22 квітня 2022, 18:32

Все, що потрібно знати підприємцям у питаннях податків

Галина Пилипенко
Галина Пилипенко «Legal House» керівниця напряму податкового консалтингу та комплаєнсу, адвокатка

Повномасштабне військове вторгнення рф на територію України боляче вдарило по бізнесу в усіх сферах. Підприємства та підприємці практично в усіх регіонах з різних причин значно зменшили обороти чи навіть припинили діяльність. Розуміючи важливість економіки та її стабільності для перемоги, держава в особі вищих законодавчого та виконавчого органів вжили безпрецедентних заходів для полегшення долі підприємців.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розглянемо основні положення податкової реформи воєнного часу, що стосуються ФОП, встановлені змінами до ПК України, зокрема законами №2173 від 01.04.2022 р., №2142 від 24.03.2022 р., №2120 від 15.03.2022 р. та №2118 від 03.03.2022 р.

Єдиний податок (ЄП)

З 1 квітня ФОП 1 та 2 груп єдиного податку можуть не сплачувати ЄП незалежно від того, чи мали вони дохід. ЄП за січень–березень має бути сплачений ними у повному обсязі та у встановлені строки. При цьому декларація платника єдиного податку за ті періоди, коли сплата ЄП не здійснювалась, такими платниками не заповнюється. Вказані платники подають декларацію за 2022 р. у 2023 р., тому поки про декларування не йдеться.

Платникам податків слід враховувати, що податкові документи протягом дії воєнного стану прийматимуться контролюючими органами лише у робочі дні з 8 до 18 години. Утім, платники можуть тимчасово подавати документи, включаючи і декларації, у паперовій формі.

Крім того, законодавець ввів новий податковий інститут — додаткову підгрупу платників єдиного податку. Це 3 група ЄП, але з особливими умовами. Скористатися такими умовами можуть будь-які юридичні особи та ФОП. Для них не передбачене обмеження у обсязі доходу чи кількості найманих працівників. Проте є обмеження щодо видів діяльності. Платниками ЄП 3 групи на особливих умовах не можуть бути ФОП, які здійснюють діяльність:

  • з організації та проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження), парі;
  • з обміну іноземної валюти;
  • з виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів, крім продажу ПММ у ємностях до 20 л, імпорту легкових автомобілів, кузовів до них, причепів, напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 і більше осіб, перевезення вантажів, та роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
  • з видобутку, реалізації корисних копалин.

Не можуть стати платниками ЄП 3 групи страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, пенсійні, інвестиційні фонди, реєстратори цінних паперів тощо. Так само особливі умови недоступні для представництв, філій та інших відокремлених підрозділів юридичних осіб, які не є платниками єдиного податку, а також для фізичних та юридичних осіб-нерезидентів.

Ставка ЄП для платників ЄП на особливих умовах — 2% доходу. Такі платники звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ як за операціями з постачання товарів (робіт, послуг), так і при ввезенні товарів на митну територію України. Операції, які здійснюватимуть такі платники, вважатимуться такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Платники ЄП на особливих умовах подають спеціально розроблену для них декларацію протягом 20 днів після закінчення кожного календарного місяця. Сплата податку має відбутися протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації.

Перехід на сплату ЄП за ставкою 2% з 1 квітня 2022 р. можливий вже наступного дня після подання відповідної заяви через електронний кабінет платника податків. Враховуючи реалії часу, суб’єктам обов’язково слід проконтролювати, що вони дійсно переведені на бажану систему оподаткування (перевірити реєстр платників ЄП, отримати витяг з реєстру, дізнатися про стан обробки їх заяви у органі ДПС тощо). Після припинення воєнного стану платники ЄП на особливих умовах втрачають можливість користуватися привілеями такого режиму з 1 числа наступного місяця і автоматично повертаються до своєї попередньої системи оподаткування.

ЄСВ

З 1 березня 2022 р. та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану ФОП 1, 2 та 3 груп єдиного податку, ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати ЄСВ за себе. Наявність та розмір доходу на таке право не впливає. Проте за січень–лютий оплата ЄСВ обов’язкова (до 19.04.2022 р. мав бути сплачений мінімальний платіж — 2860 грн). Ті ФОП, які були звільнені від сплати ЄСВ з інших підстав (пенсіонери за віком, працевлаштовані на основному місці роботи, за яких роботодавець сплачує ЄСВ) зберігають за собою такі підстави для звільнення. Варто пам’ятати, що при несплаті ЄСВ відповідно до «воєнних» змін страховий стаж нараховуватися також не буде.

РРО

Під час воєнного стану необхідність використання РРО чи ПРРО підприємцями не зникла. Тобто при здійсненні кожної розрахункової операції підприємець має формувати розрахунковий документ з відповідними реквізитами і надавати його споживачу у роздрукованому вигляді або направляти в електронній формі. І це дуже важливо, оскільки з 17.03.2022 р. перевірки дотримання порядку проведення розрахункових операцій знову дозволені у всіх суб’єктів.

Однак у Законі про РРО від 06.07.1995 р. №265/95-ВР передбачено, що протягом дії воєнного стану не застосовуються санкції, передбачені цим законом, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів. При цьому незрозуміло, чи застосовуватимуться санкції за період воєнного стану пізніше, адже формулювання п.12 розд. ІІ Закону про РРО допускає подвійне тлумачення. Крім того, адміністративні санкції, передбачені КУпАП, залишаються в силі.

Також у воєнний час дозволено здійснювати розрахункові операції в режимі офлайн з перевищенням передбачених законом строків (36 годин підряд та не більше 168 годин протягом місяця).

Перевірки, відповідальність

Платники податків звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання податкової звітності, за порушення строків сплати податків та зборів, допущені у період дії воєнного стану, за умови, що вони усунуть порушення протягом 6 місяців після скасування або припинення воєнного стану. У разі, якщо неможливість своєчасного виконання податкових обов’язків спричинена наслідками безпосередньої участі особи у воєнних діях, звільнення від відповідальності поширюється на місяць після закінчення дії таких наслідків, які спричинили неможливість виконання зобов’язань.

Так само на час воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення чи скасування платники звільняються від відповідальності за несплату ЄСВ.

У тих випадках, коли законом дозволено не сплачувати податки та збори протягом дії воєнного стану, після його припинення або скасування таке зобов’язання у платників за минулі періоди не виникне.

Також на період дії воєнного стану зупиняється перебіг строків, передбачених ПК України. Це стосується як строків проведення перевірок платників податків і визначення для них податкових зобов’язань контролюючими органами, так і строків на оскарження податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів (п.69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування та сплати ЄСВ на період воєнного стану та протягом 3 місяців після його скасування або припинення (п. 9-23 «Прикінцевих та перехідних» положень Закону про ЄСВ від 08.07.2010 р. №2464).

Протягом дії воєнного стану перевірки платників податків не розпочинаються, а вже розпочаті зупиняються. Виключення становлять камеральні перевірки податкових декларацій, до яких додано заяву про повернення бюджетного відшкодування. Також знятий мораторій на проведення фактичних перевірок, що був запроваджений (частково) на час карантину. До того ж, розширене коло підстав для проведення фактичних перевірок за рахунок випадків наявності інформації або скарг щодо незабезпечення платником податків можливості проведення розрахунків за допомогою електронних платіжних засобів, щодо порушень у сфері регульованих цін. За порушення, виявлені у ході таких фактичних перевірок, до платників податків може бути застосована відповідальність. Тут не зовсім зрозуміло, як це узгоджується з положенням про незастосування штрафних санкцій відповідно до Закону про РРО.

Отже, сьогодні державою створені умови для пожвавлення роботи малого та мікро-бізнесу, нарощування обсягів виробництва та продажів, «одужання» у випадку виникнення проблем. Питання бізнесу — цими умовами скористатися та за можливості підтримати державу сплатою податків та дотриманням вимог законодавства.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати