04 вересня 2017, 18:22

Вишиванка: модний тренд чи привід для дискваліфікації?

(Аналіз кейсу українського шашкіста Юрія Анікєєва)

Опубліковано в №36 (586)

Анастасія Ільяшенко
Анастасія Ільяшенко «Integrites» юрист практики міжнародного арбітражу

Міжнародна федерація шашок IDF (далі – МФШ), членом якої є Українська федерація шашок, зараз має свою штаб-квартиру в Санкт-Петербурзі (Росія) та проводить чемпіонати світу з різних видів шашок на 64-клітинній дошці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Український шашкіст, багаторазовий чемпіон України та світу з різних видів шашок Юрій Анікєєв мав брати участь у змаганнях під егідою МФШ восени 2016 р. Однак спочатку одноразово, а потім вже на 3 роки він був відсторонений від змагань за порушення Кодексу етики МФШ, що викликало резонанс, адже є багато питань щодо правових підстав для дискваліфікації та захисту прав спортсмена.

Вдала шашка на вдалому полі

Як неодноразово зазначав у своїх інтерв’ю Юрій Анікєєв, його було відсторонено через спробу взяти участь у турнірі під егідою МФШ. Вперше це сталося ще наприкінці 2016 р. Чемпіонат Європи у Тбілісі (Грузія) проводився з 11.11.2016 р. до 20.11.2016 р. Це був дебютний турнір Юрія Анікєєва у шашки-64, який проводився МФШ (заявка була подана Федерацією шашок України) (http://www.yacovshaus.com/2017/01/Anikeev_4.html).

Вже після подання заявки (15.10.2016 р.) було опубліковано звіт про засідання Правління МФШ (https://idf-a.akamaihd.net/wp-content/uploads/2013/10/IDF-Board-meeting-report-15-10-2016-rus.pdf), в кому зазначалося: «За підсумками розгляду заявок національних федерацій вирішено не допустити до участі в чемпіонаті Європи 2016 р. Юрія Анікєєва (Україна) за багаторазові випадки публікації тенденційної та недостовірної інформації про діяльність IDF і висловлювань, що завдають шкоди її іміджу та іміджу шашок-64 загалом. Цей дисциплінарний захід має одноразовий характер. При повторенні порушень Кодексу етики IDF до Юрія Анікєєва можуть бути прийняті більш суворі заходи. При виконанні спортивних критеріїв і відсутності порушень Кодексу етики IDF Юрій Анікєєв в майбутньому може претендувати на участь в офіційних змаганнях IDF (Чемпіонати світу тощо)».

За словами Юрія Анікєєва, він одразу ж відреагував, направивши листа до МФШ, щоб отримати пояснення, але відповіді не отримав. Пізніше до Президента Федерації шашок України Анатолія Яценка була надіслана відповідь від МФШ: «Ю. Анікєєв відсторонений від змагань IDF за багаторазові випадки публікації тенденційної та недостовірної інформації про діяльність IDF і висловлювань, що завдають шкоди її іміджу та іміджу шашок-64 загалом. Йдеться про публікації на сайті shashki.com, інтерв'ю на сайті фонду, персональному блозі Анікєєва і його сторінках Вконтакті та Facebook» (http://www.yacovshaus.com/2017/01/Anikeev_4.html).

Як повідомляє Радіо Свобода, Юрій Анікєєв не заперечує, що він робив репости записів про анексію Криму та конфлікти на сході України, але потім видалив більшість з них. На прохання Радіо Свобода він надіслав кілька посилань на свої записи на форумі shashki.com, в яких «наводив приклади російської агресії та закликав її зупинити». Після відсторонення від чемпіонату Європи в Грузії Анікєєв розмістив пост у Facebook, порівнявши IDF з російською владою та спортивними чиновниками, звинуваченими Всесвітнім антидопінговим агентством у вибудовуванні державної системи прийому допінгу (https://www.svoboda.org/a/28243712.html).

Після цього, як йдеться у звіті про засідання, Правління МФШ від 16.12.2016 р. (https://idf-a.akamaihd.net/wp-content/uploads/2017/01/IDF-Board-meeting-report-16-12-2016-rus-ok.pdf) «розглянуто багаторазові випадки порушення етичного кодексу IDF (п. 2.2.4 та 2.2.8) міжнародним гросмейстером Юрієм Анікєєвим (Україна) після його відсторонення від чемпіонату Європи з шашок-64 у 2016 р. Відповідно до Етичного кодексу IDF (п. 3.7.), Правління IDF ухвалило рішення відсторонити Юрія Анікєєва (Україна) на 3 роки до 15.12.2019 р. від участі у всіх змаганнях, що проводяться IDF. […] Взаємини між Міжнародною федерацією шашок IDF та учасниками шашкових заходів регламентовані Статутом федерації та Етичним кодексом. Всі учасники заходів федерації мають не тільки права, але й обов'язки. Дотримання корпоративної етики є необхідною умовою для подальшого розвитку і просування шашок-64 у світі».

За словами Юрія Анікєєва, МФШ не навела жодного документу, факту чи доказу, які б обґрунтовували таке рішення. «Лише в кулуарах мені дали зрозуміти, що мої виступи у вишиванці демонструють недружнє ставлення до IDF та Росії, а мої висловлювання про шляхи розвитку шашок начебто негативно впливають на імідж організації», – розповів Юрій Анікеєв на прес-конференції, що відбулась 15.03.2017 р. (http://dsmsu.gov.ua/index/ua/material/29637).

Стратити не можна помилувати

Для кращого розуміння правового контексту справи Юрія Анікєєва необхідно розібратися, якими саме етичними нормами обмежені спортсмени, що бажають виступати на змаганнях, організованих МФШ. На офіційному сайті організації можна ознайомитися з Кодексом етики від 29.08.2016 р. (https://idf-a.akamaihd.net/wp-content/uploads/2016/09/IDF_Code-of-Ethics-rus.pdf).

Етика

Ст. 2.2.4. цього Кодексу передбачено, що до некоректної поведінки належать (але не обмежуються цим списком) образи, недотримання прийнятих стандартів поведінки та етикету в шашках, акти агресії, насильства або залякування; дії або поведінка, неналежна статусу учасника, судді, організатора, тренера та ін.; вживання алкогольних напоїв у місцях проведення змагань або поява в місцях проведення змагань у стані алкогольного сп'яніння; необґрунтовані публічні зауваження або заяви в ЗМІ та в Інтернеті, які можуть завдати шкоди репутації МФШ або збитків професійним рисам гравців, суддів та організаторам турнірів; поведінка, дія або бездіяльність, яка заподіює шкоду чи може заподіяти шкоду МФШ; будь-яка інша поведінка, яка не узгоджується з принципами олімпізму та спортивної поведінки, в тому числі будь-яка форма дискримінації за будь-якими ознаками (раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, майнового положення тощо).

Ст. 2.2.5. цього Кодексу передбачає також обов’язок для гравців, тренерів та делегацій щодо дотримання дрес-коду в приміщеннях та публічних місцях під час будь-яких офіційних змагань. Додатково до цього ст. 2.2.8. Кодексу етики встановлено, що під санкції підпадатиме будь-яка поведінка, спрямована на дискредитацію МФШ, її заходів, організаторів, учасників, спонсорів, а також яка не сприятиме підвищенню ділової репутації МФШ.

Таким чином, під порушення цих норм, що навіть не обмежуються вказаним вище списком, може підпасти будь-яка поведінка, яка гіпотетично може стати загрозою для репутації організації.

Можливі санкції

Щодо санкцій, то серед багатьох з них, передбачених ст. 3.2. Кодексу етики, є відсторонення гравця на певний термін від участі у змаганнях або будь-яких інших видах шашкової діяльності. Окрім цього, ст. 3.7. Кодексу етики встановлено, що будь-який гравець, який порушує Кодекс етики, може бути відсторонений від участі у всіх змаганнях, що проводяться МФШ, або від конкретних видів змагань на термін до 3-х років, або оштрафований на суму до 2 тис. євро.

Процедурні моменти

Також варто звернути увагу на ст. 4 Кодексу етики, що регулює процедуру притягнення до відповідальності за порушення етичних норм. Для ініціації такого процесу будь-яка особа або організація повинна направити скаргу про порушення правил Кодексу етики в письмовому вигляді до офісу МФШ і Генеральному секретарю МФШ. При цьому лише Національні федерації, які не мають фінансової заборгованості перед МФШ, їх члени та члени Правління МФШ можуть подати скаргу для розгляду Етичною комісією. До того ж скарга повинна супроводжуватися виплатою 100 євро на рахунок МФШ, а якщо вона містить більше ніж один протест. Виплата 100 євро повинна бути зроблена за кожен протест, що буде повернуто, тільки якщо Етична комісія задовольнить звернення. Таким чином, особа чи організація, що хоче притягнути спортсмена до відповідальності, має спочатку внести власні кошти на депозит на рахунок МФШ, тобто мати дійсну впевненість у заявленому порушенні. Самостійно без наявної скарги Етична комісія не може ініціювати процес притягнення спортсмена до відповідальності.

Генеральний секретар МФШ після реєстрації скарги пересилає її голові Етичної комісії, який вирішує, чи є достатні підстави для розгляду скарги, та перевіряє, чи була отримана сума, необхідна для розгляду скарги. Після перевірки всіх формальностей для розгляду цієї скарги, відповідно до ст. 4.1-4.6. Кодексу етики, Голова інформує інших членів та цікавиться їхньою думкою, а також запитує думку відповідача і доводить її до відома інших членів Етичної комісії.

Окрім того, ст. 4.8. зазначеного кодексу вимагає письмової форми щодо всіх матеріалів для прийняття рішення та надає право відповідачу захистити себе у разі необхідності (у випадку прийняття рішення про певне порушення етичних норм). На підставі всієї наявної інформації приймається рішення протягом 3-х місяців після того, як голова отримав звернення. У процесі голова дає достатньо часу для відповідача та інших членів комісії, щоб висловити свою думку. Рішення повинно бути підписано всіма членами Етичної комісії (із зазначенням імені, дати та місця) і має бути доведено головою до всіх учасників конфлікту. Після отримання рішення кожна зі сторін-учасниць (скаржник, відповідач та Етична комісія) мають 6 тижнів, щоб подати протест Загальним зборам для розгляду на наступних Загальних зборах.

Виходячи з фактів справи, саме процедуру притягнення до відповідальності дотримано не було, адже заявлений «порушник» не був офіційно повідомлений ні про наявність скарг, ні про рішення щодо застосованих до нього санкцій, а також не мав можливості ознайомитися з матеріалами справи та захистити якимось чином свої права.

Кодекс етики дає право оскарження щодо будь-яких рішень, які приймаються Етичною комісією, оскільки вони, насамперед, можуть бути предметом оскарження до Загальних зборів МФШ. Якщо ж внутрішня апеляція не приносить бажаного результату, то ст. 4.9. Кодексу етики надає відповідачу можливість оскаржити будь-яке рішення Загальних зборів за допомогою арбітражного розгляду, відповідно до Кодексу спортивного арбітражу в Спортивному арбітражному суді в Лозанні (Швейцарія).

Хто в дамках?

Наразі справа знаходиться на розгляді міжнародної арбітражної інституції – Спортивного арбітражного суду в Лозанні (CAS), до якого Юрій Анікєєв звернувся у березні 2017 р. Рішення по суті ще немає. Поки що Міжнародний спортивний арбітраж у Лозанні «вирішив звільнити українця Юрія Анікєєва від сплати судового збору у розмірі 36 тис. швейцарських франків при розгляді його позову до МФШ» (https://sport.unian.ua/othersports/2024481-ukrajintsi-anikeev-i-motrichko-obrani-do-skladu-komitetu-gravtsiv-vsesvitnoji-federatsiji-shashok.html).

Цікаво, чи підніматиме Спортивний арбітражний суд питання співвідношення права на свободу вираження поглядів та порушення етичних норм у контексті Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конституції України та Конституції Російської Федерації? Чи визнає арбітражний суд порушення Кодексу етики МФШ, а також як визначить питання дотримання процедури притягнення до відповідальності та накладення санкцій у випадку Юрія Анікєєва? Якою буде відповідь арбітражного суду на питання про те, чи є носіння національного одягу порушенням дрес-коду? Можливо, навпаки, український шашкіст і надалі зможе виступати у вишиванці?

Отже, чекатимемо на остаточне рішення Спортивного арбітражного суду в Лозанні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати