20 серпня цього року набрала чинності Конвенція Міжнародної організації праці від 2006 року (далі – MLC 2006). Ще до вступу в силу зазначеного документа його встигли охарактеризувати як «Біль про права» моряків, оскільки фактично MLC 2006 встановлює мінімальний стандарт трудових прав і соціального захисту моряків, який кожна держава, що підписала Конвенцію, зобов’язується впровадити шляхом змін та доповнень у національне законодавство, а також дотримуватись і захищати.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У складі учасників MLC 2006 країни, під прапорами яких ходять понад 75% від загальної світової кількості вантажних суден, серед яких є й ті країни, чиїм прапорам віддають перевагу вітчизняні судновласники, а саме: Панама, Мальта, Кіпр, Ліберія, Маршаллові Острови.
Україна, тим не менш, не підписала MLC 2006, але, зважаючи на склад її учасників, можна впевнено заявити, що її дія відчуватиметься і на території України. Насамперед скористатися правами, наданими MLC 2006, зможуть українські моряки, які працюють під прапорами країн – учасниць MLC 2006. Але крім цього є підстави вважати, що з дією зазначеної Конвенції можуть зіткнутися і вітчизняні крюїнгові агентства та українські судноплавні компанії.
Можливості українських моряків щодо захисту своїх прав на підставі MLC 2006 в Україні
За даними профільних ЗМІ, на торговельних суднах під прапорами різних країн у середньому працюють близько 70 тисяч українських моряків, серед яких майже 5 тисяч під прапором України. Отже, переважно українські мореплавці вступають у трудові відносини згідно з положеннями законодавства інших країн, а з огляду на склад учасників MLC 2006, можна припустити, що значна частина українських працівників, зайнятих у праці у морському судноплавстві, працює на суднах, на які розповсюджується дія MLC 2006.