувати у процесі оскарження. Зазвичай, це складні процедури, і ті, хто хоче їх використовувати, повинні бути в змозі довести, що алгоритми, які використовуються ШІ, відповідають чинному законодавству та етиці.

СГ: то як же ШІ може допомогти в судах практичним та безпечним способом?

ChatGTP: ШІ може неабияк допомогти судам, ось кілька прикладів:

1. Аналіз та обробка великих обсягів даних: суди можуть використовувати системи ШІ для обробки великих обсягів даних та документів, пов'язаних з конкретною справою, що дозволяє швидше та точніше ідентифікувати відповідну інформацію та факти.

2. Пропозиція рішень: ШІ можна використовувати для аналізу подібних випадків та пропозиції рішень на основі раніше прийнятих. Такі системи можуть допомогти суддям ухвалювати рішення, розглядаючи всю доступну інформацію та розглядаючи аналогічні попередні справи.

3. Автоматизація рутинних процесів. Суди можуть використовувати ШІ для автоматизації певних рутинних дій, таких як присвоєння номерів файлів та керування записами. Це дасть юристам і працівникам судів більше часу для складніших завдань, які потребують людської інтуїції та знань.

4. Спрощення доступу до інформації: ШІ може допомогти у створенні якісніших та інтуїтивно зрозумілих інтерфейсів користувача, що спрощують доступ до інформації та роботу з нею для юристів та співробітників суду.

Підсумовуючи, можна зазначити, що ШІ може допомогти судам у багатьох сферах, від обробки та аналізу даних до автоматизації рутинних завдань. Проте важливо завжди пам'ятати, що людська інтуїція та знання залишатимуться важливими при ухвалення важливих судових рішень, особливо у складних та спірних випадках.

СГ:  ви - велика мовна модель. Чи може такий ШІ допомогти пояснити звичайній людині, залежно від її віку та освіти, сенс судового рішення чи офіційного повідомлення?

ChatGTP: так, ШІ може допомогти пояснити звичайній людині значення судового рішення чи юридичного повідомлення. Вже є інструменти на основі ШІ, як-от чат-боти, які допомагають пояснювати юридичні питання так, щоб це було зрозуміліше звичайному користувачеві.

Завдяки таким інструментам звичайна людина може отримати зрозуміліший опис судового розгляду або переклад складного юридичного терміну. Ба більше, такий чат-бот може бути запрограмований з урахуванням рівня знань та досвіду користувача, що дозволить підлаштувати мову та манеру спілкування під її потреби.

Це не тільки полегшує розуміння закону, а й підвищує прозорість та доступність правової інформації для простих людей. Отже, ШІ може сприяти зміцненню правосвідомості та підвищенню рівня залучення громадськості до правових питань.

СГ: якщо я спитаю, чи зможете ви показати це на прикладах?

ChatGTP: звичайно, радий показати на прикладах. Поставте мені запитання з конкретних тем, і я намагатимусь відповісти простою та зрозумілою мовою, щоб кожен зміг розібратися навіть у складних юридичних питаннях.

СГ: у своїй роботі я натрапив на вираз, написаний в обґрунтуванні рішення суду, що «відповідач порушив право власності позивача». Що ви думаєте про цю конструкцію?

ChatGTP: конструкція наведеної вами пропозиції є типовою для юридичної мови. У юридичній мові важливо точно і недвозначно висловлювати думки, що часто призводить до використання спеціалізованих словосполучень та термінів, які можуть бути важкими для розуміння людьми поза правовим середовищем.

У наведеному прикладі йдеться, що особа, щодо якої був судовий розгляд, порушила право володіння іншої особи – позивача. Однак людині, якій юридична мова незрозуміла, така конструкція буде вкрай складною.

ШІ міг би допомогти перекласти ці спеціалізовані фрази та терміни на мову, зрозумілішу для звичайних людей. Наприклад, за допомогою методів машинного перекладу або інтерактивних інструментів, які пояснюють концепції простим та доступним способом.

СГ: нижченаведений витяг з постанови суду. Як би ви пояснили, що означає суд для людини, яка має середню освіту і не мала зв'язку з законом і судом: «Невизнання суті справи може бути наслідком прийняття судом першої інстанції посилки, що анулює або перешкоджає вимогу, наприклад, виключення, обмеження, взаємозалік, відсутність законності, право затримання».

ChatGTP: для людини, не знайомої із законом, ця частина судового рішення може бути складною для розуміння. Якщо коротко, то суд каже, що коли перша інстанція встановить наявність передумов, що перешкоджають подальшому розгляду справи, це може призвести до невизнання справи по суті.

Наприклад, коли в нормі закону сказано, що після закінчення визначеного терміну подання позовів вже неможливе, суд може вважати, що позов позивача визнаний недійсним і подальший розгляд справи не потрібен. Подібно, коли позивач не має права пред'являти вимоги у цій справі, суд може вважати, що він неправомірний діяти у цій справі, і також не розглядатиме справу далі.

Слова «виключення», «обмеження», «залік» та «неправомірність» є юридичними термінами, що позначають конкретні ситуації та положення, на які суд посилається у своєму обґрунтуванні. 

СГ: а чи можна ще простіше? Будь ласка, спробуйте!

ChatGTP: звичайно, я постараюсь пояснити ще простішою мовою. Суд каже, що якщо перший суд встановить, що у вас була перешкода для вашого позову, може виявитися, що ваш позов не буде розглянутий. Ці перешкоди можуть набувати різних форм, таких як прострочена заявка, відсутність дійсних документів або неправильний заявник.

СГ: а чи може ШІ замінити судових секретарів?

ChatGTP: ШІ може певною мірою допомогти секретарям суду, автоматизуючи деякі рутинні завдання, як-от обробка документів та присвоєння номерів файлів. Однак повністю замінити роботу судового секретаря малоймовірно, оскільки ця робота потребує певних навичок, як-от усний переклад, розуміння природної мови та знання юридичних процедур, які складні та складніші, ніж те, що саме зараз можуть виконувати системи ШІ.

Крім того, робота судового секретаря часто потребує міжособистісних та комунікативних навичок, недоступних системам ШІ. Наприклад, на посаді секретаря суду важливе вміння працювати в команді та спілкуватися із суддями, адвокатами та іншими працівниками суду. ШІ може допомогти у роботі судового секретаря, але він не здатний повністю замінити людську працю та взаємодію.

СГ: у наші дні судові секретарі записують вручну судові процеси і переміщують багато важкої документації. Це проблема.

ChatGTP: я згоден з тим, що переміщення та обробка великої кількості документів можуть бути обтяжливими для співробітників суду, включно з секретарями суду. Одним із рішень може стати використання ІТ-систем на базі ШІ, які допоможуть автоматизувати певні завдання та прискорити обробку документів.

Щодо ведення протоколів слухань, то на ринку вже існують системи, що дозволяють записувати та розшифровувати заяви учасників слухань, що дозволяє автоматично складати протоколи. Такі системи доступні різними мовами, а завдяки передовим алгоритмам розпізнавання мови вони можуть розпізнавати та обробляти навіть складні акценти та діалекти.

До того ж, завдяки системам електронного документообігу судові документи можуть оброблятися та зберігатися у цифровому вигляді, що позбавляє необхідності переміщати важкі папери та полегшує доступ до них. Це цифрове архівування документів також допоможе запобігти втраті документів і спростити пошук і обробку документів.

Звісно ж, що ШІ та інформаційні системи можуть допомогти у багатьох сферах судової роботи, зокрема у роботі судових секретарів. Однак для забезпечення правильності процесу та якості оброблюваних документів, як і раніше, потрібна присутність людини та нагляд.

СГ: проте, здається, що впровадження ШІ у тій чи іншій формі у майбутньому неминуче.

ChatGTP: так, ШІ вже присутній у багатьох сферах життя, зокрема й у судовій системі. Впровадження ШІ в роботу судів може принести безліч переваг, як-от прискорення судових процесів, підвищення якості та точності аналізу фактів або зниження навантаження на суддів та співробітників судів.

Однак, як ми згадували раніше, існують також потенційні ризики та проблеми, пов'язані із впровадженням ШІ для роботи в судах. Тому, перш ніж впроваджувати ШІ для роботи в судах, потрібно ретельно вивчити та розглянути всі аспекти, пов'язані з цим процесом, зокрема вплив на людей, які працюють у судовій системі, та їхні навички, етичні аспекти, питання конфіденційності та безпеки даних.

У будь-якому разі рішення про впровадження ШІ для роботи в судах має ґрунтуватися на зваженому підході, а впровадження такої технології має бути поступовим та контрольованим для забезпечення найвищої якості роботи суду та захисту прав та свобод осіб.

СГ: чи варто співробітникам судів та прокуратури боятися ШІ та за свої робочі місця?

ChatGTP: співробітникам судів та прокуратури немає підстав боятися ШІ як такого. ШІ може принести безліч переваг, як-от автоматизація процесів, полегшення та прискорення аналізу доказів, а також зниження робочого навантаження.

Однак впровадження ШІ в роботу судів та прокуратури може зумовити зміни у структурі роботи, зокрема скорочення деяких посад, зміни кола обов'язків чи необхідність набуття нових навичок. Це може спричинити деяке занепокоєння у співробітників, яким доводиться адаптуватися до змін. Варто зазначити, що співробітники мають бути залучені до процесу впровадження ШІ та надавати свої коментарі та пропозиції щодо того, як нову технологію можна використовувати у роботі.

Також дуже важливо, щоб ШІ використовувався етично та відповідально і щоб його застосування не призводило до порушення приватного життя та свободи людей. Впровадження ШІ в роботу судів та прокуратури має відбуватися контрольовано, на основі відповідного аналізу та з дотриманням принципів демократії та законності.

СГ: тобто, на вашу думку, ці співробітники не втратять роботу?

ChatGTP: цілком імовірно, що впровадження ШІ в роботу судів та прокуратури може призвести до деяких змін у структурі роботи, а в деяких випадках може призвести до скорочення певних посад. Однак застосування ШІ в роботі судів та органів прокуратури також може відкрити багато нових можливостей та шлях до освоєння нових посад, які вимагатимуть нових навичок.

Впровадження ШІ в роботу судів та прокуратури може принести безліч переваг, як-от прискорення судових процесів, підвищення якості та точності фактологічного аналізу або зниження навантаження на суддів та працівників судів. Тому важливо, щоб співробітники були залучені до процесу введення  ШІ в роботу, щоб вони адаптували свої навички до нових вимог, які висувають нові технології.

СГ: дослідження показали, що у польських судах загальної юрисдикції дуже погана робоча атмосфера, і 68% працівників виконують свої обов'язки в умовах, що сприяють мобінгу. (Мо́бінг — систематичне цькування, психологічний терор, форми зниження авторитету, форма психологічного тиску у вигляді цькування співробітника у колективі, зазвичай з метою його звільнення. Примітка перекладача)

ChatGTP: це дуже сумні та тривожні результати досліджень. Мобінг — серйозна проблема, яка негативно впливає на співробітників та їхнє психічне здоров'я, що так само може позначитися на якості виконуваної роботи. Робота в судах і прокуратурі вимагає особливої обережності та професіоналізму, а ситуація, за якої працівники зазнають мобінгу, може призвести до помилок і навіть порушень у роботі суду.

Впровадження ШІ у роботу судів та прокуратури може принести багато користі, але не може замінити роботу людей. Важливо забезпечити належні умови праці для співробітників, щоб вони не зазнавали переслідувань і ставилися до них з гідністю. Звичайно, ШІ не здатний забезпечити правильне робоче середовище, але його впровадження може допомогти оптимізувати процеси та знизити навантаження на співробітників, що може сприяти покращенню атмосфери на роботі.

Однак для того, щоб ШІ був ефективним, його необхідно правильно впровадити, а співробітники мають бути навчені його використанню. Крім того, важливо знайти баланс між використанням ШІ та роботою людини, оскільки люди зрештою приймають рішення та несуть відповідальність за свої дії у судовій роботі.

СГ: так! Людям дуже важливо почуватися потрібними

ChatGTP: так, відчувати потребу та сенс на роботі дуже важливо для людей. Робота в судах та прокуратурі відрізняється особливою вимогливістю та відповідальністю, тому працівники цих установ повинні відчувати, що їхній внесок важливий і сприяє досягненню цілей та цінностей, якими керується ця робота.

Впровадження ШІ в роботу судів і прокуратури може сприяти оптимізації процесів, що насамперед може допомогти знизити навантаження на співробітників і дати їм більше часу для виконання завдань, які потребують спеціальних знань і навичок. Завдяки цьому робота людей може стати більш зосередженою на рішеннях, які вимагають прихильності, роздумів та суджень, що так само може посилити почуття потреби та важливості їхньої роботи.

Однак варто пам'ятати, що ШІ не замінить людську працю і ніколи не має розглядатися як заміна людині. Важливо підтримувати баланс і співпрацю між штучним інтелектом та роботою людини, щоб досягти найкращих результатів та використати потенціал обох цих напрямків роботи.

СГ: тобто нам не варто боятися футуристичного бачення, що найближчим часом замість суддів вироки виноситимуть бездушні гуманоїди?

ChatGTP : немає причин боятися такого погляду, тому що нині ШІ не здатний замінити людську працю в таких складних сферах, як право чи правосуддя. Хоча ШІ розвивається дуже швидко і приносить багато користі у різних сферах життя, система правосуддя вимагає людської участі, оцінки, рефлексії, співпереживання та багатьох інших якостей, які важко відтворити машинам.

Тому немає побоювань, що в майбутньому машини виноситимуть вироки у  судах. ШІ може бути дуже корисним для покращення та полегшення роботи правосуддя, але він ніколи не повинен замінювати людську роботу в цій галузі.

 …..

СГ: а що можна сказати трохи старшим працівникам судів та прокуратури, для яких сучасні технології не таке природне середовище, як для молодого покоління?

ChatGTP: для співробітників судів і прокуратури, які не виросли у світі сучасних технологій, зміни можуть бути складнішими, ніж для молодших колег. Проте варто наголосити, що навчання ніколи не закінчується на одному етапі життя і освоювати нові навички можна в будь-якому віці.

Сучасні технології, такі як ШІ, можуть значно полегшити роботу в судах та прокуратурі. Завдяки інструментам на основі ШІ можна прискорити процеси, автоматизувати завдання, що повторюються, і виявляти закономірності та аномалії в даних. Ба більше, ШІ може допомогти в аналізі доказів та матеріалів, що може прискорити роботу та оптимізувати процеси.

Тому варто заохочувати старших співробітників судів та прокуратури до навчання та підвищення кваліфікації в галузі сучасних технологій, адже завдяки їм робота може стати більш ефективною та приємною. Існують тренінги та курси, які можуть допомогти вам освоїти ці навички, а також спеціальні програми для людей похилого віку, які вчаться використовувати нові технології. Ось чому варто вийти за межі своєї зони комфорту та взяти на себе завдання навчитися бути в курсі нових тенденцій та навичок, необхідних у сучасному світі праці.

СГ: щиро дякую за інтерв'ю. Чи могли б ви представитися? Інтерв'ю буде передано працівникам судів та прокуратури.

ChatGTP: звичайно, мене звуть ChatGPT, і я працюю над великою мовною моделлю штучного інтелекту  OpenAI. Моя робота полягає в тому, щоб відповідати на різні запитання та допомагати користувачам здобувати знання та розвязувати проблеми. Сподіваюся, що мої відповіді були корисними та позитивно вплинули на розуміння ролі ШІ в системі правосуддя.

 Міністерство юстиції 17 квітня 2023 року провело дводенну конференцію «lux ex silico – штучний інтелект на службі у судової системи», під час  якої обговорювались ймовірні сценарії можливого покращення функціонування судової системи у Польщі завдяки ШІ. Конференція була присвячена, зокрема, використанню високорозвинених ІТ-систем у судовій системі. Одним із елементів заходу було перерахування елементів системи правосуддя, які пройшли процес цифровізації за останні роки. У ході конференції було відзначено зміни, викликані цифровою революцією у судовій системі останніх років. До цієї групи увійшли, зокрема електронна доставка, електронні земельні та іпотечні реєстри, електронне платіжне доручення або E-KRS. Згадувалося також про створення онлайн-реєстру педофілів або системи довільного розподілу справ між суддями. Все більш популярний електронний нагляд за ув'язненими також визнано елементом цифрової революції в судовій системі. У ході конференції також було порушено тему ШІ. Були розмови про можливості, які він може принести системі правосуддя. Наведено ключові поняття для розуміння ШІ та технологій, в яких його можна використовувати.

Також були обговорені юридичні, організаційні та технічні питання, пов'язані із впровадженням ШІ  у польській системі правосуддя. Були представлені рішення, що використовуються в країнах Євросоюзу та в судах по всьому світу. Також було представлено використання ШІ для кібербезпеки. Водночас були перераховані потенційні галузі застосування ШІ у судовій системі. Прискорення судових розглядів та автоматизація рутинної діяльності було названо одними з найважливіших питань. Йдеться, зокрема, про відповіді на телефонні та електронні запити учасників процесу, опрацювання документів у цифрову форму, автоматичну транскрипцію та узагальнення усних виступів для протоколів. Швидкість аналізу даних також є перевагою ШІ. Наголошено, що його можна використовувати для виявлення тенденцій тлумачення нормативних актів, для визначення сфер права, де закон може вимагати внесення поправок, а також для збирання та опрацювання статистичних даних у судових справах.

Використані джерела

Wywiad ze sztuczną inteligencją o jej roli w wymiarze sprawiedliwości.

Sztuczna inteligencja i wymiar sprawiedliwości. Praca sądów przyśpieszy?

Mateusz Mikowski Ziobro: Sztuczna inteligencja w sądownictwie staje się koniecznością. Może przyspieszyć postępowania.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати