Історія створення і права інтелектуальної власності компанії Lego. Lego A/S, веде бізнес як The Lego Group - данська приватна компанія зі штаб-квартирою в місті Біллунні, Данія. Компанія відома насамперед виробництвом іграшок LEGO, які головним чином являють собою з'єднувані пластикові цеглинки. The Lego Group також побудувала декілька парків розваг по всьому світу, кожен з яких відомий як Legoland, крім того управляє низкою роздрібних магазинів Lego. Компанія була заснована 10 серпня 1932 р. Оле Кірком Крістіансеном.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У першій половині 2015 р. The Lego Group стала найбільшою компанією світу з виробництва іграшок. За виторгом, вартість її акцій сягнула $2,1 млрд, обійшовши Mattel, вартість акцій якої становила $1,9 млрд. В 1954 р. у Данії була офіційно зареєстрована торговельна марка LEGO. Після закінчення терміну дії останнього патенту Lego в 1989 р. низка компаній почала виробляти скріплювані між собою цеглинки, схожі на цеглинки Lego. Іграшкова компанія Tyco Toys виробляла такі цеглинки впродовж певного часу; інші конкуренти - Mega Bloks і Best-Lock. Товари конкурентів зазвичай сумісні з оригінальними цеглинками Lego та часто продаються за нижчою ціною, ніж набори Lego. Один із таких конкурентів - Coko, що виготовлявся китайською компанією Tianjin Coko Toy Co., Ltd. 2002 р. швейцарський підрозділ The Lego Group - Interlego AG - висунув компанії позов через порушення авторського права. Суд визнав багато цеглинок Coko такими, що порушують авторське право. Coko була зобов'язана припинити виробництво цих цеглинок, оприлюднити формальне вибачення в газеті Beijing Daily та сплатити компенсацію за завдану шкоду Interlego.
Під час розгляду апеляції Вищий муніципальний народний суд Пекіна залишив рішення суду в силі. 2003 р. The Lego Group виграла справу в Норвегії проти роздрібної мережі Biltema за продаж товарів Coko, ґрунтуючись на тому, що компанія використовувала схожий дизайн як інструмент маркетингу. Також 2003 року велика партія товарів, схожих на Lego, що продавалися під маркою «Enlighten», була вилучена співробітниками фінської митниці. Упаковки товарів Enlighten походили на оригінальний стиль упаковок Lego. Китайський виробник конструкторів не з'явився в суді, і Lego виграла справу: суд ухвалив рішення про знищення партії. The Lego Group заплатила за знищення 54000 наборів, обґрунтовуючи це прагненням уникнути сплутання брендів і захистом споживачів від потенційно неякісних товарів. Lego неодноразово намагалася домогтися захисту оригінального дизайну своїх цеглинок на рівні торговельної марки, аби зупинити виробництво клонів. Однак 2002 р. Федеральний суд Канади відмовив у захисті торговельної марки, аргументуючи тим, що функціональний дизайн не може підпадати під захист торговельної марки. Це рішення підтверджено другою інстанцією, а 2005 р. Верховний суд Канади оприлюнив пояснення, за яким «правовий захист марки не має використовуватися для того, щоб монопольні права продовжували існувати при недійсних патентах». 2 грудня 2004 р. Федеральний верховний суд Німеччини дозволив для інших виробників деталі, сумісні з оригінальними від Lego.
У вересні 2010 р. Європейський суд підтвердив, що цеглинки Lego не є захищеною торговою маркою, натомість технічне рішення, що терміни дії їхніх патентів закінчилися у 1970-х роках. Сьогодні компанії-конкуренти можуть відтворювати більшість оригінальних деталей Lego, але Lego все ще зберігає авторське право та інші права на деякі форми. Існують списки таких «критичних» деталей. Lego завжди виступала проактивно у справах своїх патентів через жорстку конкуренцію з боку іноземних клонів. Тільки у США компанія володіє понад 600 патентами на дизайн.
Конструктор LEGO - це не тільки іграшка для дітей молодшого та шкільного віку. Конструювання складних моделей може доставити радість і задоволення людині будь-якого віку, а топові набори лінійки Technic доставлять задоволення навіть бувалим технарям. У минулому році реалізація продукції Lego ознаменувалася поверненням до зростання після першого падіння продажів і прибутку за 13 років в 2017 році. Нині цеглинки компанії Lego продаються більш ніж 140 країнах світу на суму 75 млрд доларів на рік. Комплекти виробляються в п'яти країнах - Мексиці, Китаї, Чехії, Угорщини та Данії.
Lego vs Lepin. Нещодавно (20 січня ц.р.) датський виробник іграшок Lego виграв істотне судове рішення щодо права інтелектуальної власності в Китаї після того, як суд залишив в силі всі рішення суду першої інстанції 18 існуючих позовів про порушення, подані спочатку на користь данського виробника іграшок проти торгової марки «Lepin» китайського конкурента.
Заява від Lego показало, що тепер компанія отримала «сприятливі остаточні рішення» від Гуанчжоуського суду з інтелектуальної власності в Китаї, і це «знаменує собою значну юридичну перемогу Lego Group в боротьбі з послідовниками». Шаньтоу («Shantou Meizhi Model Company) і його філії (виробники продуктів «Lepin») тепер повинні виплатити Lego в цілому 4,7 мільйона юанів (680 000 доларів США) в якості компенсації за шкоду, негайно припинити всі форми порушення і публічно вибачитися на веб-сайтах China Toy and Juvenile Products і Асоціації Іграшок Гуандуна.
Суд постановив залишити в силі всі рішення першої інстанції і одну справу про недобросовісну конкуренцію, що були прийняті на користь Lego в листопаді 2018 року. Рішення є остаточними і вступили в законну силу відразу після їх опублікування, говориться в заяві Lego. Продукція Lepin практично ідентична існуючій продукції Lego і продається в Китаї за значно заниженою ціною. Таким чином, «Shantou Meizhi Model Company (китайський виробник іграшок) і її філії враховуючи незаконне виробництво і продаж зазначених продуктів», - йдеться в заяві Lego.
Робін Сміт, віце-президент і генеральний радник Lego Group в Китаї і Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, сказав: «Права інтелектуальної власності дуже важливі для Lego Group, і ми постійно прагнемо захищати наші товарні знаки, авторські права, промислові зразки і патенти Lego».
«Ми задоволені остаточним рішенням суду і цінуємо зусилля всіх зацікавлених сторін в цій справі», - додав Сміт. «Це також показує прихильність китайської влади створенню сприятливого ділового середовища для багатонаціональних компаній». Lego зв'яжеться з судом по збору показників завданої шкоди і виконання публічних вибачень, йдеться в заяві, а також продовжить надавати підтримку поліції і прокуратурі Шанхая в будь-яких поточних кримінальних справах.
Існує інформація, що фірма Lepin почала своє існування завдяки колишньому співробітнику Lego, який несправедливо зазнав скорочення. Звільнений працівник нібито зумів в точності відтворити прес-форму легендарного цеглинки відповідно до креслень Lego і почав виробництво аналогового конструктора, повністю сумісного з будь-яким набором «головний» фірми. При цьому зовнішній вигляд наборів, барвистість їх оформлення і технологія збірки конструкції бездоганно відповідали параметрам компанії «Lego». До того ж ABS - пластик, з якого виробляються деталі конструкторів - фабрики Lego і Lepin купували в одного постачальника. Протистояння двох фірм досягло апогею в 2017 році, коли на виставці в Китаї технічний директор Lego не зміг відрізнити набір фірми Lepin від «леговского» оригіналу
Компанія Lego була в конфлікті з Lepin впродовж тривалого часу. У березні 2019 року Британське відомство інтелектуальної власності (UKIPO) підтримало перемогу Lego після того, як воно визнало недійсним товарний знак Lepin. У своєму рішенні відомство виявило, що існує ймовірність плутанини між марками. Хоча в логотипі Lego немає захищеного кольорового елемента, логотип Lepin використовує «ті ж кольори, що і знак заявника, в дуже схожій структурній формі», говориться в рішенні. В ході експертизи відомства з'ясувалося, що серед споживачів існує ймовірність «непрямої плутанини». У жовтні 2017 року Lego виграв справу в проміжному суді Шаньтоу проти китайського виробника іграшок Bela за порушення авторських прав Lego.
Група LEGO активно займається захистом прав інтелектуальної власності проти копіювальників і порушників і захистом своїх споживачів. За останні кілька років вона домоглася багатьох позитивних результатів у своїх діях щодо захисту прав інтелектуальної власності в Китаї. У жовтні 2017 року група LEGO виграла справу в проміжному суді Шаньтоу проти китайського виробника іграшок Bela за порушення авторських прав групи LEGO і за недобросовісну конкуренцію. В іншому випадку, розглянутому раніше в липні 2017 року, логотип LEGO і словесний знак LEGO були визнані Вищим судом Пекіна «добре відомими» товарними знаками в Китаї. Серії іграшок LEGO NINJAGO, NEXO KNIGHTS і LEGENDS OF CHIMA визнані судом продуктами певного впливу в Китаї. Фірмовий стиль цих продуктів (і упаковки), а також персонажі LEGO NINJAGO захищені законом про недобросовісну конкуренцію в Китаї, говориться в остаточному рішенні суду. Meizhi Model і всім іншим обвинуваченим наказано негайно припинити порушення та сплатити LEGO Group в цілому 4,7 мільйона юанів (близько 4,5 мільйона датських крон) в якості компенсації. Їм також наказано публічно вибачитися на веб-сайтах Китайської асоціації іграшок і товарів для неповнолітніх та Асоціації іграшок провінції Гуандун перед Групою LEGO за порушення прав Лєпіна.
Джерела
Lepin vs Lego Review: What You Should Buy and Why?
Lego claims final IP victory over Lepin in China
'Fake Lego gang' dismantled in $30m Chinese raid
Everything Is Not Awesome For Chinese Company Busted For Selling Fake Legos
LEGO vs LEPIN – Jan 20, 2020 final decision in favour of LEGO