28 грудня 2023, 11:44

Податкова оптимізація під час продажу бізнесу

Віталій Пітецький
Віталій Пітецький «АО «Бачинський та партнери»» адвокат, керівник практики податкового права

У реаліях сьогодення багато підприємців різного масштабу, що постраждали від війни, ухвалили рішення спробувати продати бізнес.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хтось продає абсолютно готову компанію з власністю, працівниками, базою клієнтів або постачальників, корпоративними правами, а хтось лише частину бізнесу у виді бренду або бази клієнтів.

Головна умова оптимізації оподаткування під час продажу бізнесу

Продаж активів, які мають значну вартість, змушує звертати увагу на податкові наслідки, адже вибір відчуження та процес має істотний вплив на розмір податкових витрат. І тут є доцільним згадати про оптимізацію податкового навантаження, що є інструментом конкурентної боротьби. Це варто врахувати, адже підприємство, яке знижує свої податкові зобов’язання, знаходиться у вигіднішому становищі проти підприємств, у яких податкове навантаження більше.

Обов’язковою умовою для цього має бути легальність, тобто повна відповідність схем та процесів податковому законодавству.

Підприємства намагаються знизити податкове навантаження, але є тонка межа між правовою практикою податкової оптимізації та протизаконним ухиленням від сплати податків, що так само може привести до тяжких правових та фінансових наслідків.

Звичні схеми продажу з використанням суб’єктів, які є резидентами низькоподаткових юрисдикцій, значно змінились, а використання офшорів має значні ризики. Так, потрібно враховувати не тільки норми податкового законодавства різних країн, а й заходи проти агресивного податкового планування, що має істотне обмеження у вигляді вимог до прозорості й розкриття інформації.

Як продати бізнес законно та з найменшими податковими витратами

З наявної практики можна виокремити чотири варіанти з погляду оподаткування операцій із продажу бізнесу.

1. Під час відчуження бізнесу чи окремих активів варто  використовувати операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ. Наприклад, не є об’єктом оподаткування операції з продажу корпоративних прав згідно з нормами ПК.

2. Коли суб’єкт господарювання має на меті продати тільки частину своїх активів, застосовують схему реорганізації платника податків через виділ, оскільки за ПК не є предметом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб.

3.Продають бізнес часто безпосередні кінцеві бенефіціари, якими є фізичні особи. Змогу оптимізувати податкові зобов’язання можна реалізувати із застосуванням податкових пільг із податку на доходи фізичних осіб.

4. Доволі поширеною стала схема відчуження майна фізичними особами через створення ними юридичної особи, унесення відповідного майна до статутного капіталу та подальшого відчуження корпоративних прав.

Отже, податкові пільги передбачають використання цілком легальних механізмів, а це означає, що поведінку платника податку не можна вважати протиправною.

Раціонально підходити до економії своїх витрат є цілком виправданим кроком, а іноді — життєво необхідним. Рішення до проблеми є завжди, головне його знайти, не нехтувати нормами податкового законодавства та допомогою фахівців з податкового права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати