14 травня 2019, 12:27

Історія судових відеоконференцій в Україні

Опубліковано в №19 (673)

Федір Сафір
Федір Сафір керівник корпоративних сервісів Опендатабот

Перша відеоконференція в українському суді відбулась у 2012 р. Це був розгляд кримінальної справи №10/2690/1313/2012 в Апеляційному суді м. Києва. В цьому ж році було проведено ще близько 100 відеоконференцій. Майже всі вони відбувалися в кримінальних провадженнях. Це дозволяло економити на транспортуванні в'язнів та забезпечувало безпеку учасників процесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


15.08.2012 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», в якому була закріплена можливість проведення відеоконференцій для всіх категорій справ. Проте протягом тривалого часу це були лише пілотні проекти в обраних судах. Лише у 2016 р. практика відеоконференцій набрала обертів і технічно була реалізована в більшості судів.

Як призначалися відеоконференції за весь період свого існування.

Як призначалися відеоконференції за весь період свого існування


За останній рік в Україні було проведено 73 500 відеоконференцій

За останній рік в Україні було проведено 73 500 відеоконференцій

Як взяти участь у суді за допомогою відеоконференції

Щоб взяти участь у суді з відеоконференцію, потрібно подати клопотання до суду, в якому розглядається справа, не менше ніж за 7 днів до засідання; вказати вагомі підстави неможливості взяти участь очно; обрати суд, в якому ти будеш присутнім, узгодити зал засідань і час; отримати ухвалу суду. При цьому важливо, щоб в обох судах була технічна можливість на проведення відеоконференції.

Що таке вагомі підстави для проведення відеоконференції

Законом чітко не визначено перелік підстав, а також зазначено, що проведення судового засідання в режимі відеоконференції є правом, а не обов'язком суду. Тобто суд приймає рішення в кожній індивідуальній справі. Аналізуючи судову практику, до вагомих підстав належать такі: неможливість безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров'я; якщо засуджений у кримінальному процесі тримається під вартою або перебуває в СІЗО; будь-які детально доведені обставини неможливості виїзду зі свого міста.

Чому практика відеоконференцій розповсюджується не так швидко

Судді проти

Іноді адвокати подають клопотання на проведення відеоконференції, щоб не їхати в інше місто. Проте судді поки на це реагують погано. Наприклад, у справі №922/828/19 суд відмовив представнику позивача, який як підставу вказав віддаленість місцезнаходження від місця розгляду справи та значну завантаженість. Також суд може витребувати у представників сторін письмові пояснення. Це дуже непокоїть суддів, адже вони мають побачити ці документи одразу і не переносити засідання.

Черга

Як правило, в кожному суді є лише один зал для судових засідань в режимі відеоконференції. Незважаючи на те, що ДСА був створений сервіс веб-бронювання проведення відеоконференцій, постійно зростає черга, щоб забронювати зал, та суді відмовляють сторонам. Наприклад, у справі №344/1966/18, коли зал був доступний лише після часу засідання, або у справі №460/3097/18, коли зал був зайнятий для засідання в іншій справі.

Проблеми технічного характеру

Суди досі залишаються залежними від технічного стану апаратури або програмного забезпечення, наявності інтернету тощо. Наприклад, у справі №235/596/19 було відмовлено у проведенні відеоконференції через те, що Єдина судова інформаційно‑телекомунікаційна система не функціонує.

Висновки

Проведення судових засідань в режимі відеоконференції з кожним роком набирає все більшої популярності серед учасників судового процесу. Однак законодавство України все одно не повною мірою регулює питання розгляду можливості проведення судового засідання з використанням технічних засобів. До того ж не вистачає узагальненої судової практики. Щоразу суддя змушений на власний розсуд вирішувати, чи можна вважати причини, заявлені стороною у справі, достатніми для їх задоволення.

Окрім того, для успішної подальшої реалізації відеоконференції в Україні потрібно звернути увагу на кількість спеціально обладнаних залів засідань. Разом зі зростанням інтересу до засідань за допомогою відеоконференції зростає кількість відмов у їх проведенні через чергу та завантаженість.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати