Реформа фіскальних органів триває в Україні фактично з моменту їх створення. Новий етап змін розпочався у березні 2017 р., коли Уряд затвердив Концепцію реформування Державної фіскальної служби України. Цей програмний документ декларує необхідність вжиття заходів, спрямованих на підвищення прозорості та ефективності роботи, рівня комунікації між податковими органами й платниками податків, а також реформування структури фіскальних органів. Нагадаю, що одним з перших кроків у цьому напрямку була ліквідація податкових інспекцій як юридичних осіб. Вони стали структурними підрозділами обласних управлінь ДФС. На цьому реформа структури ДФС не припинилася, адже нещодавно Кабмін оприлюднив постанову про поділ ДФС України, прийняту у грудні минулого року. Відповідно до цієї постанови, ДФС «ділиться» на два органи — податкову і митну служби.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Існування окремо податкової та митної служб не є новим для нашої країни. З 2000 р. в Україні діяла Державна податкова адміністрація України, яка мала спеціальний статус та реалізовувала податкову політику. У 2011 р. замість Державної податкової адміністрації почала діяти Державна податкова служба. Паралельно функціонувала Державна митна служба. У 2013 р. функції обох органів об'єднало в собі новоутворене Міністерство доходів і зборів, яке за рік шляхом перетворення було реорганізоване в Державну фіскальну службу України, яка діє до сьогодні. Після кількох років функціонування єдиного органу з питань податкової та митної політики Уряд вирішив повернутися до старої структури. Кабмін пов'язує це з підвищенням прозорості та підзвітності діяльності органів, покращенням сервісних функцій. Ще одним мотивом такого кроку, на думку деяких експертів, може бути прагнення поліпшити імідж податкових органів на противагу мілітаризованої митної служби, з якою протягом останніх років пов'язується багато скандалів та проблем.