17 липня 2015, 14:35

"Коктебель": географічне зазначення чи товарний знак?

Опубліковано в №29-30(475-476)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

На прикладі словесного позначення «Коктебель», що містить географічне зазначення, розглянуто конфлікт між товарним знаком і географічним зазначенням та аргументи щодо надання йому правової охорони як товарному знаку. Показано, що позначення у результаті його тривалого та інтенсивного використання заявником і його попередниками набуло розрізняльної здатності щодо товарів 33 класу МКТП (вина «Коктебель», портвейн «Коктебель»).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Географічне зазначення – це позначення, що використовується на товарах, які мають певне географічне походження і володіють властивостями, репутацією або характерними особливостями, зумовленеми переважно цим місцем походження. Конфлікт між товарним знаком і географічним зазначенням – досить часте явище у практиці відомств і судів. Згідно з законом про товарні знаки позначення, що вміщує або є географічним зазначенням, може охоронятися як товарний знак або найменування місця походження товару. Товарний знак і найменування місця походження товару – два самостійні об’єкти, призначені для індивідуалізації товарів.  Для кожного з них законом передбачено свої умови і обсяг правової охорони.  Спробуємо розглянути, що спільного між цими двома об’єктами, чим вони відрізняються і на що необхідно звертати увагу під час роботи з позначеннями, які можуть бути віднесені до географічних зазначень. Як показує практика у разі оцінювання можливостей реєстрації такого позначення як товарного знака, насамперед слід враховувати його географічну вмотивованість. Тобто визначити, чи є взаємозв’язок між позначенням і товаром, для маркування якої воно призначено, а також виробником цього товару. Ця умова відіграє важливу роль у разі оцінювання відповідності позначення, що містить географічне зазначення, умовам охороноздатності. У процесі діловодства за заявками, поданими на реєстрацію товарного знака, досить часто зустрічаються мотиви відмови на підставі хибності чи можливості заявленого позначення ввести споживача в оману. Однак практика показує, що з доводами експертизи не завжди можна погодитися.  Проілюструємо це на одному з нещодавніх прикладів розгляду спорів в адміністративному порядку.

Колегія палати з патентних спорів у порядку, встановленому п. 3 ст. 1248 Цивільного кодексу Російської Федерації (далі – Кодекс) та Правилами подачі заперечень і заяв та їхнього розгляду в Палаті з патентних спорів, затвердженими наказом Роспатенту від 22.04.2003 №56, зареєстрованим в Міністерстві юстиції Російської Федерації 08.05.2003 №4520 (далі – Правила ППС), розглянула заперечення від 30.01.2014, подане ТОВ «КД Коктебель», Республіка Крим (далі – заявник), на рішення Роспатенту про відмову в державній реєстрації товарного знака за заявкою №2011722983, до того ж встановлено таке. Заявка №2011722983 на словесне позначення «Коктебель» була подана заявником 19.07.2011 щодо товарів 33 класу МКТП: «алкогольні напої (крім пива)».

clip_image001

Роспатент 29.04.2013 прийняв рішення щодо відмови у державній реєстрації товарного знака за заявкою №2011722983 (далі – рішення Роспатенту). Рішення Роспатенту базується на висновку за результатами експертизи, в якому зазначено, що заявлене позначення не може бути зареєстровано для всіх заявлених товарів 33 класу МКТП у зв’язку з його невідповідністю вимогам п. 3 ст. 1483 Кодексу. Висновок мотивовано тим, що заявлене позначення представляє географічну назву селища міського типу на сході Криму, в 20 км на північний захід від Феодосії і може бути сприйнято споживачем як вказівка на місце знаходження виробника і місце виробництва товарів, щодо яких випрошується реєстрація товарного знака, яке не відповідає дійсності. У висновку зазначено також, що подані заявником додаткові матеріали не знімають підстави для відмови за п. 3 ст. 1483 Кодексу.

До палати з патентних спорів 31.01.2014 надійшло заперечення на рішення Роспатенту, доводи якого зводяться до такого:

– Понад 60 (шістдесят) років позначення «Коктебель» використовується для маркування вин і коньяків.  З 1944 по 1973 рр. виробником відповідної продукції був виноградарський радгосп «Коктебель». З 1973 р по 2001 р. – його правонаступник – радгосп – завод «Коктебель», який у 2001 р. було реорганізовано у ЗАТ ЗМВК «Коктебель». У 2009 р. щодо ЗАТ ЗМВК «Коктебель» було почато процедуру банкрутства, і права на виробництво алкогольної продукції під маркою «Коктебель» (як виробнича база, так і об’єкти інтелектуальної власності) були передані від ЗАТ ЗМВК «Коктебель» до ТОВ «КД Коктебель» (далі наводено докладний аналіз документів, що стосуються взаємозв’язку зазначених підприємств).

– Виробнича діяльність ТОВ «КД Коктебель», зокрема, вирощування винограду, виробництво виноматеріалів та алкогольної продукції розташована за адресою: АР Крим, 98034, м Феодосія, смт. Коктебель, вул. Юнге, 1, тобто на тих самих виробничих потужностях, що і радгосп-завод «Коктебель», один з винзаводів якого був розташований у смт. Коктебель.

– Заявник є правовласником товарного знака «Коктебель» за свідоцтвом №26210, зареєстрованого на території України, щодо товарів і послуг 16,33 і 42 класів МКТП, і російських реєстрацій №374357, 374356, 498629 на товарні знаки зі словесним елементом «Коктебель».

– Враховуючи, що виробнича лабораторія заявника розташована на території селища міського типу Коктебель, надання правової охорони позначенню за заявкою № 2011722983 не суперечить нормам п. 3 ст. 1483 Кодексу.

 На підтвердження викладених доводів до заперечення докладені матеріали з виробництва та реалізації товарів, маркованих позначенням «Коктебель» (фотографії, рекламні публікації, інформаційні роздруківки, ліцензії, договори, дозвільна документація, роздруківки товарних знаків тощо).

На підставі викладеного заявник просить скасувати рішення Роспатенту і зареєструвати заявлене позначення щодо всіх заявлених товарів 33 класу МКТП, наведених у переліку заявки. На засіданні колегії, що відбулося 06.06.2014, заявник представив додаткові матеріали щодо банкрутства і переходу виробничих потужностей ЗАТ ЗМВК «Коктебель».

Вивчивши матеріали справи та заслухавши учасників розгляду заперечення, палата з патентних спорів вважає доводи, представлені у запереченні, переконливими. З урахуванням дати пріоритету (19.07.2011) заявки №2011722983 на реєстрацію товарного знака правова база для оцінки його охороноздатності передбачає Кодекс і Правила складання, подання та розгляду заявки на реєстрацію товарного знака і знака обслуговування, затверджені Наказом Роспатенту №32 від 05.03.2003, зареєстрованим Мін’юстом  Росії 25.03.2003 №4322 (далі – Правила).

Відповідно до вимог п. 3 ст. 1483 Кодексу не допускається державна реєстрація як товарних знаків позначень, що містять елементи, які є помилковими або здатними ввести в оману споживача щодо товару або його виробника. Відповідно до п. 2.5.1 Правил до таких позначень належать, зокрема, позначення, які породжують у свідомості споживача уявлення про певної якості товару, його виробника або місця походження, яке не відповідає дійсності. Позначення визнається хибним або таким, що вводить в оману, якщо хибним або вводить в оману є хоча б один з його елементів.

Заявлене позначення «КОКТЕБЕЛЬ» є словесним і виконано стандартним шрифтом великими літерами російського алфавіту. Правова охорона запитується щодо товарів 33 класу МКТП: «Алкогольні напої (крім пива)».

Згідно з відомостями зі словниково-довідкових джерел інформації (http://slovari.yandex.ru/), «Коктебель» (укр. Коктебель, кримскотат. Köktöbel, Коктёбель) – селище міського типу на сході Криму. Входить до міського округу Феодосія (у Феодосійській міськраді як центр колишньої Коктебельської селищної ради). Розташований у 20 км на північний захід від Феодосії, на приморській автодорозі Феодосія – Алушта.

Аналіз наведеного семантичного значення дає змогу стверджувати, що заявлене позначення «КОКТЕБЕЛЬ» щодо заявлених товарів 33 класу МКТП є географічною назвою, яке може бути сприйнято як вказівку на місце розташування виробника товару, що заявник не заперечує.

Оскільки місцезнаходженням заявника – місто Феодосія, матеріалами справи доведено, що виробничі потужності заявника розташовані зокрема в селищі міського типу Коктебелі, колегія палати з патентних спорів не вбачає підстав для визнання заявленого позначення невідповідним вимогам п. 3 ст. 1483 Кодексу.

Крім того, аналіз матеріалів справи свідчить, що заявлене позначення в результаті його тривалого та інтенсивного використання заявником і його попередниками набуло розрізняльної здатності щодо товарів 33 класу МКТП (вина «Коктебель», портвейн «Коктебель»).

Також слід враховувати також наявність у заявника виключних прав на позначення «Коктебель», що діють на території України і Республіки Крим (свідоцтво України №26210, термін дії – до 31.03.2018).

clip_image001

Отже, у палати з патентних спорів є достатні підстави стверджувати, що позначенню «Коктебель» щодо товарів 33 класу МКТП може бути надана правова охорона.  Враховуючи викладене, колегія палати з патентних спорів дійшла висновку: задовольнити заперечення від 30.01.2014, скасувати рішення Роспатенту від 29.04.2013 і зареєструвати товарний знак за заявкою №2011722983.

Коментар автора.  Географічно мотивоване позначення важливо правильно оцінити з урахуванням його географічної значущості та популярності. Правильна оцінка дасть змогу зробити правильний висновок: чи буде зареєстровано заявлене позначення як товарний знак з наданням йому правової охорони або можна розраховувати тільки на його включення в товарний знак як елемент, що не охороняється.

Понад 60 (шістдесят) років позначення «Коктебель» використовується для маркування вин і коньяків. Заявлене позначення у результаті його тривалого та інтенсивного використання заявником і його попередниками набуло розрізняльної здатності щодо товарів 33 класу МКТП (вина «Коктебель», портвейн «Коктебель»).

До того ж слід враховувати ще одну обставину, яка чомусь залишилась поза увагою у цій справі, хоча має важливе значення. У 20-ті-30-ті рр. XX ст. Коктебель, завдяки постійним висхідним потокам на плато Узун-Сирт, став центром планерного спорту. Указом Президії Верховної Ради РРФСР «Про перейменування сільських Рад і населених пунктів Кримської області» від 21.09.1945 Коктебель було перейменовано на Планерське.  З 1960 Планерське стає селищем міського типу. У його околицях на горі Клементьєва розташовується центр планеризму. Звідси починали свій творчий шлях генеральні конструктори О. Яковлєв, О. Антонов, С. Ільюшин, С. Корольов.  Селищу було повернуто його історичну назву 01.02.1993 – Коктебель. Тобто 48 років географічної назви Коктебель не було.

Наведений приклад свідчить, що реєстрація як товарних знаків, позначень, що містять географічне зазначення, в окремих випадках можлива. Але важливо правильно зробити оцінку охороноздатності позначення з урахуванням його відповідності нормам чинного законодавства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати