Загальною метою правової охорони промислових зразків є сприяння розвитку промислового дизайну у виробництві шляхом охорони результатів творчої праці дизайнерів з орнаментального або естетичного зовнішнього оформлення виробу, який може бути тиражований у промислових масштабах. Саме тому цей об’єкт має назву «промисловий зразок», а його охорону пов’язують виключно із зовнішнім виглядом виробів, а не з їх функцією. Крім того, промисловий зразок може також виконувати рекламну чи маркетингову функцію, наприклад, коли вибір споживача буде визначатись естетичною привабливістю певного виробу за умови, що технічні характеристики продуктів різних виробників та їх ціна є порівняно однаковими.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Національне законодавство визначає промисловий зразок як результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання (ст. 1 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки» (далі – Закон)) та встановлює, що правова охорона надається промисловому зразку, що не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та відповідає умовам патентоспроможності (п. 1 ст. 5 Закону). Промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим (п. 1 ст. 6 Закону).
Згідно із ч. 2 ст. 461 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) об’єктом промислового зразка можуть бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, що визначають зовнішній вигляд промислового виробу. Закон уточнює це визначення, зазначаючи, що ці об’єкти повинні бути призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб (п. 2 ст. 5 Закону).