23 березня 2020, 14:35

Податки в епоху COVID‑19

Опубліковано в №6 (712)

Наталія Швець
Наталія Швець «Ario Law Firm» адвокат

Коронавірус вражає економіку не менше ніж здоров'я. Чи є в України дієва вакцина для бізнесу?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сподівання на те, що світова економіка зможе самостійно, без радикальних заходів впоратися з викликами пандемії коронавірусу, остаточно зникли. Тимчасове припинення роботи деяких компаній, згортання ритейлерських мереж, зупинка на невизначений термін роботи закладів харчування, колапс у готельному бізнесі та сфері розваг, криза авіаперевізників через закриття кордонів… На жаль, цей перелік можна продовжувати довго, як і підраховувати вже наявні та прогнозувати майбутні економічні втрати від COVID‑19. Національні уряди вдаються до безпрецедентних рішень, спрямованих на пом'якшення соціально-економічних наслідків всесвітньої пандемії. Деякі кроки назустріч українському бізнесу, що ледь виживає в умовах карантину, зробила Верховна Рада 17.03.2020 р., ухваливши низку законопроектів щодо боротьби з коронавірусом.

18.03.2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID‑19)». Вказаним законом, серед іншого, передбачені зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Ухвалення такого Закону є позитивним кроком. Україна слідує прикладам країн Заходу для мінімізації втрат вітчизняного бізнесу. Проте чи є ці заходи достатніми? Проаналізуємо основні з них.

Податки

У США Міністерство фінансів надало підприємцям можливість відтермінувати сплату податків на 3 місяці. Фізичні особи можуть відкласти податкові зобов'язання на суму до 1 млн доларів, а корпорації — на 10 млн доларів. Франція теж відтермінує податкові платежі, а також плату за оренду та комунальні послуги. Великобританія планує знизити податки та стимулювати доступне кредитування малого бізнесу. Німеччина надає державні кредитні гарантії для бізнесу. До речі, на кредитування виділено 550 млрд євро. Латвія має намір вчинити ще радикальніше та надати бізнесу, що постраждав, податкові канікули терміном на 1 рік. Влада у Данії пообіцяла покрити 75% фондів заробітної плати приватним компаніям, які стали жертвами пандемії, за умови, що вони не будуть скорочувати робочі місця. Литва пообіцяла компаніям зберегти робочі місця та розподілити сплату податків за договірним графіком.

Україна змінами до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:

  • Тимчасово звільняє від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті за періоди з 01.03.2020 р. до 31.03.2020 р. та з 01.04.2020 р. до 30.04.2020 р. за себе щодо фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, а також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність). Окрім того, до переліку потрапили особи, які проводять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. Положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону («Якщо такий платник не отримав дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою ніж розмір мінімального страхового внеску») щодо таких періодів для таких осіб не застосовуються.
  • На 2 місяці скасовує податкові штрафи для платників ЄСВ. Тобто за порушення, які пов'язані з несвоєчасною сплатою (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів). За несвоєчасне подання звітності до податкових органів, вчинене у періоди з 01.03.2020 р. до 31.03.2020 р. та з 01.04.2020 р. до 30.04.2020 р., штраф не застосовується. Також протягом цього періоду платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Окрім того, законом встановлюються зміни щодо Податкового кодексу в частині податку на землю та нерухомість, зокрема:

  • Не нараховується та не сплачується за період з 01.03.2020 р. до 30.04.2020 р. плата за землю (земельний податок й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні (в тому числі на умовах оренди) фізичних або юридичних осіб та використовуються ними в господарській діяльності.
  • Об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до ст. 266 цього Кодексу в період з 01.03.2020 р. до 30.04.2020 р.

Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 р., визначена ст. 179 Податкового Кодексу, подається до 01.07.2020 р. замість 30.04.2020 р.

Перевірки

Дуже правильні та своєчасні кроки назустріч бізнесу зробила влада, розвантаживши бізнес податковими перевірками. Наразі ресурси компаній мають бути спрямовані на пошук шляхів подальшого існування та відновлення, а не на бюрократичні процедури. Змінами до Податкового кодексу України впроваджується:

  • Мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18.03.2020 р. до 31.05.2020 р., окрім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 цього Кодексу. Тобто контролюючий орган може проводити перевірку виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить понад 100 тис. грн.
  • Тимчасове припинення до 31.05.2020 р. перевірок, що були розпочаті до 18.03.020 р. та не були завершеними. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
  • Зупинення перебігу строків давності для проведення перевірок (що передбачені ст. 102 ПКУ) з 18.03.2020 р. до 31.05.2020 р.

Також змін щодо проведення перевірок зазнав Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Впроваджується мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18.03.2020 р. до 31.05.2020 р.

Особиста думка

На мою думку, заходи, втілені Верховною Радою, наразі здатні трохи пом'якшити наслідки економічної кризи. Проте у разі загострення ситуації та продовження карантину українській владі потрібно буде йти на більш радикальні кроки, наслідуючи антикризові програми розвинених країн Заходу. Зокрема, щодо продовження строків податкових канікул чи розробки спеціального графіка сплати податків, впровадження кредитних канікул та спеціальних програм з доступного кредитування бізнесу й оплати праці.

Враховуючи українські реалії, впровадження подібних заходів зможе полегшити наслідки СOVID‑19 для бізнесу, але водночас стане для влади важким екзаменом на професіоналізм. Однак інших варіантів врятувати бізнес не буде.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати