На початку лютого у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №10012 щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси ФОП. Ймовірно, цей проект був підготовлений ще у 2018 р., оскільки в пояснювальній записці суб'єкт законодавчої ініціативи ще не впевнений у розмірі мінімальної заробітної плати.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Народні депутати пропонують внести зміни до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ), Кодексу законів про працю України та ЗУ «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні».
Зокрема, цим законопроектом пропонується усунути подвійне оподаткування єдиним внеском ФОП, якщо крім підприємницької діяльності, такі особи є найманими працівниками; звільнити від оподаткування єдиним внеском ФОП, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а також членів фермерського господарства у місяці, коли такі особи не отримують дохід (прибуток); зменшити розміри штрафів за порушення законодавства про працю.
Щодо усунення подвійного оподаткування єдиним внеском
Запропоновані зміни до Закону про ЄСВ, відповідно до пояснювальної записки, передбачають усунення дискримінації за ознаками виду доходу. Для обґрунтування наводиться приклад, що при інвестуванні у напрямку отримання пасивних доходів платник податків не сплачує єдиний внесок.
Однак у цьому законопроекті чомусь забули про осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Таким чином, згідно із запропонованими змінами, ФОП матимуть переваги, що прямо суперечить принципу рівності всіх платників перед законом, недопущення будь‑яких проявів податкової дискримінації.
В результаті судової реформи склалася ситуація, коли для забезпечення можливості участі в судових процесах значна кількість юристів, які є найманими працівниками, отримали право на зайняття адвокатською діяльністю та здійснюють індивідуальну адвокатську діяльність. На сьогодні податкові органи вважають, що такі особи зобов'язані визначити базу нарахування, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою ніж розмір мінімального страхового внеску на місяць. Тобто навіть у разі відсутності доходу (прибутку) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, мають сплатити мінімальний страховий внесок, що з 01.01.2019 р. становить 918,06 грн.
Отже, не зовсім зрозуміло, чому усунення дискримінації стосується лише ФОП та оминуло осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Щодо скасування обов'язку сплачувати єдиний внесок за місяці без доходу (прибутку)
Законопроект також передбачає скасування обов'язку щодо нарахування та сплати єдиного внеску в розмірі мінімального страхового внеску, незалежно від того, є дохід (прибуток) чи ні. Вказані зміни передбачаються для ФОП, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а також членів фермерського господарства. Зазначене «нововведення» не зовсім нове. Такі зміни мають повернути порядок сплати єдиного внеску до порядку, що діяв до 01.01.2017 р.
Ст. 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій.
Відповідно до Закону про ЄСВ, збір єдиного внеску здійснюється з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Отже, завданням нарахування та сплати єдиного внеску є забезпечення захисту застрахованих осіб.
Тому закріплений чинним законодавством обов'язок сплачувати єдиний внесок у місяці, коли діяльність не здійснювалася та не отримувався дохід (прибуток), не відповідає меті Закону про ЄСВ та порушує принцип соціальної справедливості. Вважаю, що запропонована зміна зменшить навантаження на вищевказаних платників єдиного внеску, зробить порядок сплати єдиного внеску більш справедливим, а також зменшить кількість реєстраційних дій з «відкриття» та припинення ФОПів.
Варто зазначити, що в пп. 2 п. 1 розд. І законопроекту допущена помилка: замість вилучення речення «При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою ніж розмір мінімального страхового внеску», законотворець зазначає про доповнення пункту цим реченням. Однак порівняльна таблиця відображає саме вилучення цього речення.
Щодо зниження розмірів штрафів за порушення законодавства про працю
Законопроектом вносяться зміни до Кодексу законів про працю в частині зменшення розмірів штрафів, передбачених ст. 265. Зокрема, за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, а також виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податків — з 30 до 5 мінімальних заробітних плат.
За порушення, вчинене вперше протягом календарного року, передбачається письмове попередження зі сплатою (перерахуванням) відповідних податків і зборів. За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — з 10 до 1 розміру мінімальної заробітної плати. За недопущення до проведення перевірки з питань оформлення трудових відносин — зі 100 до 10 мінімальних заробітних плат.
Загалом, запропоновані зміни передбачають відновлення прав та законних інтересів ФОП, зменшення тиску на бізнес шляхом застосування непосильних штрафів, що не можна не вважати позитивною зміною, хоча деякі платники податків залишилися поза увагою.