24 грудня 2019, 12:02

Топ-3 очікування від податкової практики у 2020 році

Опубліковано в №51-52 (705-706)

Михайло Кочеров
Михайло Кочеров «IBC Legal Services» керуючий партнер, адвокат, д.ю.н

Перед початком кожного року люди зазвичай сподіваються на те, що в новому році в їхньому житті обов’язково відбудуться певні позитивні зміни. Юристи – не виняток. Ми також сподіваємося на краще, віримо в те, що в наступному році наша держава стане більш успішною. Можливо, мої очікування від податкової практики у 2020 р. можуть здатися дещо утопічними, проте вважаю, що необхідно звертати увагу суспільства на проблеми та шукати шляхи їх вирішення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Верховний Суд України перестане так регулярно приймати рішення з різними правовими позиціями з одного і того ж питання. Як відомо, існують різні історичні підходи до визначення джерел права. Зокрема, позитивісти вважали, що джерелом права є позитивні, створені державою нормативні приписи, а представники соціологічної теорії – що джерелами права є соціальна та юридична практика. В Україні рішення Верховного Суду вже давно об’єднали обидва підходи: на рішення посилаються як на нормативний припис, хоча вони є лише результатом юридичної практики. Соціологічний «вільний розсуд суддів» у 2018 році став результатом Зведеного дайджесту судової практики Великої палати Верховного Суду майже на 90 сторінках. Ще більше сторінок буде в дайджесті за 2019 р. Наш Верховний Суд останнім часом стільки разів відступив від власних правових позицій, що навіть досвідчені юристи не можуть бути впевненими у своїх знаннях. Без глибокого аналізу судової практики за останні 2 роки стало просто неможливо формувати правову позицію та робити висновки в тій чи іншій справі. Про яку стабільність регулювання можна говорити, коли адвокати на початку процесу не впевнені, що Верховний Суд не змінить власну правову позицію через пів року?

2. Державна податкова служба прийматиме законні та обґрунтовані рішення, безсторонньо й неупереджено. Від результатів роботи наших податківців вже всі втомилися: пересічні громадяни, бізнес, суди, суспільство загалом. Іноді складається враження, що податківці ведуть війну з власним народом. У нас кількість скасованих адміністративними судами рішень податкової служби обчислюється десятками тисяч. Всі про це знають, але в Україні вже давно звикли до того, що податківці можуть написати будь-що в акті перевірки та за це не відповідати. 3. Якщо відбудуться принципові зміни в законодавстві, то після таких змін настане стабільність у законодавчому регулюванні. Можна багато говорити про те, що кожен закон – це покращення, але погодьтеся, що майже 130 законів, які були прийняті за останні 10 років, якими були внесені зміни до Податкового кодексу – це занадто. Приймається в середньому по 12 законів на рік, тобто один раз на місяць. В Податковому кодексі зазначено, що одним із принципів податкового законодавства є стабільність. Як можна не порушувати законодавство, яке постійно змінюється? Кожен місяць нові правила гри. Про які інвестиції в економіку може йти мова, коли інвестор не знає, що станеться в наступному місяці?

Отже, якщо здійсняться хоча б ці три очікування, то наше суспільство зможе з більшою впевненістю дивитися в майбутнє.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати