01 серпня 2017, 17:12

Процедура реєстрації та оскарження податкової накладної: нормативний лікбез

Жанна Бражник
Жанна Бражник адвокат PwC Legal Україна
Вікторія Тимошенко
Вікторія Тимошенко старший менеджер податкової практики PwC Legal Україна

З початку функціонування системи моніторингу ризиків у робочому режимі, а саме, з 1 липня 2017 року, реєстрація податкової накладної може бути зупинена, якщо така податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13 червня 2017. На практиці блокування працює наступним чином.
У випадку зупинки реєстрації податкової накладної контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації, в якій вказується підстава зупинення реєстрації та пропонується надати пояснення та/або копії документів, що підтверджують реальність здійснення операції. Після отримання вказаної квитанції платнику податків необхідно не пізніше ніж через 365 днів після складення такої накладної подати до контролюючого органу за основним місцем обліку відповідні пояснення та документи, а також таблицю платника податків за встановленою формою, що містить інформацію про види економічної діяльності такого платника податків та коди товарів та послуг, що ним постачаються та/або придбаваються.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, затверджено наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 № 567. Проте, вказаний перелік містить широкий спектр документів, що змушує платника податків подавати практично усі документи, що прямо чи опосередковано стосуються операції, зазначеної в цій накладній. Враховуючи що кожен вид операції має свою специфіку, передбачену на законодавчому та/ або договірному рівнях, подання всіх передбачених наказом № 567 документів часто виявляється на практиці неможливим. Зокрема, листування між контрагентами часто має статус конфіденційного, а зберігання та транспортування товару може бути здійснено покупцем/ замовником. В такому випадку, ми рекомендуємо описувати в поясненнях документи, що додаються, та аргументувати чому вони є достатніми для підтвердження реальності операції.

Після отримання від платника податків вказаних документів, контролюючий орган передає їх не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання на розгляд спеціально створеної комісії ДФС, яка протягом п'яти робочих днів приймає рішення щодо реєстрації або відмови у реєстрації податкової накладної. Рішення комісії щодо відмови у реєстрації податкової накладної може бути оскаржене в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДФС протягом 10 днів після отримання рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної або у судовому порядку. Не підлягають адміністративному оскарженню рішення комісії ДФС, які оскаржені платником податку в судовому порядку, однак результати адміністративного оскарження можуть бути надалі оскаржені в суді.

Отже, адміністративний порядок оскарження передбачає перегляд рішення про відмову в реєстрації податкових накладних цим же органом, однак іншим його структурним підрозділом, а саме – комісією ДФС з питань розгляду скарг спільно з уповноваженою особою Мінфіну. Водночас адміністративний порядок оскарження, затверджений постановою Кабінету Міністрів України
від 4 липня 2017 р. № 485, не передбачає слухання скарги за участі скаржника.

Звертаємо увагу на те, що перебіг строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних переривається на період оскарження та починається заново з дня прийняття рішення ДФС про реєстрацію накладної або набрання законної сили рішення суду будь-якої інстанції, що скасовує рішення ДФС про відмову у реєстрації накладної та/ або зобов’язує ДФС зареєструвати таку накладну.

Таким чином, звернення до адміністративної процедури оскарження відмови у реєстрації податкової накладної є доцільним з точки зору незначних, але все таки шансів вирішити це питання без довготривалого судового оскарження. Однак, у випадку закінчення адміністративного оскарження не на користь платника податків та за наявності сильної доказової бази (первинні документи, звіти, фотографії, листування, свідки тощо), ми рекомендуємо звертатись до судового оскарження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати