15 березня 2022 р. Верховною Радою України за підтримки 340 голосів було прийнято за основу та в цілому Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі — Закон). Його було прийнято для забезпечення підтримки громадян та бізнесу в Україні на період воєнного стану.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пропонуємо короткий огляд змін, які будуть запроваджені цим Законом.
Спрощена система оподаткування
Найактуальніше питання для бізнесу, яке масово обговорюють, — можливість роботи на спрощеній системі оподаткування з доходом (оборотом) до 10 млрд грн. Так, фізичні особи-підприємці та юридичні особи можуть стати платниками єдиного податку 3 групи у випадку відповідності наступним вимогам:
- протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 млрд грн;
- не здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей, парі;
- не здійснюють діяльність з обміну іноземної валюти;
- не здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів у місткостях до 20 л та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
- не є страховим (перестраховим) брокером, банком, кредитною спілкою, ломбардом, лізинговою компанією, довірчим товариством страхової компанії, установою накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційним фондом чи компанією, іншою фінансовою установою, визначеною законом, реєстратором цінних паперів;
- не є представництвом, філією, відділенням чи іншим відокремленим підрозділом юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
- є резидентом.
Щодо інших обмежень для платників єдиного податку 3 групи, передбачених п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), то під час воєнного стану на території України вони не застосовуються.
Ставка податку для платників єдиного податку 3 групи встановлюється на рівні 2% від доходу. Податковим (звітним) періодом для таких платників є календарний місяць, проте декларацію необхідно подавати раз на квартал, а доходи у ній відображати помісячно. Строк подання квартальної декларації залишається без змін.
Однак сплата податку, судячи з тексту Закону, буде відбуватися не на підставі даних декларації, оскільки сплатити єдиний податком треба буде не пізніше 15 числа (включно) наступного за звітним місяця, тобто щомісячно.
Для переходу на спрощену систему оподаткування платнику податків необхідно буде подати відповідну заяву до останнього числа місяця, що передує періоду переходу. Враховуючи, що такий правовий режим буде доступний для платників податків лише з 1 квітня 2022 р., заяву необхідно подати до 31 березня 2022 р.
Щодо самозайнятих осіб, то законодавець не передбачив пільгового податкового режиму для них, тому оподаткування та адміністрування податків буде відбуватися без змін.
А для платників єдиного податку 1 та 2 груп Закон на період дії воєнного стану передбачає добровільну сплату такого податку.
Акцизний податок
Законом було доповнено положення ПКУ про те, що не вважається реалізацією пального передача його на військові потреби або для гуманітарної допомоги, тому на такі операції не виникає обов’язок з нарахування податкового зобов’язання. Також на період дії воєнного стану було встановлено пільгові ставки акцизного податку на пальне у розмірі 0%.
ПДВ
На період дії воєнного стану законодавець передбачив пільгову ставку ПДВ у розмірі 7% для пального. Та якщо у платників податків виникне від’ємне значення ПДВ внаслідок операцій з пальним, до якого застосовувалася пільгова ставка, такі платники втрачають право на бюджетне відшкодування (за винятком випадків, коли такий показник утворився внаслідок експорту товарів), а від’ємне значення може зарахуватися лише до податкового кредиту наступного звітного періоду.
Законом передбачено, що на товари, які були передані на військові потреби або знищені внаслідок воєнних дій, не потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ, тому положення п. 198.5 ст. 198 ПКУ не застосовується.
Також врегульовано питання отримання податкового кредиту з ПДВ у випадку, якщо постачальником товарів/послуг не було зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних. Такі платники мають право включити до складу податкового кредиту суму раніше сплаченого постачальникові ПДВ на підставі наявних первинних документів. Однак після припинення або скасування дії воєнного стану такі постачальники зобов’язані здійснити реєстрацію таких податкових накладних протягом 6 місяців, а отримувачі товарів/послуг зобов’язані відкоригувати раніше задекларовані показники суми податкового кредиту з ПДВ.
Додатково Законом було врегульовано випадок невідшкодування державою платникам ПДВ суми бюджетного відшкодування у зв’язку з введенням воєнного чи надзвичайного стану. У такому випадку пеня на суму такої заборгованості не нараховується.
ПДФО та військовий збір
Законодавець також передбачив звільнення від оподаткування ПДФО допомоги постраждалим від військової агресії росії. Враховуючи, що такі виплати не включаються до оподатковуваного доходу в цілях оподаткування ПДФО, оподатковувати такі виплати військовим збором також не потрібно. У випадку перерахування коштів або передачі майна неприбутковим організаціям платники податків також мають право на податкову знижку за результатами 2022 звітного року, якщо розмір таких витрат не перевищує 16% отриманого річного доходу.
Для самозайнятих осіб (незалежна професійна діяльність та ФОП на загальній системі оподаткування) витрати, пов’язані з потребами військового часу, можуть враховуватися до складу витрат.
Земельний податок
З березня 2022 р. по 31 грудня року, наступного за тим, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю за ділянки, на яких ведуться (велися) бойові дії, які тимчасово окуповані рф, які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Також Законом скасовано обов’язок сплачувати мінімальне податкове зобов’язання на земельні ділянки за 2022, 2023 звітні роки у аналогічних випадках.
Екологічний податок
Законодавець також звільнив платників від сплати екологічного податку за 2022 р. за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.
ЄСВ
ФОП, самозайняті особи та члени фермерського господарства з 1 березня 2022 р. до припинення або скасування воєнного стану в Україні мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. Також платники єдиного податку-роботодавці мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ. За таких працівників сплата ЄСВ буде здійснюватися за кошти державного бюджету.
Окрім того, на період дії правового режиму воєнного стану і протягом 3 місяців після його припинення чи скасування не нараховуються штрафні санкції та пеня за порушення у сфері сплати ЄСВ.
Перевірки
Законом передбачено повне скасування мораторію на проведення фактичних перевірок, який був передбачений п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. Також внесено зміни до п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, який передбачав повний мораторій на проведення будь-яких перевірок на час дії воєнного стану. Тепер податкові органи мають право проводити будь-які фактичні та камеральні перевірки лише у випадку подання заяви на бюджетне відшкодування з ПДВ.
Також було розширено умови, за яких податковими органами дозволяється проведення фактичних перевірок — стосовно забезпечення платниками податків можливості кінцевим споживачам здійснювати безготівкові розрахунки.
У випадку виявлення порушень при таких перевірках уникнути відповідальності з огляду на введення воєнного чи надзвичайного стану у платників податків не вийде.
Крім того, було внесено технічну правку, відповідно до якої мораторій на проведення перевірок у зв’язку з Covid-19 зупиняється на час дії мораторію на час воєнного стану.
РРО
На період дії правового режиму воєнного стану на території України санкції за порушення у сфері застосування РРО не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів. Також позитивною новиною є те, що законодавець дозволив платникам податків використання РРО в режимі офлайн понад встановлені законодавством ліміти.
Інші зміни
Законом передбачено, що майно платника податків звільняється з податкової застави з дня отримання рішення керівника військово-цивільної адміністрації про вилучення майна без попередньої згоди контролюючого органу. При цьому в разі оплатного вилучення майна кошти спрямовуються на погашення податкового боргу платника податків, майно якого було вилучено.
Також на період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану зупиняється перебіг строків даності.
Наостанок хочу побажати: бережіть себе та рідних, сплачуйте податки і підтримуйте ЗСУ. Разом до перемоги!