14 квітня 2021, 9:23

Бюро економічної безпеки: функції та структура нового правоохоронного органу

Євген Воробйов
Євген Воробйов «Bihus.Info» Адвокат

Ухвалення закону про БЕБ означає, що зникне податкова міліція, підрозділи в Національній поліції та Службі безпеки України, які займались економічними злочинами. Їх замінить єдиний правоохоронний орган, який буде розслідувати економічні злочини, що вже має знизити тиск на бізнес.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Які злочини буде розслідувати БЕБ?

Бюро буде розслідувати кримінальні правопорушення, які були підслідні податковій міліції. Серед них: злочини в сфері боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів, ухилення від сплати податків, умисне доведення підприємства до банкрутства.

Також у  підслідності БЕБ інші злочини у сфері господарської діяльності, зокрема: порушення порядку ведення бази даних про вкладників або порядку формування звітності, шахрайство з фінансовими ресурсами, щодо обігу та випуску цінних паперів, незаконне використання знаків для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару, розголошення банківської та комерційної таємниці, щодо незаконної приватизації державного, комунального майна, (повний перелік статей можна знайти у ст. 216 КПК України).

Як формуватиметься БЕБ і якою буде його структура?

В Бюро планують працевлаштувати до 4 тисяч працівників загалом – як у центральний апарат, так і в регіональні відділення.

БЕБ очолить директор. За законом, він призначається на посаду Кабінетом міністрів за поданням Прем’єр-міністра за пропозицією комісії з проведення конкурсу. Звільнити директора зможе Уряд за поданням Прем’єра. У такому випадку повноваження виконує заступник, але не більше 1 року.

Передбачено, що директор БЕБ щороку, не пізніше 1 березня, буде звітувати перед Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України про діяльність Бюро економічної безпеки України за попередній календарний рік.

Закон говорить, що структура БЕБ може включати підрозділи детективів, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні та інші підрозділи. Водночас, структура, штатний розпис БЕБ, положення про структурні підрозділи центрального апарату та територіальних управлінь, посадові інструкції працівників БЕБ затверджуються директором. А це означає, що про те, як виглядатиме структура Бюро, ми дізнаємося вже після призначення директора.

Одним з позитивних кроків для бізнесу, на мою думку, є створення інформаційно-аналітичних підрозділів БЕБ. З’являється посада аналітика БЕБ - це особа, яка має спеціальне звання БЕБ, завданням якої є кримінальний аналіз з метою виконання завдань БЕБ. Аналітики повинні прийти на допомогу детективам та перевіряти всі заяви про вчинення правопорушень та повідомлення про можливі ознаки злочину в сфері економіки. В ідеалі це повинно знизити кількість безпідставно відкритих кримінальних проваджень. Це важливо, адже через такі кримінальні провадження від податкової міліції, бізнес зазнавав значних збитків від обшуків та арештів. А вже після “маски-шоу” провадження закривали за відсутності складу кримінального правопорушення. Тож є надія, що цими змінами держава нарешті зробила крок назустріч бізнесу.

Скільки зароблятимуть працівники БЕБ?

За законом, посадовий оклад працівників, які мають спеціальні звання (наприклад, лейтенант, капітан, полковник, детально про це – за лінком), не може бути менше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102*20=42040 грн), встановленого на 1 січня календарного року. Інші працівники БЕБ будуть отримувати не менше трьох розмірів посадового окладу (від 7800*3=23400 грн), встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади. Конкурентну оплату праці має забезпечити оптимізація працівників, що займаються економічними злочинами в інших правоохоронних органах. А ця конкурентна оплата є одним із чинників попередження корупції в правоохоронному органі. 

РГК при Бюро: функції і склад

Ще одним позитивним кроком, на мою думку, є створення Ради громадського контролю (далі – Рада) при БЕБ.

Рада буде складатись з 15 осіб, а обиратися на засадах відкритого та прозорого конкурсу шляхом рейтингового інтернет-голосування громадян України.

За законом РГК зможе:

1) заслуховувати інформацію про діяльність, виконання планів і завдань БЕБ;

2) розглядати звіти БЕБ і затверджувати свій висновок щодо них;

3) організовувати публічні заходи для обговорення актуальних питань розвитку і діяльності БЕБ, заходи з правової освіти населення;

4) обирати зі свого складу представників, які входитимуть до складу конкурсних комісій БЕБ (законом передбачено делегування не більше 3 представників), які будуть брати участь у відборі працівників на посади (детективів тощо) в БЕБ;

5) обирати зі свого складу представників, які входитимуть до складу дисциплінарної комісії БЕБ.

До складу Ради не зможуть входити:

1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

2) особи, які були працівниками правоохоронних органів упродовж попередніх двох років;

3) особи, які не мають вищої освіти;

 4) близькі особи Директора, першого заступника Директора, заступників Директора, керівників підрозділів центрального апарату, керівників територіальних органів, їхніх заступників, інших працівників Бюро економічної безпеки України;

5) особи, у яких у разі включення до складу Ради громадського контролю при Бюро економічної безпеки України виникне реальний та/або потенційний конфлікт інтересів.

Замість висновку: створення БЕБ можна вважати кроком держави назустріч бізнесу і спробою налагодити партнерські відносини між бізнесом та контролюючими органами. Якщо під час формування нового органу вийде реалізувати закладені в законі задачі, це сприятиме зростанню довіри з боку бізнесу. Крім того, для пересічного громадянина це також добрі новини, оскільки зменшується кількість працівників, які займались одними і тими ж порушеннями в різних органах. А це призведе до більш ефективного використання податків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати