24 вересня 2020, 12:51

Порядок реєстрації платників ПДВ: зміни‑2020

Опубліковано в №18 (724)

Денис Соловей
Денис Соловей «GRACERS, ЮФ» радник, адвокат

З 23 травня ц. р. набув чинності Закон України №466‑IX від 16.01.2020 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі — Закон №466). Цим Законом внесено зміни до порядку реєстрації, перереєстрації та анулювання реєстрації платників ПДВ. Так, відповідно до Закону №466:

  • новостворені суб'єкти господарювання можуть заявити про добровільне бажання зареєструватися як платники ПДВ без подання реєстраційної заяви під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи-підприємця;
  • збільшено час для подання суб'єктами господарювання реєстраційних заяв для добровільної реєстрації платниками ПДВ та у разі обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, зміни ставки єдиного податку — не пізніше, ніж за 10 календарних днів (замість 20 календарних днів) до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ;
  • анулювання реєстрації проводитиметься контролюючим органом автоматично на підставі відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, отриманих згідно з законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», або за даними реєстру платників єдиного податку про застосування суб'єктом господарювання спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість;
  • у разі перетворення юридичної особи-платника податку проводиться перереєстрація платника ПДВ. Якщо особа, утворена шляхом перетворення, не подала у встановлений строк заяву для перереєстрації, її реєстрація платником податку анулюється відповідно до ст. 184 Податкового кодексу України (далі — Кодекс).

Перехід до нових правил реєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ здійснюється:

  • щодо осіб, які під час державної реєстрації заявили про бажання добровільно зареєструватися платниками ПДВ без подання реєстраційної заяви, до запровадження обміну документами (відомостями) за новою формою між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами ДПС процедура розгляду отриманих документів не змінюється;
  • щодо осіб, стосовно яких отримано відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) чи підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, або стосовно яких внесено запис до реєстру платників єдиного податку про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку на додану вартість, анулювання реєстрації здійснюється без затвердження рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Порядок реєстрації та перереєстрації як платника ПДВ


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до п. 183.7 ст. 183 Кодексу, заява про реєстрацію особи як платника податку подається до контролюючого органу засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Однак новостворені суб'єкти господарювання можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платники податку під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Тоді відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Відповідно, у реєстраційній заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку.

Перебіг 3‑денного строку розгляду таких заяв або відомостей контролюючими органами розпочинається з дати їх надходження до контролюючого органу. Правила, порядок та строки розгляду такі самі, як і для реєстраційних заяв, поданих до контролюючого органу безпосередньо.

Згідно п. 183.15 ст. 183 Кодексу, перереєстрація у зв'язку зі зміною найменування (крім перетворення), прізвища, імені та по батькові платника податку, який включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійснюється контролюючим органом без подання заяви платником податку на підставі відомостей з реєстру.

Перереєстрація, яка здійснюється у зв'язку з перетворенням, проводиться на підставі заяви платника ПДВ. Якщо такий платник, утворений шляхом перетворення, не подав у встановлений строк заяву для перереєстрації, його реєстрація платником ПДВ анулюється відповідно до ст. 184 Кодексу.

Заяву про реєстрацію особи як платника ПДВ необхідно подавати тільки в електронній формі.

Зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ

Слід зазначити, що наказом Мінфіну від 29.01.2020 р. №30 затверджено зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі — Положення). Зокрема:

  • індивідуальний податковий номер для фізичних осіб становитиме 12‑розрядний числовий номер такої структури: 1–10 знаки — реєстраційний номер облікової картки платника податків, 11 та 12 — контрольні розряди, алгоритм формування яких встановлює Державна податкова служба України (ДПС);
  • ДПС України відтепер здійснюватиме розгляд скарг, поданих в адміністративному порядку відповідно до ст. 55, 56 розділу II Кодексу, або звернень про перегляд рішень контролюючих органів з питань реєстрації, анулювання реєстрації, перереєстрації платників податку чи про внесення записів чи змін до реєстру платників податку на додану вартість (далі — Реєстр);
  • запит про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за формою №1‑ЗВР може подаватися як особисто платником ПДВ, так і представником платника, або надсилатися поштою до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Крім того, положення доповнено нормами, якими визначено, що у день отримання контролюючим органом з Єдиного державного реєстру відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення) або про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця або в день внесення до реєстру платників єдиного податку запису про застосування спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, до Реєстру вноситься відмітка «Реєстрація особи підлягає анулюванню». Разом з такою відміткою до Реєстру вносяться підстава для анулювання реєстрації відповідно до п. 184.1 ст. 184 розділу V Кодексу та дата виникнення такої підстави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати