29 січня 2018, 14:26

Податкові перевірки: як уникнути їх законно

Опубліковано в №2-3 (604-605)

Ольга Цимбалюк
Ольга Цимбалюк Community Manager платформи Darwin Lawyer

Податкові перевірки – головний біль кожного підприємця в Україні. Неможливо заздалегідь знати про позапланові перевірки, тому коли настає «День Х», ми завжди не підготовлені та згодні на все, щоб це закінчилося швидко та з мінімальними втратами. Однак існують моменти, що дозволяють уникнути цієї перевірки або принаймні відстрочити її. Юрист Darwin Lawyer Андріана Олійник поговорила на цю тему з експертами з податкових питань старшим партнером Адвокатського об’єднання «Солодко та партнери» Євгенієм Солодко, адвокатом Дмитром Назарцем та податковим консультантом Костянтином Носовим.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За яких умов працівники податкової інспекції можуть прийти з перевіркою?

Спершу потрібно розмежувати види перевірок: планові та позапланові. Щодо планових, то вони розміщуються на сайті Державної фіскальної служби. Ви легко можете перевірити своє підприємство, адже перелік майже не змінюється протягом усього року. Позапланові перевірки можуть проводитися лише через відповідні підстави, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податковою інформації щодо порушення фактів, виявлення недостовірних фактів, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.

Що перевіряють податківці?

Якщо перевірка є плановою, перевіряються всі господарські операції та операції у сфері зовнішньоекономічної діяльності за певний період. В цьому випадку платник податків зобов'язаний показати всі документи, що пов'язані з предметом цієї перевірки.

Однак, якщо перевірка незапланована, вона повинна відбуватися за конкретними питаннями, щодо яких платник податків отримав повідомлення про попередження перевірки.

Варто відзначити фактичні перевірки, предметом яких часто є трудові відносини, касові розрахунки, наявність ліценції, які також відбуваються без попередження.

Чи маєте ви право відмовитися від проведення таких перевірок? Які наслідки відмови?

Дмитро Назарець зазначив, що платник податків, передусім, має право оцінити наявність підстав для перевірки (документи, які подаються податківцями) та не допустити їх, якщо вважає, що на перевірку немає достатніх підстав. Таке право регламентовано ст. 78 ПКУ.

Тому перед допуском варто перевірити направлення, наказ про проведення, копію якого вони зобов’язані надати, та посвідчення службовців. Щодо направлення, воно повинно містити реквізити наказу та причини, у зв’язку з якими здійснюється перевірка. Експерти радять сфотографувати направлення про проведення перевірки. Тоді це може бути підставою для оскарження перевірки та визнання її незаконною. Якщо ви вирішили не допускати працівників до проведення перевірки, вони мають скласти акт про недопуск та отримати ваш підпис. Цей акт повинен складатися у вашій присутності одразу після недопуску до проведення перевірки.

Щодо планових перевірок, від їх проведення важко відмовитися, адже вони зазначенні та затвердженні Кабінетом Міністрів. Єдине, що під час її проведення такої потрібно перевірити, чи міститься вона у списку. Це можна зробити на сайти Державної Фіскальної служби.

Податкова планує провести у 2018 р. понад 6 тис. перевірок в Україні. Найбільша їх кількість очікується у Києві, Харкові та Одесі. Найчастіше перевірятимуться компанії, що займаються оптовою торгівлею, сільським господарством та будівництвом.

Чи можливо відтермінування перевірки та за яких обставин?

Як зазначає Костянтин Носов, перевірку не можливо скасувати, але на певний час її можна перенести (наприклад, якщо перед запланованою перевіркою були втрачені документи). У такому випадку протягом 5-ти днів потрібно повідомити про це контролюючі органи. Тоді на підприємство буде відправлена комісія, що займатиметься внутрішнім розслідуванням, за результатами якої складається акт та надсилається до органів ДФС.

Документи можуть вилучати правоохоронні органи у зв'язку з проведенням розслідування. У такому випадку перевірка також може бути перенесена. Інколи, щоб уникнути перевірок деяких документів, власники можуть передавати їх на зберігання адвокатам, що дозволяє відтермінувати проведення перевірки.

Чи можуть працівники ДФС притягуватися до відповідальності після проведення перевірки?

За словами Євгенія Солодко, працівники ДФС є представниками державною служби, тому вони мають певний перелік прав та обов'язків, передбачений відповідним кодексом. Порушуючи його, вони повинні нести дисциплінарну, адміністративну або навіть кримінальну відповідальність.

Для того, щоб довести правопорушення, платник податків може задокументувати протиправні дії працівника (наприклад, за допомогою камер відеоспостереження) та звернутися до адвокатів.

Важливо пам'ятати, що співробітники податкової - такі ж люди, які так само можуть помилятися, тому у разі недотримання будь-яких із зазначених вище етапів ви маєте законне право відмовитися від податкової перевірки або її відстрочити.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати