У той час, коли весь світ зіштовхнувся та бореться з пандемією COVID‑19, не варто забувати про інший вид пандемії, яким є контрафактна і піратська продукція, що руйнує життя та економіку в усьому світі (в тому числі в Україні). Сьогодні, коли світова спільнота шукає можливості приборкати коронавірусну хворобу, злочинці наживаються, продаючи підроблені тести, ліки, засоби дезінфекції та захисту, які через своє невідоме походження і низьку якість можуть нести смертельну небезпеку для здоров'я та безпеки людини.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
10.06.2020 р. світова спільнота відзначила 22‑й «Всесвітній день боротьби з підробками», започаткований у 1998 р. Всесвітньою групою по боротьбі з підробками (GACG Network). Україна долучилася до цього просвітницького руху у 2012 р., запустивши безстрокову українську просвітницьку кампанію «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні» за ініціативою Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (UAACP), а також за підтримки державних органів та організацій системи інтелектуальної власності, Державної митної служби України, Міністерства внутрішніх справ України, Українського національного комітету Міжнародної торгової палати.
Враховуючи карантинні заходи, пов'язані з коронавірусною хворобою COVID‑19, цьогорічні просвітницькі заходи в різних країнах світу пройшли в онлайн-форматі. Український альянс по боротьбі з підробками та піратством разом з Національним патентним відомством Укрпатент 09.06.2020 р. з нагоди 22‑її річниці «Всесвітнього дня боротьби з підробками» також провели просвітницьку кампанію в онлайн-форматі, до участі в якому були запрошені 22 зіркові спікери з державного і приватного сектору, а також спеціальний гість — Тарас Тополя, фронтмен українського гурту «Антитіла». Посилання на захід у соціальній мережі Facebook переглянули майже 19 000 потенційних учасників. Марафон тривав майже 4 години, замість запланованих 3‑х годин, адже кожен зі спікерів, спираючись на професійний та життєвий досвід, хотів розповісти слухачам про свій погляд на «пандемію» виробництва і розповсюдження підробок, а також поділитися думками щодо можливих шляхів подолання цього небезпечного «вірусу».
Дійсно, виробництво і продаж контрафактних товарів — це дуже вигідний бізнес. Згідно з оцінками Відомства з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) та Організації економічного співробітництва і розвитку (OECD), частка торгівлі такими товарами становить 509 млрд доларів (за даними на кінець 2019 р.). Всі ми пам'ятаємо про організовану злочинність, що стоїть за цим кримінальним бізнесом. Згідно з інформацією Управління організації об'єднаних націй з наркотиків і злочинності (UNODC), підробки є другим за величиною джерелом доходів злочинних угруповань у всьому світі.
Як не сумно, більшість громадян у всьому світі вважають, що виробництво підробок — це діяльність, яка нікому не шкодить, але дозволяє купити товари за доступними цінами. Лише незначна частина споживачів замислюється над тим, що використання придбаних підробок може бути смертельно небезпечним. Існує цей кримінальний бізнес завдяки тому, що злочинці спираються на незмінно високий попит на підробні товари при низьких витратах на їх виготовлення і розповсюдження. Вони не бояться жорсткого покарання за цей вид злочину і зовсім не переймаються забезпеченням добробуту людей, тварин та нашої планети загалом.
Саме тому всім українцям, особливо молодому поколінню, важливо усвідомити, що підробляють майже всі товари. Загальною помилкою є твердження, що підробки обмежуються лише програмним забезпеченням, піснями, модним одягом, взуттям, парфумерією та аксесуарами. На жаль, цей «вірус» проник в усі галузі промисловості, включаючи лікарські препарати, засоби особистої гігієни, продукти харчування, найважливіші технологічні компоненти, автомобільну, аерокосмічну і побутову електроніку, агрохімію та посівний матеріал. Ризики від контрафактної продукції не завжди є очевидними для споживачів, але наслідки для здоров'я, безпеки та екології можуть бути дуже серйозними або навіть небезпечними для життя.
Одним зі способів вирішення цієї глобальної проблеми є проведення просвітницьких кампаній, спрямованих на зміну свідомості споживачів у бік неприпустимості придбання контрафактних товарів і піратських копій, виховання поваги до прав інтелектуальної власності та спонукання споживачів до покупки оригінальних товарів. Саме тому Український альянс по боротьбі з підробками та піратством ініціював запуск у 2012 р. безстрокової національної просвітницької кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні», яку на постійній основі підтримує компанія «Пахаренко і партнери», залучаючи до її проведення все більше і більше учасників.
Головним меседжем української просвітницької кампанії став слоган: «Свідома відмова від купівлі підробок починається із себе»! Український споживач повинен усвідомити, що купуючи контрафактний та піратський товар, можна не тільки нашкодити своєму здоров'ю, але й своїми діями підтримати тіньовий бізнес та організовану злочинність, а від цього постраждає економіка країни, безпека, екологія, здоров'я та добробут населення. Настав час змін! Кожен з нас має займати активну позицію у боротьбі з підробками. Наше головне завдання — виховати в суспільстві нульову толерантність до придбання підробок та в результаті змінити свідомість споживачів на користь оригінальних товарів.
Поважай себе — купуй оригінал! Таке гасло в ці безпрецедентні кризові часи має стати єдино можливим вибором кожного українця. Закликаємо всіх громадян об'єднати наші зусилля і разом сказати категоричне «Ні!» контрафактній та піратській продукції задля спільної мети — подолання «пандемії підробок» усіма доступними методами до повного одужання!